nabor

Nejprve Nikola Nosková, udávající tempo skupiny favoritek na Col de Romme. Pak útok Anny van der Breggen na Col de la Colombière. A úchvatný závěr v podání Annemiek van Vleuten. La Course by Le Tour de France 2018 nabídla skvělou podívanou.

Závod začal tradičním kočkováním ve snaze vytvořit únik a hned na první prémii dne, „čtyřce“ Col de Bluffy, peloton znatelně prořídl. Kvarteto útočnic však úspěšně prchlo až na druhé kategorii Côte de Saint-Jean-de-Sixt. Tvořily jej jednak dvě známé spurterky – finská šampiónka Lotta Lepistö (Cervélo-Bigla) s Kanaďankou Leah Kirchmann (Sunweb); a naopak dvě solidní vrchařky, na Giru osmá Španělka Eider Merino (Movistar) a vítězka předního českého etapáku Tour de Feminin Leah Thomas (UnitedHealthcare) z USA.

Zprvu se v úniku držela ještě Anna Christian (Trek – Drops), ale v táhlém sjezdu odpadla. Zbylé uprchlice si mezitím vytvořily výhodu přes dvě minuty a s ní najížděly na první ze dvou rozhodujících stoupání Col de Romme. V něm poodjela sólově Leah Thomas, se kterou se nejdéle udržela Kirchmann. V pelotonu tempo udávala Nikola Nosková (Bepink), za níž jela mimo jiné týmová kolegyně Erica Magnaldi.

Na posledních pěti kilometrech kopce se střemhlav vpřed vrhla šestá z Gira Cecilie Uttrup Ludwig (Cervélo-Bigla), ostatní favoritky dál spoléhaly na sílu týmu, až na krátkou akceleraci Amandy Spratt (Mitchelton-Scott). Na vrcholu byla Dánka osamocená na čele, půl minutu před hlavní skupinou, v níž nadále jela i Nikola Nosková. Během sjezdu se pak náskok více než zdvojnásobil. Bylo zjevné, že na Colombière přijdou nové útoky.

Jako první za to vzala Lucinda Brand (Sunweb), kterou po chvíli dojely a brzy za sebou nechaly Anna van der Breggen (Boels Dolmans, na rozdíl od ostatních čerstvá, na Giru nebyla) a další top favoritky Annemiek van Vleuten (Mitchelton-Scott) a Ashleigh Moolman (Cervélo-Bigla). Do posledního kilometru prémie už vjížděla osamocená van der Breggen, za ní drtila těžké převody van Vleuten. Colombière zdolala o necelých 10 sekund pomaleji.

Psychologickou válku ve sjezdu pro sebe 8 kilometrů od cíle začala zdánlivě rozhodovat vedoucí z Nizozemek. Vítězka z před tří let ze Champs-Élysées, univerzalitou a oblibou ardenských klasik srovnatelná s Alejandrem Valverdem, vypadala už takřka nepolapitelná, ale stoupavý závěrečný půlkilometr ji zlomil. 40 metrů od pásky se kolem van der Breggen senzačně prohnala Annemiek van Vleuten a jako první obhájila výhru na La Course, jíž přidává do sbírky k nedělnímu růžovému dresu z Giro Rosa.

Ashleigh Moolman dojela třetí, 1:22 za vítězkou. Nikola Nosková vybojovala dvanáctou pozici, ztratila 3:03.

Pořadí La Course by Le Tour de France 2018

P. Jméno Tým Čas
1 Annemiek van Vleuten Mitchelton-Scott 3:20:43
2 Anna van der Breggen Boels Dolmans +01
3 Ashleigh Moolman Cervélo-Bigla +1:22
4 Cecilie Uttrup Ludwig Cervélo-Bigla +1:58
5 Megan Guarnier Boels Dolmans +2:19
6 Katarzyna Niewiadoma Canyon-SRAM
7 Katharine Hall UnitedHealthcare +2:22
8 Amanda Spratt Mitchelton-Scott
9 Ane Santesban Alé Cipollini +2:24
10 Erica Magnaldi Bepink
11 Lucinda Brand Sunweb +2:29
12 Nikola Nosková Bepink +3:03