Kittel vítězem People’s Choice Classic!

nabor

Očekávání naplněna. Marcel Kittel obhájil vítězství v People’s Choice Classic, když nedal ve spurtu nikomu šanci.

Úvodní kilometry a první prémie

Krásný slunečný podvečer a davy nadšených diváků uvítaly peloton, který v čele s Richiem Portem vyrazil na asi hodinovou projížďku třiceti okruhy  Adelaide s celkovou délkou 51 km. Chaotické pokusy o získání náskoku, typické pro úvod závodu, neústily v nic převratného a tak stále ještě celistvý peloton dojel k prémii na konci pátého kola. Tam zaútočil Lars Boom s Milesem Scotsonem, na jehož talent jsme vás již upozornili ve včerejším preview. Zatímco Boom chtěl získat dlouhodobější náskok, Scotson se za ním jen vyvezl a získal pro sebe eruptivním nástupem finanční bonus.

Hayman iniciuje únik

Až v osmém kole se podařilo vybudovat jakýsi náskok Matthewu Haymanovi. Kapitán týmu Orica – GreenEdge, jedoucího s ofenzivní strategií, si na mírně stoupavém úseku vytvořil výhodu kolem 10 vteřin. V devátém kole ho potom dojeli Cataldo, v dresu britského mistra Kennaugh a další australský mladík Calvin Watson. A bylo to opět australské mládí, které chtělo v desátém kole pro sebe sprinterskou prémii. Po tvrdém souboji s Cataldem a Haymanem se nakonec radoval posledně jmenovaný.

Jak napovídá i tato informace, spolupráce na čele nebyla právě ideální a poměrně pasivní peloton udržoval čtveřici na dohled. Až potom si uprchlíci vyjasnili, jaké jsou jejich cíle, a na konci dvaanáctého kola – v zády s už seřazeným Giantem Marcela Kittela – se náskok bížil dvaceti sekundám. V už trochu decentnějším spurtu na konci patnáctého kola uspěl opět Hayman – tentokrát proti Cataldovi s Kennaughem. Náskok dál stoupal.

Giant likviduje náskok uprchlíků

Ačkoli se výhoda skupinky vepředu blížila už minutě, chuť závodit a možná nedůvěra v udržení náskoku vedla i na posledí sprinterské prémii k razantnímu souboji. Nejprve nastoupil Boom, toho následovali Kennaugh a Watson. Zvítězil Kennaugh a deset kol před koncem to znamenalo naplnění ambic uprchlíků, kteří prakticky okamžitě svěsili nohy a během dvou kol byli dojeti. Tím byla také splněna mise Simona Geschkeho, který pro dobro Marcela Kittela v podstatě celou dobu udával tempo pelotonu.

Dopředu se pokusilo vydat několik nových útočníků, všichni však za společné aktivity týmů se zájmem o etapu byli sjeti a posledních pět okruhů se již jelo plně v režii Lotta (dlouho taženého De Gendtem), Lampre, Sky, Tinkoffu, IAM a Giantu. A tak se schylovalo ke spurtu. V něm Marcelu Kittelovi zcela nevyšel lead-out a tak to zkusil z mety asi 350 metrů Greg Henderson. Dopředu se tlačili i další domácí, Renshaw s Hausslerem. Jenže nakonec bylo vše v režii jediného muže: Marcela Kittela

„Je strašně těžké kontrolovat takhle krátký závod. Musím poděkovat týmu. Před prvním závodem jsem vždy nervózní a mám proto velkou radost z vítězství.“

… Německý expres  byl dnes k nezastavení. Na posledních metrech nenechal nikoho na pochybách kdo je nejsilnější a zatímco za ním vřel těsný boj, mohl klidně slavit!

 Pořadí People’s Choice Classic 2015

1. Marcel Kittel (Giant – Alpecin)
2. Juan Jose Lobato (Movistar)
3. Wouter Wippert (Drapac)
4. Christopher Sutton (Sky)
5. Heinrich Haussler (IAM)
6. Gianni Meersman (Etixx – QuickStep)
7. Rudiger Selig (Katusha)
8. Samuel Dumoulin (AG2R)
9. Mark Renshaw (Etixx – QuickStep)
10. Greg Henderson (Lotto – Soudal)