Klasikářská sezóna pokračuje belgickým trojlístkem

nabor

Tento týden pokračuje hitparáda klasik dalšími třemi kousky: 25. 3. Dwars door Vlaanderen, 27. 3. E3 Harelbeke a 29. 3.  Gent – Wevelgem. Dvě akce World Tour a jeden závod kategorie HC přitáhnou opět naprostou elitu.

Dwars door Vlaanderen

Již dnes se jede tento závod kategorie HC, kombinující kostky s krátkými nepříjemnými kopci. Závod se sedmdesátiletou tradicí nabízí na 200 kilometrech extrémní sklony až nad 20 % na celkem dvanácti hlavních stoupáních. Často ho komplikuje jarní počasí, které se očekává i zítra – déšť rozhodně nelze vyloučit. Proto nepřekvapí, že jej až do roku 2002 vyhrávali jen domácí Belgičané a Nizozemci. Letošní ročník odstartuje v 11:45 v Roeselare, dojezd se očekává kolem půl páté ve Waregemu.

Dwaars door Vlaanderen - profil

Jedním z hlavních favoritů bude Niki Terpstra, dvojnásobný vítěz závodu, kterého v tradičně velmi silné klasikářské sestavě Etixxu doplní Kwiatkowski či Cavendish. V dresu Movistaru otestuje směrem k Tour de France pavé Nairo Quintana, Astana přiveze Larse Booma. Velký pozor na jako vždy útočně naladěnou Oricu, která ve své sestavě zahrnula jak flexibilní rychlíky Keukeleireho s Blythem, tak špičkové australské tvrďáky Durbridge či Hepburna. Tinkoff-Saxo vedle Mattiho Breschela vytasí i slovenské duo Juraj Sagan – Michael Kolář. BMC se vytasí s Burghardtem či vítězem Tour Down Under Rohanem Dennisem, Trek s bratry Van Poppelovými či Devolderem. Další silné klasikářské stáje ve startovním poli jsou Lotto (Bak, Debusschere, Ligthart), Katusha (Bystrom, Porsev, Kolobněv) a MTN-Qhubeka (Goss, Bos, Farrar). V roli černých koní poté najdeme další zajímavá jména jako Van Asbroeck (lídr Lotto-Jumbo), Gatto (Androni) či Thomas Voeckler.

E3 Harelbeke

Díky rovinatějšímu závěru mnohem spurterštější klasikou je Harelbeke, které je za to ještě o 15 km delší. Úměrně tomu je odlišné i startovní pole, v němž dominují specialisté na redukované spurty. Závod tradičně končí i začíná právě v Harelbeke, kde se koná od roku 1958. Vítězství zde obhajuje Peter Sagan, do boje o přední příčky bude ale určitě chtít zasáhnout i Zdeněk Štybar.

transparent-pixel E3 Harelbeke - profil

Kromě nich najdeme ve startovním poli ovšem i další rychlé a odolné muže. Katusha se bude moci spolehnout na nezdolného Alexandra Kristoffa, zúčastní se také John Degenkolb v dresu Giantu, BMC povede Greg Van Avermaet, v sestavě Sky nebude chybět Bradley Wiggins (vést tým ovšem mohou i mnozí další, Kennaguh, Eisel či Stannard…). Za Trek pojede Fabian Cancellara (trojnásobný vítěz závodu), opět velmi silné bude MTN (Bos, Ciolek, Boasson – Hagen, Farrar, Van Rensburg a Goss) a neopomeňme trojnásobného člena top 5 z předchozích ročníků Vanmarckeho (Lotto-Jumbo) a Pozzata v dresu Lampre, který už závod také dokázal vyhrát.

Gent – Wevelgem

Opět o něco delší a opět o něco rovnější. Nedělních 240 kilometrů z Gentu do Wevelgemu nabízí ideální možnost pro odolné spurtery. Již od roku 1934 se jezdí tato klasika, která v současné podobě obsahuje devět kategorizovaných stoupání a posledních 30 kilometrů vesměs po rovině.

Gent - Wevelgem - profil

Startovní listina závodu ještě není kompletně známa, vedle řady již zmíněných hvězd (Kristoff, Van Avermaet, Degenkolb, Štybar, Terpstra, Cancellara, Sagan, Vanmarcke…) by se jej však měl zúčastnit i Bouhanni, Démare či Sam Bennett. Kromě nich pojedou nejspíše také Lobato, Guardini a Blythe s Keukeleirem. Velmi zajímavou sestavu chystá Lampre (Pozzato, Modolo, Bonifazio či Cimolai).