Královskou etapu na Vueltě vyhrál Gesink, kolosální bitva titánů dopadla remízou

nabor

Dnešní etapu na legendární vrchol Aubisque ovládl Robert Gesink před Kenny Elissondem a Egorem Silinem. Na tomto legendárním vrcholu jsme viděli naprosto fenomenální bitvu velké trojky, ze které si Froome s Quintanou odnesli stejnou ztrátu, zatímco Contador mírně zaostal.

Únik

O únik se pokusilo mnoho jezdců, nakonec uspělo 41 závodníků, kteří se postupně zredukovali na 39. Byli tam Ruben Fernandez, Dani Moreno a Jose Joaquin Rojas (Movistar), Deniele Bennati (Tinkoff), David Lopez (Team Sky), Tejay Van Garderen (BMC), George Bennett, Victor Campenaerts a Robert Gesink (Lotto NL Jumbo), Simon Gerrans, Jens Keukeleire a Magnus Cort Nielsen (ORICA – BikeExchange), Dario Cataldo (Astana), Kenny Elissonde, Odd Christian Eiking a Alexandre Geniez (FDJ), Haimar Zubeldia a Julien Bernard (Trek – Segafredo), Jan Bakelants a Quentin Jauregui (AG2R), Alberto Losada a Egor Silin (Katusha), Bart De Clercq a Sander Armée (Lotto Soudal), Gianni Meersman (Etixx – Quick Step), Moreno Moser, Pierre Rolland a Davide Villella (Cannondale – Drapac), Omar Fraile a Jacques Janse van Rensburg (Dimension Data), Mathias Frank a Larry Warbasse (IAM), Mattia Cattaneo (Lampre – Merida), Romain Hardy a Rudy Molard (Cofidis), Christoph Pfingsten (Bora-Argon 18), Pello Bilbao, Hugh Carthy a Sergio Pardilla (Caja Rural), Romain Sicard a Pierrig Quemeneur (Direct Energie). Jejich maximální náskok byl přes pět minut, ale balík (především tým Sky) je většinou držel na rozdíl 4 minut.

Lotto Soudal

Odvážný pokus ORICY

Dlouho se nic nedělo, únik se pomalu členil, stejně tak i peloton. Až 40 kilometrů před cílem zrychlil v úniku Julien Bernard a způsobil výraznější selekci. Z pelotonu ve stejný moment vyrazil Jack Haig (ORICA-Bike Exchange). Chvíli za ním vyrazil sedmý muž celkového pořadí Simon Yates ze stejného týmu. Toto duo si budovalo solidní náskok. Yates brzy svého kolegu opustil a vyrazil sám vpřed. Na vrcholu předposledního stoupání dorazil ke svým kolegům Simonu Gerransovi, Magnusi Cortu Nielsenovi a Jensi Keukeleirovi, kteří mu ze sjezdu hodně pomohli.

Na vrcholu a ve sjezdu pod Aubisque se vytvořila skupina šesti jezdců, kde mimo Bernarda byli i Bakelants, Silin, De Clercq, Bennett a Elissonde. Za nimi byla dvanáctka, kde byli Moreno, Frank, Gesink, Zubeldia nebo Rolland. Pod vrcholem byla jejich ztráta minimální.

Na čele pelotonu už se museli prezentovat jezdci Movistaru, protože Simon Yates začal ohrožovat postavení Alejandra Valverdeho. Na čelo musel najet i Tinkoff.

Yates jel parádně a postupně navyšoval svůj náskok na balík. Čelní šestka se trochu vzdálila od skupiny pronásledovatelů.

Čelní sexteto si začalo nastupovat a odnesli to Julien Bernard a Bart de Clercq. Ze skupiny pronásledovatelů vystřelili Moreno, Lopez, Pardilla a Gesink. Nizozemec se skupině vzdálil a vyrazil k čelu závodu.

Aubisque

Nepříliš úspěšné útoky

V pelotonu tahal tempo Castroviejo, za ním byl König, ale nechtěl mu střídat. Tempo opadlo a zaútočil Ben Hermans. Za ním vyrazil Péraud a také Leopold König. To se nelíbilo Contadorovi, který zničil tento pokus. Skupina se uklidnila a nastoupil Nairo Quintana. Za ním se pustil Froome a také většina skupiny. Favorité se znovu sjeli dohromady a útočil Andrew Talansky. Za ním se znovu pustil Leopold König, kterého pokrýval Andrey Zeits. Ze skupiny favoritů se vytratil Valverde a skupina se začala ohlížet.

Gesink zpět v boji

7 kilometrů před cílem vyrazil Robert Gesink. Za ním chtěl ještě bojovat o etapu Jan Bakelants. König mezitím utrhl Zeitse, který se vrátil do pelotonu. To nevydržel Samuel Sánchéz a vypálil. Tempa se ujala Astana pro Scarponiho a držela odjeté závodníky na uzdě.

Přibližně 5 kilometrů před cílem zaútočil Nairo Quintana. Tým Sky nepanikařil, protože se z úniku vrátil David Lopéz a zezadu dojel i Peter Kennaugh a drželi Quintanu na dostřel. Sky potrhalo čelní skupinu a s Froomem se drželi Cháves a Contador.

Na čele dojel k Gesinkovi Elissonde a hned zaútočil. Ve stejný moment vyrazil Froome, ale Contador s Chávesem se drželi a společně zlikvidovali Quintanu, který se dostal k Morenovi a Sánchezovi, který znovu zaútočil.

Když se po sobě velká trojka koukala, zaútočil ten čtvrtý – Esteban Cháves. Gesink se dokázal vrátit k Elissondovi, Jan Bakelants už odpadl a blížil se k němu Simon Yates. U Bakelantse byl i Zubeldia a na metě posledního kilometru dojel na čelo i Egor Silin.

Velká trojka se skoro zastavila a koukali se po sobě. Proto zaútočil Contador. Chvíli to vypadalo nadějně, ale Quintana zaútočil. Froome dokázal oponovat a za kratší konec provazu tahal Contador. Quintana znovu zaútočil, Froome znovu reagoval. Toto se zopakovalo a duo prosvištělo kolem Samiho Sánchéze. Oba zvolnili a Sánchéz se opět vzdálil. Toto nevydrželo dlouho a Quintana za to vzal znovu, ale se stejným výsledkem. Quintanovi tahal tempo Moreno, ale ani Contador nebyl daleko.

O etapu si to rozdalo trio Elissonde, Gesink a Silin. 400 metrů před cílem zaútočil Robert Gesink, ale oba soupeři se ho drželi. Ovšem vytáhlý Holanďan si dojel pro výhru.

Ke Quintanovi s Froomem si dojel i Samuel Sánchez. Mezitím do cíle dorazil i Simon Yates, který dnes vykonal velký skok vzhůru. Ze sedmé příčky dnes vystoupal až na čtvrtou, kde na Chávese ztrácí něco kolem 15 vteřin. Quintana začal spurtovat, ale Froome byl na jeho zadním kole. Contador dojel s minimální ztrátou. Naopak Valverde si dnes připsal velkou ztrátu.

Leopold König se po svém útoku už na kamerách neobjevil. Nakonec ho přeskočil Esteban Cháves, ale i tak si Leo dokázal najet půl minuty na Frooma s Quintanou a obsadil desáté místo v etapě. Celkově se posouvá na páté.

[cyklostat id=“Vuelta-a-Espaa“ etapa=“14″ rok=“2016″ nadpis=“Vuelta 2016, pořadí 14. etapy“]