La Course je zpět. S Annemiek van Vleuten i Nikolou Noskovou


Jedna z nejsledovanějších událostí ženské silniční cyklistiky, La Course by Le Tour de France, zůstane i v roce 2018 věrna horskému profilu. Na něm se v úterý utkají elitní sestavy včetně devíti nejlepších z Giro Rosa a evropské šampiónky do 23 let Nikoly Noskové.

Col de Romme a Col de la Colombière - rozhodující stoupání La Course by Le Tour de France a 10. etapy Tour de France 2018Půjde již o pátý ročník akce. Po loňském experimentu s horskou etapou doplněnou stíhačkou na trati časovky Tour de France v Marseille se závod vrací k jednodennímu formátu. O to intenzivnější boj lze očekávat. Šestičlenné sestavy dvaceti pozvaných týmů (z nichž ne všechny ovšem vyšlou do boje plný počet jezdkyň) čekají v Alpách celkem čtyři klasifikované prémie. Stejně jako v případě 10. etapy Tour de France bude rozhodující dvojice „jedniček“ Col de Romme (8,8 km, 8,9 %, vrchol 28,5 km od cíle) a Col de la Colombière (7,5 km, 8,5 %, vrchol 14,5 km od cíle). Následovat bude ještě sjezd (11,5 km, -5,8 %). Poslední kilometry jsou skoro po rovině, jen cílová rovinka stoupá přibližně do 5 %.Profil La Course by Le Tour de France 2018Jak již zmíněno, startovní pole je opravdu nabité. Favoritkou číslo jedna je obhajující Nizozemka Annemiek van Vleuten (Mitchelton-Scott). Na právě skončeném italském Giru, nejprestižnějším ženském etapáku, ovládla Monte Zoncolan a rozdrtila soupeřky v horské časovce. Její týmová parťačka, Amanda Spratt, skončila v Itálii třetí a dává australské stáji další možnosti. Hlavní vyzyvatelkou by měla být Ashleigh Moolman v dresu Cervélo–Bigla, na Giru druhá. Či pátá z Gira a čtvrtá z La Course 2017 Megan Guarnier (Boels-Dolmans).

Druhá a dokonce i třetí závodnice loňské La Course naopak chybí. Lizzie Deignan, toho času hvězda nově vznikající ženské stáje Trek, očekává v září narození potomka. Pauzu si dá po nepříliš povedeném Giru také Elisa Longo Borghini. To Nikola Nosková, jedoucí v růžovo-modrých barvách Bepink, si závod ujít nenechá. 21letá čerstvá mistryně Evropy do 23 let loni po 21. místě na Izoardu litovala těsného nepostupu do marseillské stíhačky a letos v těžké konkurenci zkusí umístění vylepšit.

La Course by Le Tour de France 2018 začíná v úterý v 10:00. Eurosport zahájí přenos od 10:30, ČT sport v 11:20. Do tuhého by mělo jít před polednem. Na přenos La Course po krátké přestávce naváže 10. etapa Tour de France.