La Course by Le Tour de France je zpět. Letos poprvé dvouetapová!

nabor

Již počtvrté doplní nejprestižnější etapový závod mužů paralelní souboj žen. Zítra čeká nabité pole výjezd na Izoard, v sobotu bude v Marseille stíhačka.

La Course tak opouští formát úvodních tří ročníků, kdy se jela jako kritérium krátce před příjezdem mužského pelotonu do Paříže. V roce 2014 tam vládla Marianne Vos, o rok později její krajanka Anna van der Breggen a loni Chloe Hosking, tedy samá známá jména mezi profesionálními cyklistkami.

Program závodu

Profil 1. etapy La Course by Le Tour de France 2017Ženy sice letos přijdou o Champs-Élysées, zato dostanou příležitost předvést se i v horách, konkrétně na Col d’Izoard (14,1 km, 7,3 %). Skončí zde 67,5 km dlouhá první etapa, jež se pojede ve čtvrtek od 10 hodin, dojíždět bude kolem 12:15. Na Izoard jezdkyně začnou stoupat kolem 11:50. Celou etapu si můžete s českým komentářem vychutnat na Eurosportu, kde poté bezprostředně naváže přenos 18. etapy Tour de France.

20. etapa profil Tour de France 2017Sobotní stíhačka odstartuje ve 13:00, rovněž bude celá přenášena a tento atraktivní, ovšem v silniční cyklistice vzácný formát budeme moci sledovat na stejném profilu, na němž si to později rozdají muži v časovce. Hlavní výzvou okruhu, který se pojede jen jednou, tedy bude stoupání k bazilice Notre-Dame de la Garde (1,2 km, 9,5 %). To začne 8,1 km od cíle 22,5 km dlouhé trati.

Favoritky a známé tváře

Díky tomu, že závod následuje jen krátce po Giro Rosa, italském závodě, který je pro cyklistky obdobou Tour de France, by měly být závodnice ve vynikající formě. Startovní listina obsahuje sedm jmen, která na Giru obsadily top 10. Druhá byla Elisa Longo Borghini (Wiggle High5, mj. získala též bronz v Riu), třetí A. van Vleuten (Orica – Scott), čtvrtá M. Guarnieri (Boels – Dolmans), pátá A. Spratt (Orica – Scott), šestá K. Niewiadoma (WM3 Energie), osmá K. Canuel (Boels – Dolmans) a devátá C. Lichtenberg (Wiggle High5).

Hlavní absencí je Anna van der Breggen a její krajanka Lucinda Brand. Jiná z Nizozemek, legendární Marianne Vos (WM3 Energie), sice přišla vlivem zranění o národní šampionát i Giro, ve velkém stylu (dvě první, dvě druhá místa a celkové vítězství) se však vrátila na BeNe Ladies Tour a na La Course nechybí. Nezmíněny zatím zůstaly: Shara Gillow (FDJ Nouvelle), Ashleigh Moolman (Cervélo-Bigla), Lizzie Deignan (Boels-Dolmans, možná si ji pamatujete ještě pod jménem Elizabeth/Lizzie Armitstead, pod nímž si tato bývalá mistryně světa vybojovala poměrně kontroverzní start na olympiádě v Riu) a ještě větší cyklistická superstar – „PFP“ Pauline Ferrand-Prévot (Canyon-SRAM).

Závěrem připomeňme, že v dresu Bepink jedou mistryně ČR Nikola Nosková a opět také Slovenka Tereza Medvedová. Z obou etap vám přineseme krátce po dojetí reportáže.