Mistrem Austrálie se stal překvapivě Alex Edmonson

nabor

Alex Edmonson se stal překvapivě vítězem australského šampionátu s hromadným startem a v nadcházející sezóně tak bude vozit trikot pro mistra Austrálie.

Závod se jel na šestnáct okruhů. Žádnému z jezdců se ze začátku nedařilo odjet od hlavního pole. Únik se tak nakonec zformoval až ve druhém kole ve složení Dylan Newbery (BridgeLane), William Clarke (EF Education First), Robert Power (Mitchelton-Scott), Troy Herfoss a Sean Lake (Bennelong SwissWellness). Později se k nim přidali Thomas Kaesler (Drapac EF p/b Cannondale Holistic Development Team), Allan Iacuone, Peter Milostic a Tristan Ward (Bennelong SwissWellness) a Ben Van Dam (Nero KOM Racing). Na jednom ze stoupání se však podařilo osmi jezdcům (Herfoss, Power, Ward, Kaesler, Clarke, Lake, Newbery, Milostic) zbavit ostatních. Zbytek jezdců dojel peloton. Obdivuhodný výkon podával Peter Milostic, který ve svých 43 letech udával dlouhé kilometry tempo vedoucí skupiny.

Jejich náskok se však začal necelých padesát kilometrů před cílem prudce ztenčovat, a tak zaútočil Troy Herfoss. Vypracoval si takřka minutový náskok na zbytek úniku, který ideálně nespolupracoval. 35 kilometrů před cílem z něj tak nastoupili Clarke a Power. Zbývající členové úniku byli sice rychle dojeti, ale Clarke a Power vydrželi před pelotonem jen o čtyři kilometry déle. Clarke však zaútočil ihned znovu, společně s Alexem Edmonsonem a Chrisem Harperem. Na čele pelotonu pracoval Simon Gerrans a obhájce vítězství Miles Scotson (oba BMC), kteří pomalu ukrajovali náskok vedoucího Herfosse.

Trio Edmonson, Clarke a Harper zakrátko dojelo Herfosse. Clarke a Herfoss poté jejich prakticky celodenních aktivitách již nestačili tempu Harpera a Edmonsona, kteří jim odjeli. Z pelotonu mezitím nastoupil jmenovec a týmový kolega Williama Clarka – Simon Clarke. Dojel do skupiny svého týmového parťáka, který v sobě našel poslední zbytky sil, aby Simonu Clarkovi pomohl. V pelotonu mezitím spadl Luke Durbridge a v pádu si zlomil klíční kost.

Simon Clarke se poté vydal stíhat Edmonsona a Harpera osamoceně. Na posledním stoupání dne zaútočil Richie Porte a Clarka dostihl. Ovšem i tito jezdci byli dojeti početnou skupinou, ve které nechyběli ani Caleb Ewan či Nathan Haas.

O vítězi musel rozhodnout spurt. Vedoucí dvojice neměla čas se ohlížet, jelikož stíhací skupina byla velmi blízko. Alex Edmonson měl očividně více sil a v závodě vyhrál. Před Harpera se ještě stihl dostat Jay McCarthy ze skupiny pronásledovatelů.