Na dnešní etapu Tour Down Under si brousili zuby spurteři, klasikáři, útočníci i vrchaři. Poslední kilometry umožňovaly vše. Nakonec se rozhodovalo v náročném, stoupajícím spurtu a svůj nástup dokonale načasoval Juan Jose Lobato
Kdo může dopředu?
Boj o vznik úniku byl po včerejší blamáži pelotonu litý, navíc už měl závod svého lídra a tým UniSA byl odhodlaný jej hájit. Proto první prudký nástup Camerona Meyera a jeho kolegů neuspěl. Australan to však zkusil i podruhé a to už Bobridge na své kolegy volal: nechte je jet! Spolu s Flakemorem a De Gendtem totiž Meyer vytvořil únik, který byl nebezpečný pro všechny. A tak paradoxně příhodný pro záměry UniSA.
Jako zdravý náskok bylo na 150 km dlouhém profilu odměřeno tři a půl minuty. Odměřujícími týmy bylo především IAM, UniSA a Sky.
Všechny prémie měly tentokrát lineární průběh. Na sprintech a jediné vrchařské prémii měl zájem vyhrát De Gendt a tak také udělal. V konečném důsledku však na svém úsilí mnoho nevydělal, jak se ještě dozvíme níže.
Bude spurt? Ano!
Když se peloton 40 km před cílem dostal na dvě minuty k úniku, vypadalo to, že se historie bude opakovat. Zase jako mávnutím proutku se ztráta přestala posouvat dolů. Odhodlání zlomit prokletí však nakonec bylo o něco pevnější než kouzlo samé. Náročný okruh vyčerpal všechny uprchlíky. De Gendt navíc v naději na zisky v celkovém pořadí sám rezignoval a ze soukolí tak odpadlo nejsilnější kolečko. Únik byl dojet ještě daleko před klíčovými momenty.
Poté to už vzaly pevně do rukou týmy s ambicemi uspět ve spurtu a dovezly peloton až pod posledních sedm kilometrů mírného stoupání. V něm se dlouho nic moc nedělo. Až konečně převzal otěže Cannondale-Garmin. Borci v zelenočerném najeli dopředu a spolu s Oricou se začali přetahovat o nejlepší pozici.
Nakonec jako první zaútočil na třístovce Nathan Haas, chráněnec Cannondalu, ale jen aby byl přespurtován Impeym. Jenže v závětří ještě čekal Lobato. Ten se zdánlivou lehkostí nechal všechny za sebou a připravil tak mimo jiné snažícího se Cadela Evanse o bonusové vteřiny. De Gendt tempo hlavní skupiny nevydržel a nabral ztrátu třinácti minut.
Po etapě bylo víc zklamaných než šťastných. I Cadel Evans, přes slušné páté místo, vyjádřil obavy. „Nejsem tak lehký jako loni. Ale kdo ví, na začátku sezóny se může stát vše.“ Nadšený byl Lobato, který k druhému místu z prologu přidal i triumf.
„Je skvělé začít takhle. Celkové pořadí? Možná to zkusím, počítám s tím.“
Zítra čeká na peloton zrádný, neznámý dojezd do Paracombu. Dostane se Lobato do okrového?
Pořadí 2. etapy Tour Down Under 2015
P. | Jméno a tým | Čas |
---|---|---|
1 | Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team | 3:42:24 |
2 | Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge | |
3 | Gorka Izagirre Insausti (Spa) Movistar Team | |
4 | Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin | |
5 | Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team | |
6 | Luis León Sánchez Gil (Spa) Astana Pro Team | |
7 | Richie Porte (Aus) Team Sky | |
8 | Niccolò Bonifazio (Ita) Lampre-Merida | |
9 | Nathan Haas (Aus) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team | |
10 | Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale |
Celková klasifikace Tour Down Under 2015
P. | Jméno a tým | Čas |
---|---|---|
1 | Jack Bobridge (Aus) UniSA-Australia | 6:41:55 |
2 | Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team | 0:00:03 |
3 | Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team | 0:00:04 |
4 | Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge | 0:00:07 |
5 | Gorka Izagirre Insausti (Spa) Movistar Team | 0:00:09 |
6 | Niccolò Bonifazio (Ita) Lampre-Merida | 0:00:13 |
7 | Gianni Meersman (Bel) Etixx – Quick-Step | |
8 | Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale | |
9 | Nathan Haas (Aus) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team | |
10 | Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team |