Body UCI – červenec 2018: Tour de France, 1. část

Tak jako vždy, už víc než-li sto let, patří červenec Tour de France. Žádný český cyklista na největší závod planety ale letos (poprve po šesti letech) nominován nebyl. Stará dáma rozdává body svým hrdinům plnou měrou každý den. Žádný jiný závod serie WT nemá tak vysoké hodnocení. Vítěz první, jednoznačně rovinaté etapy Fernando Gaviria při svém prvním startu navýšil konto Quick-Step Floors o 120 bodů. Druhý v hromadném spurtu skončil Peter Sagan (Bora-hansgrohe) a bral 50 bodů. Třetí místo a 25 bodů patřilo Marcelu Kittelovi (Katusha- Alpecin). Čtvrtý jezdec Alexander Kristoff (UAE) jich získal 15 a poslední bodované, páté místo obsadil Christophe Laporte (Cofidis). Náleželo mu 5 bodů.

Do 2. etapy nastoupil v dresu lídra včerejší vítěz a den ve žlutém mu vynesl dalších 25 bodů. Jak bývá v úvodních etapách časté, plány na jeho obhajobu mu zhatil pád 2 km před cílem. Technický problém měl v závěrečných kilometrech i Marcel Kittel. Peter Sagan ve vyrovnaném finiši porazil Sonnyho Colbrelliho (Bahrain – Merida). Za nimi skončili Arnaud Démare (Groupama – FDJ), André Greipel (Lotto Soudal) a Alexander Kristoff (UAE). Trojnásobný mistr světa a král průběžného bodování UCI vyhrál na Tour de France podeváté a do třetí etapy ve žlutém nastoupil on. Týmová časovka družstev se vrátila na silnice Francie po třech letech. Nejlépe ji zajel Greg Van Avermaet, bral 25 bodů a žlutý dres. Jeho tým BMC porazil o 4 vteřiny sestavu Sky a o 7 Quick-Step Floors.

Čtvrtá etapa patřila opět spurterům. Tentokrát prolétli cílem v tomto pořadí: Gaviria, Sagan, Greipel, Groenewegen, Kittel. Pro tým vítěze belgický Quick-Step Floors to bylo letošní 49. vítězství. Ve třech spurterských dojezdech bodovalo z 15 možných 9 jezdců. Pátá etapa byla jakoby ušita na míru pro Petera Sagana a největší favorit toho dokázal náležitě využít. V cíli za ním skončili: Colbrelli, Gilbert, Valverde a Alaphilippe. Muž ve žlutém dojel v hromadném spurtu, určeném pro klasikáře, sedmý a maillot jaune mu patřil i na startu šesté etapy. Peter Sagan překonal dlouholetý rekord Erika Zabela, když oblékl zelený dres již po 90. Svým profilem a zejména závěrem pak patřila 6. etapa klasikářům. Vyhrál ji Daniel Martin (UAE). Další bodovaná místa obsadili: Pierre Latour (AG2R), Alejandro Valverde (Movistar), Julian Alaphilippe (Quick-StepFloors) a Rafał Majka (Bora-hansgrohe). K převlékání dresů nebyl důvod.

Etapa s pořadovým číslem 7 byla nejdelší v letošním ročníku, měřila 231 km a byla určena spurterům. V hromadném dojezdu se prosadil Dylan Groenewegen (LottoNL-Jumbo). Za ním dojeli Fernando Gaviria, Peter Sagan, Arnaud Démare a Christophe Laporte. Greg Van Avermaet své vedení ještě trochu navýšil o tři bonusové sekundy. Osmá etapa, rovněž rovinatá, skončila také hromadným spurtem. Výsledky řešila jury. Ta pro vzájemnou potyčku v cílové rovince deklasifikovala Fernanda Gaviriu a Andrého Greipela. Oficiální pořadí bylo: Dylan Groenewegen (LottoNL-Jumbo), Peter Sagan, John Degenkolb (Trek-Segafredo), Alexander Kristoff (UAE) a Arnaud Démare.

Obávaná devátá etapa vedla místy po kostkách a částečně kopírovala trasu „Pekla severu“. Byla poznamenaná mnoha pády. Za všechny jen jedno jméno: Richie Porte (BMC). A opět předčasně ukončená Tour. U velodromu v Roubaix byla první trojice jezdců a John Degenkolb (Trek Segafredo) konečně zvítězil na Tour de France. Druhý v cíli byl nositel žlutého dresu Greg Van Avermaet. Třetí dojel Yves Lampaert (Quick-Step Floors). Další kvarteto dovedl do cíle Philippe Gilbert, následovaný Peterem Saganem. Jasper Stuyven a Bob Jungels brali 6. a 7. (nebodované) umístění.

Nejlépe se s nástrahami prvních devíti dnů vypořádali z hlediska bodového zisku samozřejmě spurteři. Peter Sagan 440 bodů, Fernando Gaviria 315 a Dylan Groenewegen 255 bodů. Současný majitel žlutého dresu Greg Van Avermaet jich dokázal nasbírat 225. Po volném dnu se ale profil etap razantně změní v jejich neprospěch a pod Vítězným obloukem to bude uplně jinak. Stará dáma se už rozloučila s 11 svými nápadníky, jako vždycky drsným způsobem. Další etapy tohle číslo nejspíš ještě navýší. Konečnou odpověď nám dá až cíl v Paříži.