Andersen překvapil favority a na Tour des Fjordes jim sebral etapu

nabor

Čtvrtá etapa závodů Kolem Fjordů má překvapivého vítěze. Stal se jím Asbjørn Kragh Andersen (Delko Marseille Provence KTM), který se od skupiny favoritů odpoutal přibližně kilometr před cílem a dokázal jako první protnout cílovou pásku.

Čtvrtá etapa, která mířila ze Stavangeru do Sandnes, měřila pouze 162 kilometrů. Na své dráze měla celkem 5 prémií, z toho 3 byly vrchařské.

První únik dne na sebe nenechal dlouho čekat, ovšem peloton uniklou trojici ve složení Frederik Galta (Delko Marseille Provence KTM), Matthias Brändle (IAM Cycling) a Carl Fredrik Hagen (Team Sparebanken Sør) nenechal daleko ujet a nakonec ji i pohltil.

Především Carl Fredrik Hagen toužil po úniku, aby mohl sesbírat body na vrchařských prémiích a tím si pojistit vedení v této soutěži. To se mu nakonec povedlo, když spolu s ním odjeli ještě další 4 jezdci: Erik Baška (Team Tinkoff), Floris Gerts (BMC Racing Team), Matthias Krizek (Team Roth) a Hampus Anderberg (ColoQuick-Cult). Vedoucí pětici ještě stačil stíhat John Kronborg Ebsen (One Pro Cycling), ale do čela se nikdy neprobojoval. Vždy zůstával tak minutu za vedoucími borci.

Náskok vedoucí skupiny narůstal a v jednu chvíli měl i přes deset minut. V tu dobu byl virtuálním lídrem Gerts, který na Kristoffa ztrácel něco kolo 6 minut. Proto si dopředu pelotonu také najela Kaťuša a „bušila“ do pedálů, jak to jen šlo.

Ještě na 41 kilometrů před cílem byl náskok vedoucí skupiny 5 minut. V momentě, kdy do cíle zbývalo přibližně 14 kilometrů se od pelotonu odtrhla poměrně silná skupina devíti jezdců v čele s vedoucím celkové klasifikace Alexandrem Kristoffem (Kaťuša) a náskok šel rapidně dolů.

Až přišel druhý kilometr před cílem. Skupiny se sjely, ovšem nevydrželo to dlouho. Asbjørn Kragh Andersen (Delko Marseille Provence KTM) „kopl do vrtule“, do háku vzal Bjørne Tore Hoema (Team Joker Byggtorget). Oba si vytvořili mírný náskok, který jim vydržel až do závěrečného spurtu, kde byl lepší Dán Andersen.

Pronásledovatele dovedl do cíle Christian Mager (Stölting Service Group), který předčil i Alexandra Kristoffa, jenž si čtvrtým místem pojistil dres pro celkového lídra závodu.

Carl Fredrik Hagen nakonec dostál to po čem toužil, vyhrál všechny tři horské prémie a potvrdil roli lídra mezi vrchaři.

 

[cyklostat id=“Tour-des-Fjords“ etapa=“4″ rok=“2016″ nadpis=“Kolem Fjordů 2016, pořadí 4. etapy“]