Královskou etapu ovládl Contador

nabor

Vítěz letošního Gira Alberto Contador, ukázal před Tour de France výbornou formu a ve sjezdu z Port de Balès ujel svému největšímu konkurentu na celkové prvenství Nairu Quintanovi a zítra se oblékne do trikotu pro celkové lídra pelotonu Route du Sud.

Favorité dojeli až pod Port de Báles

Skupina favoritů dojela pospolu pod Port de Báles, kde tempo udávala především stáj Alberta Contadora, Tinkoff-Saxo. Postupně při stoupání začali odpadávat jednotliví jezdci, včetně domestiků, jakými byli Ivan Basso či Michael Rogers. Přibližně na 28. kilometru již jeli pouze favorité vstříc vrcholu.

Nejprve se snažil nastoupit sám Contador, ale Quintana a další se jej udrželi. Když to borci nejméně čekali, to do cíle zbývalo 25 kilometrů, zaútočil jezdec FDJ Pierre-Roger Latour. Quintana s Contadorem nejprve nereagovali, ale asi za kilometr už se začali k Francouzovi přibližovat. Contador nastoupil, Quintana se jej držel, ale setřásli zbytek stíhačů.

Ovšem Miguel Angel Rubiano Chavez to nevzdal a ještě jednou se dvojici přiblížil. Dokonce se pokusil o atak, ale ten si pohlídal jezdec stáje Tinkoff-Saxo. Contador s Quintanou postupně stahovali Latoura, kterého přibližně kilometr a půl pod vrcholem dojeli. A celá trojice projela vrchařskou prémii první kategorie dohromady.

Contator ve sjezdu zaútočil

Ovšem sjezd to je parádní disciplína Alberta Contadora, což také ukázal svým únikem, právě po zdolání Port de Báles. Quintana ani Latour nestačili reagovat a Španěl si postupně vytvářel vteřinku po vteřince náskok, který v jednu chvíli vzrostl až na dvacet sekund.

Po sjetí na rovinatější úsek se Nairo Quinata přiblížil na rozdíl čtyř vteřin, ale víc již nedokázal. Lídr stáje Olega Tinkova si náskok udržel až do cíle a slavil tak své první vítězství od pódia na Giro d’Italia 2015. Druhý se ztrátou 13 vteřin dojel lídr stáje Movistar Nairo Alexander Quintana Rojas. Třetí s odstupem 35 vteřin na vítěze Pierre-Roger Laour.

V dnešní etapě se neztratil ani český jezdec stáje Cult Energy Pro Cycling Karel Hník. Ač ztratil na Contadora bez mála 5 minut, proťal cílovou pásku na pěkném 17. místě.

Pořadí ve 3. etapě Route du Sud

Poř. Jezdec(Národnost) Stáj Tým
1 Alberto Contador Velasco (Esp) Tinkoff-Saxo 4:48:05
2 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar 0:00:13
3 Pierre-Roger Latour (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:35
4 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Crédits 0:00:48
5 Eduardo Sepulveda (Arg) Bretagne-Séché Environnement
6 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Colombia 0:01:03
7 Alberto Gallego (Esp) Radio Popular-Boavista 0:01:58
8 Julien Loubet (Fra) Team Marseille 13 KTM 0:02:56
9 Federico Figueiredo (Por) Radio Popular-Boavista
10 Pierre-Henri Lecuisinier (Fra) FDJ

Pořadí po 3. etapě

Poř. Jezdec (Národnost) Stáj Čas
1 Alberto Contador Velasco (Esp) Tinkoff-Saxo 13:11:04
2 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar 0:00:17
3 Pierre-Roger Latour (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:41
4 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Crédits 0:00:58
5 Eduardo Sepulveda (Arg) Bretagne-Séché Environnement
6 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Colombia 0:01:31
7 Alberto Gallego (Esp) Radio Popular-Boavista 0:02:08
8 Julien Loubet (Fra) Team Marseille 13 KTM 0:03:06
9 Federico Figueiredo (Por) Radio Popular-Boavista
10 Nathan Brown (USA) Team Cannondale-Garmin