Mistrem Evropy je Matteo Trentin

nabor

Mistrem Evropy v silničním závodě se v Glasgow stal italský cyklista Matteo Trentin, jemuž vyšel nejlépe z pětičlenné skupiny spurt. Stříbro získal Nizozemec Mathieu van der Poel, bronz má Wout van Aert z Belgie. Čtvrté místo obsadil Španěl Jesús Herrada a pátý byl další Ital Davide Cimolai. Čas vítěze na trati dlouhé 230,4 km byl 5:50:02. Obhájce titulu Nor Alexander Kristoff dojel na 11. místě.

Hned v úvodu se začal tvořit únik, do kterého se dostalo 7 závodníků a k naší radosti byl únik i s českou stopou, kterou tvořil Josef Černý. S ním v úniku byli Mihkel Räim (Estonsko), Polychronis Tzortzakis (Řecko), Robert-Jon McCarthy (Irsko), Krists Neilands (Lotyšsko), Roland Thalmann (Švýcarsko) a Matthias Krizek (Rakousko).

První z úniku vypadl Räim, ale následoval ho i Josef Černý, kterého potkaly opakované technické problémy. Jezdci Elkovu se povedlo doskočit ještě zpátky, ale únik byl odsouzen k zániku, díky práci Italů, Francouzů a Němců.

Peloton na mokré vozovce trpěl silným a studeným větrem. Technické problémy potkaly i nachlazeného Petera Sagana nebo obhájce prvenství Alexandera Kristoffa. Toho se snažili využít Belgičané a docílili svého, když Sagan odstoupil; a jejich sestava útočila dále. Stále zbývalo 80 kilometrů do cíle.

Belgie dosáhla svého, separovala sprintery a roztrhala peloton na kusy. Stíhací jízdu vedli Britové, Francouzi a Němci. Několik nástupů z čelní skupiny zkusil Matej Mohorič (Slovinsko), kterého brzy na čele vystřídal Xandro Meurisse (Belgie). Za ním jela asi desetičlenná stíhací skupina, kde byli Davide Cimolai, Matteo Trentin (oba Itálie), Jesús Herrada (Španělsko), Nico Denz (Německo), Wout van Aert (Belgie), Mathieu van der Poel, Maurits Lammertink (oba Nizozemsko), Pierre-Luc Périchon (Francie) a Michael Albasini (Švýcarsko).

Tato skupina pohltila i Meurisse a začala budovat náskok na hlavní pole. To po pár kilometrech svoji snahu vzdalo a o medaile se bojovalo mezi čelní desítkou.

Necelých deset kilometrů před cílem, po výjezdu ze zatáčky, uklouzl Lammertink a polovinu skupiny vyřadil z boje o medaile. O ty svedli souboj Trentin, Cimolai, Herrada a oba skvělí cyklokrosaři Van Aert a Van der Poel.

Jediný útok vyprodukoval Davide Cimolai. Ten nebyl úspěšný a o vítězi se rozhodovalo až ve finálovém spurtu. První ho rozjel Van Aert, ale Matteo Trentin se nenechal překvapit a využil své rychlostní převahy k zisku titula mistra Evropy.

Nejlepším Čechem byl čtyřiadvacátý Zdeněk Štybar, na vítěze ztratil dvě a půl minuty. Z šestice českých reprezentantů projel cílem pouze on. Vedle Petra Hampla, Aloise Kaňkovského, Vojtěcha Hačeckého a Jana Bárty odstoupil také Josef Černý.