Týden v cyklistice 32/2018

nabor

Matteo Trentin ukázal, že s italskou cyklistikou je nutno počítat a vyhrál Evropský šampionát. Stejný počin se povedl Belgičanu Campenaertsovi, který ovládl jízdu proti chronometru. Kwiatkowski vyhrál v Polsku, Kuss v Utahu a Zoidl na českých silnicích v rámci Czech Cycling Tour.

Mistrovství Evropy – časovka

Trať individuální časovky měřila 45,7 kilometrů. S jejími nástrahami se nejlépe popasoval Belgičan Victor Campenaerts, který porazil Jonathana Castrovieja o pouhou jednu sekundu. Třetí byl Němec Maxmilián Schachmann.

Nejlepší z českých a slovenských závodníků byl Jan Bárta na 13. místě, když na vítěze ztratil 1:56. Mistr České republiky Josef Černý skončil na 17. místě se ztrátou 2:28. Slovák Marek Čanecký skončil na předposledním (33.) místě se ztrátou 7:39.

Mistrovství Evropy – silniční závod

Na silnicích ve skotském Glasgow kraloval italský závodník Matteo Trentin, kterému výrazně pomohl Davide Cimolai, který protnul pásku jako pátý.

Rozhodující únik vznikl přibližně 60 kilometrů před cílem, kdy se vytvořila jedenáctičlenná skupinka. Na to se snažil reagovat i Zdeněk Štybar, ale v pokusu zůstal osamocen. Čelní skupina nabírala na náskoku, který se místy vyšplhal až ke 3 minutám. A bylo jasné, že si to právě vedoucí borci rozdají o medaile.

Přibližně 10 kilometrů před cílem se do hry vložil faktor Lammertink, který upadl a v podstatě vyřadil půlku startovního pole z bojů o medaile.

V závěrečném spurtu měli navrch Italové, a právě Cimolai rozjel spurt, kterým si Trentin dojel pro zlato. Druhý byl klasifikován cyklokrosař Mathieu van der Poel, třetí pak Wout van Aert.

Tour of Poland

Michał Kwiatkowski

Závod v Polsku je tradičně považován za přípravu na Vueltu. Letos se na polské straně Tater sešla velká konkurence včetně Romana Kreuzigera.

Celkovou klasifikaci ovládl domácí borec Michal Kwiatkowski, který se však v závěrečné etapě musel mít na pozoru, aby jej nesesadil útočící Simon Yates. Oba jezdci předvedli, že jsou dobře připraveni na nadcházející Grand Tour ve Španělsku – Vuelta.

Na Pyrenejský poloostrov by měl zamířit také Thibaut Pinot (celkově třetí) a George Bennett. Oba skončili před obhájcem Dylenem Teunsem.

Roman Kreuziger skončil na 67. příčce, Michal Schlegel závod nedokončil.

Tour of Utah

Závod okolo Utahu začal prologem, kterým byla časovka jednotlivců. S pětikilometrovou tratí se nejlépe popasoval Tejay Van Garderen. Borec BMC se udržel v čele celkové klasifikace až do druhé etapy, kdy se překonával vrchol Mount Nebo. Zde ukázal své vrchařské kvality a také to, že mu přestup do LottoNL-Jumbo svědčí, Sepp Kuss.

Američan vydržel v čele až do konce závodu. Zvládl i nástrahy předposlední etapy se dvěma vrcholy kategorie 1 – Guardsmans Pass a Snowbird Resort. Tuto královskou etapu Kuss vyhrál. Na druhé místo celkové klasifikace vyneslo stoupání do Snowbird Resortu Bena Hermanse z izraelské Akademie.

Celkově třetí místo vybojoval Jack Haig z Mitchelton-Scott.

Czech Cycling Tour

Riccardo Zoidl

V tradičním srpnovém čase se uskutečnila i největší domácí akce, která byla opět umístěna do Olomouckého a Moravskoslezského kraje.

S nástrahami trati si nejlépe poradil Riccardo Zoidl, který ovládl druhou etapu. Ujel všem a do cíle dorazil s více než dvouminutovým náskokem. I přestože se soupeři snažili v další etapě o Rakušanovo sesazení, tak se jim to nepovedlo. Královskou etapu vyhrál Michael Kukrle z Elkovu, ale na druhém místě se opět objevil Zoidl a bylo jasné, že CCT celkově vyhraje.

Závěrečná etapa byla jak dělaná pro spurtéry, kde se předvedl Filippo Fortin, týmový parťák Zoidla.

Dva dobré výsledky předvedl František Sísr z CCC Sprandi Polkowice, když ve druhé a čtvrté etapě skončil shodně na třetím místě. Nejlepším Čechem však nebyl. Tím byl Daniel Turek, který skončil celkově na 10. příčce se ztrátou 2:04 na vítěze.

Vuelta a Burgos

Pětidenní klání v okolí Burgosu zahájili závodníci přímo v Burgosu. O vítězi měli rozhodnout dva výšlapy ohodnocené nejvyšší kategorií.

První výšlap byl už ve třetí etapě, který zvládla nejlépe dvojice Miguel Angel Lopez s Ivanem Ramirem Sosou. O 32 sekund později se v cíli objevil David de la Cruz z týmu Sky spolu s dvojicí Igor Anton, Merhawi Kudus. Mezi touto pěticí se mělo rozhodnout v závěrečné etapě.

Poslední výjezd na Lagunas de Neila se zvrhl v souboj Lopeze se Sosou. Ivan Sosa měl více sil a v cíli se objevil jako první, čímž se dostal do čela celkové klasifikace. Miguel Angel Lopez ztratil 19 sekund a skončil na celkovém druhém místě. Na bedně se udržel i David de la Cruz, který v závěrečné etapě skončil čtvrtý.