Únik dojel do cíle a Bobridge slaví

nabor

Etapa Tour Down Under, v níž měl na papíře vyhrát Marcel Kittel, nakonec nachystala šok v podobě úspěchu uprchlé čtveřice. A nejvíce se raduje Jack Bobridge. Ten útočil na prémiích i ve finiší a stal se jasně hrdinou dne.


Podmračené a poměrně horké odpoledne  a 132 kilometrů zdánlivě rovinatého a neškodného profilu. To byl plán první etapy Tour Down Under.

Rychlý vznik úniku

Již na prvních stovkách metrů se oddělila čtveřice uprchlíků dne: Belkov, Bobridge, Durbridge a Westra. Tato velice dobře tempařsky vybavená skupina se vydala pokoušet osud. Čekaly je dva sprinty o bonusové vteřiny a prudká vrchařská prémie, „dvojka“ Checker Hill, po níž následoval ještě prudší sjezd takřka až do cíle.

Peloton byl velmi obezřetný. Nepustil uprchlíky na víc než dvě minuty daleko. Navíc v úniku se opět živě závodilo o vítězství na sprintech. Vyhráli Bobridge s Durbridgem, menší příděl si připsali i ostatní.

Jede se na Checker Hill

Když padesát kilometrů před cílem přišla občerstvovací stanice a začalo se pomalu stoupat k Checker Hil náskok již sklesal na minutu. Kolem ní se pak udržoval. Bobridge s Durbridgem byli hladoví a rozdali si to i o vrchařskou prémii: vyhrál první jmenovaný a zajistil si dres lídra hor.

Ve sjezdu postupně výhoda úniku spadla až na dvacet sekund. V pelotonu, taženém Tinkoffem, Giantem, Sky, BMC a IAM, však nebyla jasná síla, která by v obtížném zatáčkovitém klesáním s místy až stokilometrovou rychlostí dokázala únik dolikvidovat.

Panika v pelotonu

A tak až 5 kilometrů před cílem Giant s Etixxem vyskládaly své muže na čelo a pokusily se zoufale stáhnout čtyřicetisekundovou proluku. Málem uspěly, když útoky Belkova takřka vyústily v devastující zbrždění tempa uprchlíků, nakonec však sám Rus odtáhl své kolegy až na metu 500 metrů před cílem, kde zaútočil Bobridge.

Akorát včas, aby stihl pohodlně dojet před pelotonem a díky bonusovým sekundám se stát lídrem závodu. Na stoupání posledních metrů nakonec drobný náskok uhájili i Westra, Durbridge a Belkov. Peloton oproti očekáváním nepřivezl Kittel, který se nevešel ani do desítky, ale Bonifazio.

„Už jsme to celkem vzdávali. Ale nepřestali jsme pracovat a nakonec to vyšlo. Spolu s Durbridgem jsme si jako Australané pomáhali a využili jsme i znalosti místních cest.“

To jsou slova Jacka Bobridge z univerzitního týmu UniSA – Australia. Senzační úspěch a nečekaná výzva v celkovém pořadí. Bobridge si už teď veze 13 sekund náskoku před hlavními favority a to je v poměrně rovinaté a tradičně těsné TDU hodně zajímavá hodnota. O tom konečně svědčí i slova Nathane Haase, jednoho z širšího okruhu adeptů na vítězství, který po závodě dost rozmrzele vyčetl neaktivitu sprinterským týmům. Zítra čeká peloton další zajímavý dojezd do mírného stoupání.

Pořadí 1. etapy Tour Down Under 2015

P. Jméno Tým Čas
1 Jack BOBRIDGE UNISA AUSTRALIA 2:59:44
2 Lieuwe WESTRA ASTANA PRO TEAM 0:00:00
3 Luke DURBRIDGE ORICA GreenEDGE 0:00:00
4 Maxim BELKOV TEAM KATUSHA 0:00:00
5 Niccolo BONIFAZIO LAMPRE – MERIDA 0:00:00
6 Gianni MEERSMAN ETIXX – QUICK STEP 0:00:00
7 Juan Jose LOBATO DEL VALLE MOVISTAR TEAM 0:00:00
8 Heinrich HAUSSLER IAM CYCLING 0:00:00
9 Steele VON HOFF UNISA AUSTRALIA 0:00:00
10 Daryl IMPEY ORICA GreenEDGE 0:00:00

Celkové pořadí po 1. etapě Tour Down Under 2015

P. Jméno Tým Čas
1 Jack BOBRIDGE UNISA AUSTRALIA 2:59:31
2 Lieuwe WESTRA ASTANA PRO TEAM +04
3 Luke DURBRIDGE ORICA GreenEDGE +06
4 Maxim BELKOV TEAM KATUSHA +10
5 Niccolo BONIFAZIO LAMPRE – MERIDA +13
6 Gianni MEERSMAN ETIXX – QUICK STEP +13
7 Juan Jose LOBATO DEL VALLE MOVISTAR TEAM +13
8 Heinrich HAUSSLER IAM CYCLING +13
9 Steele VON HOFF UNISA AUSTRALIA +13
10 Daryl IMPEY ORICA GreenEDGE +13