Annemiek van Vleuten po dechberoucím závěru obhájila na La Course

nabor

Nejprve Nikola Nosková, udávající tempo skupiny favoritek na Col de Romme. Pak útok Anny van der Breggen na Col de la Colombière. A úchvatný závěr v podání Annemiek van Vleuten. La Course by Le Tour de France 2018 nabídla skvělou podívanou.

Závod začal tradičním kočkováním ve snaze vytvořit únik a hned na první prémii dne, „čtyřce“ Col de Bluffy, peloton znatelně prořídl. Kvarteto útočnic však úspěšně prchlo až na druhé kategorii Côte de Saint-Jean-de-Sixt. Tvořily jej jednak dvě známé spurterky – finská šampiónka Lotta Lepistö (Cervélo-Bigla) s Kanaďankou Leah Kirchmann (Sunweb); a naopak dvě solidní vrchařky, na Giru osmá Španělka Eider Merino (Movistar) a vítězka předního českého etapáku Tour de Feminin Leah Thomas (UnitedHealthcare) z USA.

Zprvu se v úniku držela ještě Anna Christian (Trek – Drops), ale v táhlém sjezdu odpadla. Zbylé uprchlice si mezitím vytvořily výhodu přes dvě minuty a s ní najížděly na první ze dvou rozhodujících stoupání Col de Romme. V něm poodjela sólově Leah Thomas, se kterou se nejdéle udržela Kirchmann. V pelotonu tempo udávala Nikola Nosková (Bepink), za níž jela mimo jiné týmová kolegyně Erica Magnaldi.

Na posledních pěti kilometrech kopce se střemhlav vpřed vrhla šestá z Gira Cecilie Uttrup Ludwig (Cervélo-Bigla), ostatní favoritky dál spoléhaly na sílu týmu, až na krátkou akceleraci Amandy Spratt (Mitchelton-Scott). Na vrcholu byla Dánka osamocená na čele, půl minutu před hlavní skupinou, v níž nadále jela i Nikola Nosková. Během sjezdu se pak náskok více než zdvojnásobil. Bylo zjevné, že na Colombière přijdou nové útoky.

Jako první za to vzala Lucinda Brand (Sunweb), kterou po chvíli dojely a brzy za sebou nechaly Anna van der Breggen (Boels Dolmans, na rozdíl od ostatních čerstvá, na Giru nebyla) a další top favoritky Annemiek van Vleuten (Mitchelton-Scott) a Ashleigh Moolman (Cervélo-Bigla). Do posledního kilometru prémie už vjížděla osamocená van der Breggen, za ní drtila těžké převody van Vleuten. Colombière zdolala o necelých 10 sekund pomaleji.

Psychologickou válku ve sjezdu pro sebe 8 kilometrů od cíle začala zdánlivě rozhodovat vedoucí z Nizozemek. Vítězka z před tří let ze Champs-Élysées, univerzalitou a oblibou ardenských klasik srovnatelná s Alejandrem Valverdem, vypadala už takřka nepolapitelná, ale stoupavý závěrečný půlkilometr ji zlomil. 40 metrů od pásky se kolem van der Breggen senzačně prohnala Annemiek van Vleuten a jako první obhájila výhru na La Course, jíž přidává do sbírky k nedělnímu růžovému dresu z Giro Rosa.

Ashleigh Moolman dojela třetí, 1:22 za vítězkou. Nikola Nosková vybojovala dvanáctou pozici, ztratila 3:03.

Pořadí La Course by Le Tour de France 2018

P. Jméno Tým Čas
1 Annemiek van Vleuten Mitchelton-Scott 3:20:43
2 Anna van der Breggen Boels Dolmans +01
3 Ashleigh Moolman Cervélo-Bigla +1:22
4 Cecilie Uttrup Ludwig Cervélo-Bigla +1:58
5 Megan Guarnier Boels Dolmans +2:19
6 Katarzyna Niewiadoma Canyon-SRAM
7 Katharine Hall UnitedHealthcare +2:22
8 Amanda Spratt Mitchelton-Scott
9 Ane Santesban Alé Cipollini +2:24
10 Erica Magnaldi Bepink
11 Lucinda Brand Sunweb +2:29
12 Nikola Nosková Bepink +3:03