Atypická 17. etapa nemá velkého favorita

nabor

Dobrá taktika, čerstvé nohy, volnost od týmu i pelotonu. Takové vlastnosti budou potřeba pro úspěch v nepříjemném, ale podnětném profilu dnešní zkoušky.

Zaujme už sama potencialita, že by mohlo v lyžařském středisku Val di Fassa, více než 100 výškových metrů nad úrovní obávané Lysé hory, dojít ke spurtu poměrně početné skupiny. Etapa navíc měří 219 kilometrů a přichází ve třetím týdnu Gira, kdy se výkonnostní rozdíly mohou smazávat na úkor únavy. Náš neznámý vítěz každopádně musí být schopný přejet úvodní dvě „dvojky“ (Aprica – 12,3 km do 6,3 % – a Passo del Tonale – 11 km do 5,7 %). Poté si odpočine při 70kilometrovém sjezdu, zvládne poslední prémii dne (arytmických 8,1 km do 5,7 %) a vzhůru k poslední třicítce. Kouše do stehen průměrem přes 1 %.

Profil dojezdu 17. etapy Giro d'Italia 2017Toto umělecké dílo začnou perfomeři zdolávat u hranic se Švýcarskem, v provincii Lombardie. Pojede se na východ, cílové Canazei najdeme v Trentinu. Alternativní italský název Val di Fassa odkazuje k údolí, v němž se obec nalézá. Pro 80 % místních je to však spíše Val de Fascia, neboť jde o oblast, v níž dominuje rétorománský jazyk ladinština.

Pokud řekneme, že tuto etapu může reálně vyhrát polovina ze 169 jezdců, již pokračují v závodě, nebudeme daleko od pravdy. Inspirovat se nicméně můžeme třeba čtvrtou etapou Tour of the Alps. V poměrně podobném profilu končila na dnešním prvním spurtu, v Cles. Vyhrál Montaguti, čtvrtý byl Sánchez, devátý Busato, desátý Villella. Mimochodem – etapu přejelo ve stejném čase 48 jezdců.

Další potenciální vítězové? Battaglin, Stuyven, Slagter, Teuns, Konrad, Visconti, Costa, Woods, Gasparotto, Gonçalves, Molard, Rojas… Třeba se vzepne Van Garderen. Třeba koňskou dřinu podstoupí Bennett a dospurtuje si pro výhru. Třeba. Kdo ví…

Sedmnáctá etapa Giro d’Italia 2017 začne v 11:15. Přenosy klasicky po jedné, dojezd něco po páté, ovšem i rychlost tohoto testu je těžko předvídatelná. Kdo se nebojí výzev, jistě se také dnes zapojí do naší soutěže na Facebooku