Lukas Pöstlberger zaskočil celý peloton a oblékne si Maglia Rosa

nabor

25letý Rakušan Lukas Pöstlberger (Bora-Hansgrohe) senzačně vyhrál 1. etapu Gira d’Italia, poté co ve zmateném finiši neplánovaně odjel 800 metrů před cílem a vypálil rybník všem sprinterům. Pöstlberger, který je v profesionální cyklistice teprve druhým rokem, měl dnes pouze rozjíždět spurt svým spolujezdcům Pelucchimu s Bennettem. Ti ale zůstali vzadu a Pöstlberger tak na nic nečekal a odjel s takovou vervou, že cíli měl ještě dost času na 70 metrů dlouhou oslavu. Za ním poté dojeli Caleb Ewan (Orica-Scott), André Greipel (Lotto-Soudal) a Giacomo Nizzolo (Trek-Segafredo).

Corsa Rosa a její první etapa tradičně přinesla velkou aktivitu jezdců v úvodních kilometrech. Ideálně svůj nástup načasoval hrdina posledních dvou Tour de France, Daniel Teklehaimanot (Dimension Data). Stíhat se ho vydal Cesare Benedetti (Bora-Hansgrohe) a s ním Marcin Bialoblocki (CCC Sprandi Polkowice), Pavel Brutt (Gazprom-Rusvelo), Eugert Zhupa (Wilier Selle Italia) a Mirco Maestri (Bardiani-CSF).

 

 

 

 

 

Únik si vypracoval více než dobrý náskok, který se chvílemi dostával i nad 7 minut a peloton vedený týmy Lotto-Soudal, Orica-Scott či QuickStep Floors jim nechával velký prostor. Modrý dres (Maglia Azzurra) si na 3 bodovaných kopcích v průběhu etapy pojistil Cesare Benedetti a Bora tak ukázala, že je schopna skvělých výkonů i bez Petera Sagana.

Jako první odpadl z úniku Mirco Maestri, který nebyl schopen udržet tempo se svými spolubojovníky proti pelotonu na druhém kopci dne. Balík poté postupně přidával plyn a 50 kilometrů před cílem již měli uprchlíci na peloton pouze necelé 3 minuty. S narůstající nervozitou se na jeho čele stále častěji objevoval Nairo Quintana (Movistar Team) se svými domestiky. Vpředu jsme ale mohli zahlédnout třeba i Pinota (FDJ) či Mollemu (Trek-Segafredo). Únik již bez Bialoblockiho a Masteriho si i po závěrečném kopci držel výrazný náskok a do závěrečných 9 kilometrů vjížděl s více než 30 vteřinami k dobru a dojet byl až 3,5 před cílem.

200 metrů před ochranou zónou pak přišel pád, do kterého se ale naštěstí nezamotal nikdo z favoritů. Na úplném čele závodu byl ale i tak obrovský zmatek a žádný ze sprinterských týmů se nehnal dopředu. Toho dokonale využil Lukas Pöstlberger a dojel si pro etapu i dres vedoucího jezdce.

https://www.youtube.com/watch?v=NAnWcp_5UBY

[cyklostat id=“Giro-dItalia“ etapa=“1″ rok=“2017″ nadpis=“Giro d’Italia 2017, pořadí 1. etapy“]