Brutální novinka a finále na Colombière. Tour vjíždí do Alp

nabor

S trochou nadsázky – Tour de France spurterů končí, Tour de France vrchařů začíná. Desátá etapa nenechá v celkovém pořadí kámen na kameni. Premiéru v ní dostane přetěžký výšlap na Plateau des Glières; nesmírně očekávaný, ačkoli pro výsledky zřejmě klíčový nebude.

Postačí jen 70 kilometrů. A ani hypotetický vítěz všech dosavadních vrchařských prémií by si nemohl být jistý puntíkatým vedením. Skujiņš jej drží díky šesti bodům. Dnes se hraje o celkem 51. Přesto pozor: sprinterská prémie (ty bonusové jsou již minulostí) leží hned na 29. kilometru (129,5 od cíle) a Saganovi by mohla stát za výlet. Pak už pojedou jiní. Col de la Croix Fry potvrdí složení úniku a po sjezdu přijde čas Glières. Na francouzské poměry extrémně prudkých šest kilometrů (průměr 11,2 %), poslední dva navíc po štěrku. Obavy cyklistů zde doprovází obavy ekologů. Od dob, kdy se tu soustředil za druhé světové války odboj, žila místní příroda svým klidem; také proto zde u cesty žádné karavany neuvidíte.

Col de Romme a Col de la Colombière - rozhodující stoupání La Course by Le Tour de France a 10. etapy Tour de France 2018Po zdolání rovněž velmi prudkého sjezdu si zeleň i pole odpočine. Neklasifikované Col des Fleuries (4,5 km, 4,3 %) vystřídá rovina. Asi 40 km od cíle se však zase začne zrychlovat. Dobře najet na stoupání Col de Romme (8,8 km, 8,9 %) bude důležité – prudký je hned začátek. Vrchol leží oficiálně 28,5 km před páskou, ale sjezd začne až po kilometru. Zatímco Romme se pojede teprve podruhé (v roce 2009 vyhrál A. Schleck), Colombière pamatuje mnohem víc. Před 50 lety tu vládl anglický spurter (sic!) Barry Hoban, v roce 2006 kopec sólově přelétal Floyd Landis a obhajuje tu z roku 2016 Thomas De Gendt. 7,5 kilometrů, 8,5 procent, vrchol 14,5 km od lyžařského střediska Le Grand-Bornand.

10. etapa profil Tour de France 2018Útoků hlavních favoritů Tour se dnes dočkáme. Nebude to možná Froome, který má v nohách Giro a formu ještě dolaďuje. Naopak Movistar útočit prakticky musí. Triumvirát lídrů dává taktickou výhodu a Valverdemu (který umí i sjezdy a spurt), Landovi a Quintanovi motivaci ukázat: „Já jsem ten pravý!“ Profil by měl svědčit Danu Martinovi. Je dost fit?

Nic však nezaručuje, že tempo hlavní skupiny, které zřejmě vzroste až v závěrečné třetině etapy, bude stačit na pohlcení všech uprchlíků. Využít ztrát z předešlých dvou etap k útoku by mohl Alaphilippe, zachránit čest BMC v horách Caruso. Van Avermaet žlutý dres sotva udrží. Na dohled číhají Thomas, Jungels či Valverde. Šanci vyzkoušet trikot by v úniku mohli vydobýt také Barguil (2:37), Chavanel (4:42) nebo Calmejane (5:01).

Desátá etapa Tour de France 2018 začíná krátce po dojezdu La Course – ve 13:15 (nultý kilometr ve 13:35). Sprint po druhé, asi o hodinu později stoupání na Glières. Okolo 16:50 by se mělo jet na Col de Romme a finiš je odhadován na 17:57.

Tipněte si vítěze etapy v soutěži na našem Facebooku nebo pošlete SMS ve tvaru

  • WT mezera 10 mezera TŘI JMÉNA NEBO ČÍSLA JEZDCŮ mezera VAŠE JMÉNO
  • Startovní listina Tour de France
  • Vše pošlete na číslo +420 733 676 633 . Cena dle tarifu operátora.