Lars Boom překvapil Sagana s Van Avermaetem

nabor

Domácí Lars Boom (LottoNl-Jumbo) zvítězil v 5. etapě BinckBank Tour, když 700 metrů před cílem vystřelil z vedoucí skupiny a dokonale využil neschopnosti jezdců za sebou spolupracovat. Peter Sagan má podle svých slov sil na rozdávání, ale dnes jen bezmocně sledoval jak Lars Boom vítězí a bere si dres pro vedoucího závodníka.

5. etapa měřila pouhých 167 kilometrů a vedla okolo nizozemského města Limburg, kde se jezdí i Amstel Gold Race. A i dnešní profil s neuvěřitelnými 18 kopci slavnou klasiku výrazně připomínal. Na trase se objevil také legendární Cauberg a nejen proto byl velkým favoritem Phillipe Gilbert.

Do úniku dne se dostal i Petr Vakoč (QuickStep Floors), ale vysoké tempo pelotonu jim nakonec nedovolilo usilovat o vítězství v etapě. S 45 kilometry do cíle balík na chvíli vyjel na otevřené prostranství se silným větrem, čehož týmy Lotto Soudal a Sunweb rychle využily a rozjely terezín.

Do vedoucí skupiny se dostal i lídr závodu Stefan Küng, ale záhy ho postihl defekt a rázem se ocitl ve druhé skupině. Tam nejdříve neměl žádné spolujezdce a zpanikařil. Vlétl na čelo a jel jako o život. Až po chvíli se k němu stáhli jeho kolegové a pomohla i Katusha, která zaspala. Nakonec se dokázal vrátit zpět, ale jen na chvíli. Krátce poté doplatil na předchozí úsilí a ztratil zelený dres pro lídra závodu.

Jako poslední z úniku vydrželi Vakoč s Hepburnem, ale i je skupina favoritů nakonec dojela. Závěr etapy byl velmi rychlý a zmatený. Z vedoucí skupiny takřka neustále nastupovali závodníci, ale všichni byli dříve nebo později dojeti. Získat si větší náskok se povedlo až Boomovi. Spurt za ním si pak pohlídal Peter Sagan před Gregem Van Avermaetem.

Pořadí 5. etapy

# Jezdec (Stát) Tým Čas
1 Lars Boom (Niz) LottoNL-Jumbo 3:43:46
2 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 0:00:03
3 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing
4 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale
5 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
6 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors
7 Sep Vanmarcke (Bel) Cannondale-Drapac
8 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
9 Danny van Poppel (Niz) Team Sky
10 Jasha Sutterlin (Něm) Movistar Team

 

Průběžné pořadí

# Jezdec (Stát) Tým Čas
1 Lars Boom (Niz) LottoNL-Jumbo 15:23:17
2 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 0:00:02
3 Tom Dumoulin (Niz) Sunweb 0:00:08
4 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal 0:00:19
5 Jasha Sutterlin (Něm) Movistar Team 0:00:27
6 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing
7 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors 0:00:29
8 Petr Vakoc (Cze) Quick-Step Floors 0:00:32
9 Jens Keukeleire (Bel) Orica-Scott 0:00:35
10 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo 0:00:36