Kdo ovládne nejtěžší dojezd Tour de France 2017?

nabor

Vrchaři mají dnes na Tour poslední šanci zahýbat pořadím. Druhou z alpských etap zakončí výjezd na mimořádnou kategorii Col d’Izoard!

18. etapa profil Tour de France 2017Bude to nejspíš den jednoho stoupání. „Trojka“ Côte des Demoiselles Coiffées (3,9 km, 5,2 %, název odkazuje k úžasným věžičkovitým skalním útvarům, které se zde vyskytují) a „jednička“ Col de Vars (9,3 km, 7,5 %) plní v profilu jen dvojí význam. Umožňují unavení soupeřů či (v případě Vars) dlouhý útok favorita. A mohou rozhodnout o puntíkatém dresu. Pokud na nich Barguil neztratí na Rogliče víc než dva body (a dojede do Paříže), trikot bude jeho. 160 bodů pak činí zelený náskok Matthewse na Greipela. Pokud se dnes neztenčí, je majitel trikotu i zde takřka jistý.

Izoard - vrchol 18. etapy Tour de France 2017Zlatým hřebem dne bude ve 2360 m n. m. Col d’Izoard (14,1 km, 7,3 %). Stoupání, na jehož vrcholu najdeme malé cyklistické muzeum a památník Fausta Coppiho a Louisona Bobeta, vyjížděla Tour od roku 1922 34krát. Naposledy, roku 2014, tu byl v etapě, v níž vyhrál Majka a devátý dojel Leopold König, první Joaquim Rodríguez. Dojíždět se sem bude poprvé. Výš byl cíl etapy Tour jen před šesti lety na včerejší hvězdě, Galibieru, a roku 1986 na Col du Granon.

Favorité etapy? Je dost možné, že příležitost ovládnout alespoň jednu hromadnou etapu si nebude chtít nechat ujít Sky a žlutý Chris Froome. Rizikem podnikání je, že pokud britský tým stáhne uprchlíky a zvítězí Bardet, Urán, případně někdo z černých koní (jak můžeme označit prakticky všechny ostatní), ztratí Froome přinejmenším pár bonusových sekund. Sám přitom získávat nepotřebuje, stačí mu bránit. Kompromisem by mohlo být vyslání Landy do útoku – s tím, že buď vyhraje, nebo počká.

Mají už Contador s Barguilem dost? To uvidíme. Zaútočit by mohli z větší vzdálenosti oba. Hlad včera neukojil Atapuma, Cummings se zapletl do pádu a únik minul. V rámci mezí v 17. etapě po dojetí Contadorem šetřil De Gendt a vyhrát by mohl i jiný Belgičan, Tiesj Benoot.

Osmnáctá etapa Tour de France 2017 začíná ve 12:45. Nultým kilometrem projedou jezdci kolem 12:55 a pod Col de Vars dorazí asi v 15:45. Stoupání na Izoard by mělo začít ve tři čtvrtě na pět. Dojezd odhadován kolem 17:30.

Kdo vyhraje dnešní etapu? Tipněte si v soutěži na našem Facebooku.