BMC mělo den; vede Dennis před Evansem

nabor

Včera měl Cadel Evans obavy, zda je v top formě. Dnes má BMC obavy o to, zda bude na pódiu jeden či dva jeho muži. Tak by šlo ve zkratce popsat převrat, který znamenala třetí etapa Tour Down Under 2015.


Poměrně horký letní den a vyhlídka na kilometry, které mohou změnit celý závod. Takové bylo dnešní dopoledne (tedy naše hluboká noc) na největším australském silničním závodě roku.

Už opětovně komplikované vytváření úniku naznačovalo, že dnes budou důležité detaily. Jako první se nakonec dostal vpřed Will Clarke a toho pak následovala trojice Dromont, Watson a Hansen. Neradujte se však – nešlo o „toho našeho“ Hansena, nýbrž Dána Lasseho Normana Hansena v barvách Cannondalu.

Tato čtveřice si postupně vypracovala náskok (maximálně tří minut) a jela na první sprint. Na něm se utkali Clarke s Hansenem a Tasmánec Clarke zvítězil.

Na druhém sprintu Hansen s vylepšenou strategií zaútočil znovu, ale Clarke těsný sprint opět zvládl.

Čtyři malí černoušci

A pak, přesně v duchu říkanky o postupném odpadávání jednoho černouška po druhém, začala pomalá selekce v úniku. Nejprve došla šťáva Dromontovi. Nešlo přitom o jakýkoliv nástup. Francouz už prostě nemohl dál.

Zanedlouho se začal blížit třetí sprint a bylo zřejmé, kdo bude dalším černouškem na řadě. Hansenovi nebylo dobře a místo útoku chtěl něco k pití. Za vítězným Hansenem se poté trápil ještě několik kilometrů, než zcela zničený opustil vedoucí duo.

A konečně, ještě před sjezdem do Paracombu se poměrně dobrovolně odpojil i Calvin Watson. Jenže říkanka nekončí u jednoho černouška, říkanka končí bez černoušků. A jak kilometry ubíhaly, Will Clarke začínal již oběšenému hrdinovi říkanky závidět. Jeho zoufalé ohlížení, v němž strávil poslední minuty vepředu, signalizovalo náročný den v sedle. Clarke však nepochybně byl hrdinou chvíle a splnil cíl stáje Drapac.

Kittel na čele a stínový Tinkoff

Dvanáct kilometrů před cílem naspurtoval na čelo pelotonu Kittel a… krátce poté se i on rezignovaně prosel hlavní skupinou a vydechl. Giant byl jedním z týmů, pro který byl dnešek důležitý, jelo se ovšem na Toma Dumoulina. „Dnes bylo mou prací jezdit pro lahve a jet pro tým,“ řekl po etapě jasně Kittel.

Vedle Giantu hýřil aktivitou i Tinkoff. Tato nenápadná stáj, která neodtáhla dosud v závodě snad ani dvacet kilometrů, a přitom takřka permanentně byla k nalezení v přední části pelotonu, jela na Michaela Rogerse.

BMC panuje nad Paracombem

Po opuštění Paracombu a prudké zatáčce byly poslední dva kilometry stoupavé, místy i dost prudce. Toho chtěl využít Cadel Evans a najel na prémii v čele. Poté ale tempo převzalo Sky a brzy nastoupil Porte.

Za Portem se vydal Evans, Pozzovivo a Dumoulin a vypadalo to, že z této party vzejde nový lídr závodu. Jenže ani jednomu z jezdců se nedařilo vytvořit si náskok a Movistar jel v torzu pelotonu slušné tempo.

A toho využil Rohan Dennis. Závodník z Adelaide nastoupil na krátkém pozvolnějším úseku před samotným cílem a ačkoli ho Pozzovivo s Dumoulinem zkusili stíhat, neuspěli. Dennis si tak dojel pro senzační vítězství a za ním pro druhé místo Cadel Evans. Ten na pásce překonal Dumoulina. Zbylí jezdci následovali s mírným odstupem.

„Plán byl zaútočit dole, ale to jsem byl ve špatné pozici. Tak jsem se pověsil za Movistar a v pravou chvíli to zkusil. Upřímně – nečekal jsem tenhle úspěch. Teď jsme s Cadelem oba chránění jezdci, ale on je lídr.“

Vyhrál, jak by řekli Australané, „underdog“, doslovně „podpes“, outsider. Jenže pod psa se cítil spíš někdo jiný. Richie Porte byl po etapě viditelně zaskočený. S poměrně hysterickým úsměvem hodnotil etapu tak, že nyní bude muset BMC táhnout a že je zvědavý, jak to na Willunga Hill zvládnou. „Teď je to na nich!“

Naopak Bobridge působil smířeně. Muž, jehož hlavním cílem je zanedlouho zlomit rekord v hodinovce, řekl, že prostě byl na limitu. A ani v momentě, kdy líčil své nadšení z toho, že projížděl v okrovém dresu svým městem, nezměnil kamennou tvář. Nakonec – nebyla to ztráta dresu, o níž se spekulovalo jako o problému. Mnohem víc se komentátoři obávali, že vedení v závodě ohrozí Bobridgeovy dráhařské cíle.

Zítra bude na pořadí dne etapa na Mount Barker. Nenechte se zmást, nejde o kopec. Na 90 % se bude spurtovat.

Pořadí 3. etapy Tour Down Under 2015

P. Jméno Nár Tým Čas
1 Rohan DENNIS AUS BMC 3:35:08
2 Cadel EVANS AUS BMC +3
3 Tom DUMOULIN NED TGA +3
4 Maxime BOUET FRA EQS +5
5 Michael ROGERS AUS TCS +5
6 Richie PORTE AUS SKY +5
7 Jack HAIG AUS AUS +5
8 Ruben FERNANDEZ ESP MOV +5
9 Domenico POZZOVIVO ITA ALM +5
10 Simon GESCHKE GER TGA +13

Celkové pořadí Tour Down Under 2015 po 3. etapě

P. Jméno Nár Tým Čas
1 Rohan DENNIS AUS BMC 10:17:06
2 Cadel EVANS AUS BMC +7
3 Tom DUMOULIN NED TGA +9
4 Richie PORTE AUS SKY +15
5 Jack HAIG AUS AUS +15
6 Ruben FERNANDEZ SPA MOV +15
7 Michael ROGERS AUS TCS +15
8 Maxime BOUET FRA EQS +15
9 Domenico POZZOVIVO ITA ALM +15
10 Daryl IMPEY RSA OGE +22