Lutsenko zaslouženě zvítězil v osmé etapě

nabor

Alexey Lutsenko odjel společně s Janem Bakelantsem z vedoucí skupiny uprchlíků a na závěr se mu podařilo Belgičana přespurtovat.

Početný únik plný hvězd

Na začátku odjela početná devatenáctičlenná skupina, ve které se vyskytovali například mistr světa Michal KwiatkowskiWarren Barguil, Winner Anacona, Michael Albasini, Daniele Bennati, Alexey Lutsenko, Jan Bakelants nebo Matteo Trentin. Tento únik si vypracoval více než dvouminutový náskok, a když měli tento náskok i 15 kilometrů před cílem, bylo pravděpodobné, že právě někdo z této skupiny vyhraje etapu.

Lutsenkovi se nakonec podařilo odjet

Alexey Lutsenko byl asi nejaktivnější muž skupiny. Podařilo se mu utrhnout i takové jezdce jako je Michal Kwiatkowski, který nestačil tempu skupiny daleko před cílem. Lutsenko to několik kilometrů před závěrečným stoupáním zkusil a několik set metrů jel sám. Poté  ze skupiny za ním vyrazil Bakelants. Lutsenka se mu podařilo dojet ještě před závěrečným stoupáním. Bakelants Lutsenkovi téměř nestřídal. Ze skupiny za nimi to zkoušel Marco Haller a Warren Barguil, ale nepodařilo se jim poodskočit. Těsně před cílem ukázal Lutsenko Bakelantsovi gesto ke střídání. Belgický jezdec s ním prohodil pár slov a předjel ho čímž se dostal do nevýhodné pozice. Lutsenko poté přespurtoval Bakelantse. Za nimi dojel Barguil, kterému se nakonec podařilo poodjet.

Pinot nabral mírnou ztrátu

V cílovém stoupání odjela z pelotonu pětičlenná skupina s Peterem Saganem, Geraintem Thomasem, Tomem Dumoulinem, Simonem Špilakem a Danielem Morenem. Této skupině se podařilo dojet do cíle o tři vteřiny dříve než skupině s vedoucím mužem Thibautem Pinotem. Ten je stále ve vedení, o 34 sekund před Thomasem a o 47 sekund před Špilakem. Favoritem zůstává také jeden z nejlepších časovkářů současnosti Tom Dumoulin, který se pokusí v zítřejší časovce stáhnout 1 minutu a 24 sekund na muže ve žlutém.

Pořadí 8. etapy Tour de Suisse

# Jezdec Čas
1 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team 3:28:11
2 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale 0:00:01
3 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin 0:00:17
4 Marco Haller (Aut) Team Katusha 0:00:22
5 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo
6 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge
7 Matteo Trentin (Ita) Etixx – Quick-Step
8 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
9 Winner Anacona (Col) Movistar Team
10 Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing

Celkové pořadí po 8. etapě

# Jezdec Čas
1 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr 29:25:28
2 Geraint Thomas (GBr) Team Sky 0:00:34
3 Simon Spilak (Slo) Team Katusha 0:00:47
4 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale 0:00:50
5 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team 0:01:14
6 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin 0:01:24
7 Steve Morabito (Swi) FDJ.fr 0:02:29
8 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling 0:02:43
9 Sergio Luis Henao (Col) Team Sky 0:02:46
10 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin 0:02:51