San Luis 2015: Obhájí Quintana loňský triumf?

nabor

Pětadvacítka týmů, se standardně šesti jezdci, se v příštím týdnu utká o titul šampióna na Tour de San Luis. Ve startovním poli najdeme i řadu hvězd. Zveme vás na exkurzi do historie i současnosti nepříliš známého, ovšem nikoli nekvalitního závodu.

Jak se sen stal skutečností

San Luis je jménem provincie a také jejího hlavního města v argentinském vnitrozemí. Jedná se o jednu z nejméně zalidněných argentinských provincií. Na kilometru čtverečním tu žije průměrně 5,6 obyvatel. Na ploše velikosti České republiky jich tak celkově nalezneme ani ne půl milionu.

A domorodci mají svou hlavou. Když tu v roce 2011 byly prezidentské volby, stalo se San Luis dokonce jedinou z 24 argentinských provincií, kde nevyhrála současná prezidentka Cristina Fernández de Kirchner. Místní dali raději přednost Albertu Rodríguezovi Saá, který v celkovém pořadí propadl, ale voliče si získal coby guvernér oblasti rozsáhlými investicemi. A právě on byl tím, kdo stál na počátku tohoto příběhu, když ho Tour de France uchvátila natolik, že inicioval vznik její argentinské obdoby v jeho regionu.

První ročník Tour de San Luis se konal v roce 2007. Tehdy ještě bylo v top ten pět Argentinců. Totéž se opakovalo o rok později. Pak už to zvládli jen tři a přerod závodu v mezinárodní událost definitivně potvrdil rok 2010, kdy se v desítce umístili jen dva Argentinci a navíc poprvé nevyhrál domácí závodník, nýbrž samotný Vincenzo Nibali. O dva roky na to tu slavil Levi Leipheimer a třetím elitním vrchařem na špici se loni stal Nairo Quintana.

Quintana je zpět

Právě ten bude letos, při své obhajobě, jednou z hlavních hvězd závodu.

„Necítím se špatně, ale ještě uvidíme, jak si zvyknu na závodní rytmus. Navíc mám kolem sebe mladý tým, takže hlavní je být v klidu,“ proklamuje před startem.

Je pochopitelné, že si Quintana nechce klást přehnané ambice. Na druhou stranu krom zelenáčů Sütterlina se Solerem bude mít k ruce také svého bratra Dayera, který má obdobné vrchařské vlohy, a dvojici ostřílených a velmi kvalitních pomocníků Maloriho s Antonem.

Betancurovo AG2R

Quintanovým krajanem a dalším elitním vrchařem startovní listiny je Carlos Betancur. Ten má v sezóně sice odlišné cíle (narozdíl od Quintany přidá k Vueltě Giro, ne Tour), úvod přesto zvolil stejný.

„Je brzy. Ještě tu nebudu v plné kondici a trasa je těžká, přesto je San Luis nejlepším místem pro start sezóny.“

I Betancur si s sebou veze pár opravdu schopných jezdců – člena nastupující lucemburské generace Gastauera, bývalého nositele žlutého dresu Tour Nocentiniho a další dva grandoutorové borce Bonnafonda s Vuillermozem. Kanaďan Houle jede spíše sbírat zkušenosti.

Bakalovi muži? Kwiatkowski a Cavendish!

Hned dvě obrovské hvězdy přivezl do Argentiny Bakalův Etixx – QuickStep. 31 Mark Cavendish, 33 mistr světa Kwiatkowski. Ty doplní Golas se Sabatinim v roli protřelých týmových hráčů a velcí talenti Wisniowski s Van Keirsbulckem. Cavendish na závodu ocenil především to, že nabízí klidnější alternativu vůči World Tour v krásném prostředí. Michal Kwiatkowski přiznává, že měl rušnou zimu a není v top kondici, nechce však udělat ostudu duhovému dresu. Případný etapový úspěch by byl jistě vítaným uvolněním tlaku, který s sebou bytí mistrem světa nese.

Nedobrovolný Voeckler

„Nemáme licenci, nemohl jsem na Tour Down Under,“ vysvětlil svou přítomnost Francouz.

Hned však dodal, že už dlouho se chtěl do Argentiny podívat a že menší časový posun oproti Evropě mu poskytuje lepší možnost adaptace. Nejvýraznější výsledky by však Europcaru mohl zajet ne Voeckler, ale Yohann Gene. Jeden z prvních jezdců tmavé pleti v profesionálním pelotonu ve 33 již nemá na co čekat.

Další hvězdy

V týmu Lampre najdeme silné trio Pozzato, Niemiec, Modolo. Především třetí jmenovaný bude asi – ve spurtech – hodně vidět. Cannondale-Garmin přiveze Danielsona či Dombrowského se skvělým podpůrným týmem. Katusha má k dispozici Paoliniho s Danim Morenem. Androni přiveze Oscara Gatta, UnitedHealthcare Janeze Brajkovice, Bretagne domácího Sepulvedu a k němu další zajímavé jezdce do kocpů i rovin (Fonseca, Hutarovich, Feillu) a v neposlední řadě tým Colombia. Ten se bude nedaleko domova prezentovat s Duquem a především Rubianem Chavezem, což je další klenot kolumbijské vrchařské líhně

Program Tour de San Luis 2015

Závod začíná v pondělí a trvá celý týden. Dojezdy etap budou obvykle v pozdním večeru našeho času. Z každé etapy vám přineseme reportáž s ohlasy účastníků.

Pondělí: 1. etapa. Ze San Luis do Villa Mercedes se vydá první etapa, jež sice začne stoupáním do výšky nad tisíc metrů nad mořem, ale poté sklesá o téměř pět set metrů níže a měla by skončit hromadným dojezdem. Nabité pole spurterů by mohlo nabídnout atraktivní bitvu.

Úterý: 2. etapa. Již druhý den první dojezd na kopec! Mirador del Potrero je oblíbenou přírodní vyhlídkou a cílem vrchařské prémie první kategorie, na níž uvidíme, kdo má nejlepší formu na poli vrchařů.

Středa: 3. etapa. I třetí etapa skončí mírným stoupáním, tentokrát to však jistě bude hromadný finiš. V teorii ideální třeba pro Oscara Gatta.

Čtvrtek: 4. etapa. Těžký dojezd na Alto El Amago a další klíčový bod závodu.

Pátek: 5. etapa, ITT. Ani ne 20 km dlouhá časovka a mou mysl napadá jméno Adriana Maloriho jako možného vítěze. Nebo se bez „tíživého“ dresu předvede Kwiatkowski?

Sobota: 6. etapa. Královská etapa s cílem nad 2000. Tenhle profil by byl těžkou zkouškou i na Tour de France a nic na tom nemění délka „pouhých“ 117,5 km.

Neděle: 7. etapa. Lehčí poslední etapa ze San Luis do San Luis a poslední spurt závodu.

I Tour de San Luis jde s trendy moderní cyklistiky a dává vedle mužů příležitost i ženám. Jejich klání už skončilo a v těsném celkovém pořadí zvítězila Jamildes Fernandes z Brazílie před Američankou Lauren Stephens a svou krajankou Annou Paulou Pogatetch.