Kdo vyhraje mistrovství světa? Analýza favoritů

nabor

Už za pár hodin se v Innsbrucku, na 252 kilometrech, rozhodne o držiteli titulu mistra světa v kategorii muži elite. Na startu bude mnoho favoritů a my se nyní blíže podíváme na ty, kteří patří mezi ty největší.

Krátké představení trati najdete v samostatném článku.

Slovensko

peter-sagan
Peter Sagan

Slováci nasazují v Innsbrucku to nejlepší co mají, ale jejich sestava není vrchařská. Dá se očekávat, že lídr týmu a obhájce titulu zůstane brzy sám. Samotný výkon Petra Sagana je otázkou. Někteří říkají, že by se mohl udržet mezi nejlepšími, ale spíše převládá názor, který Sagana do role favorita nepasuje a tvrdí, že okruh je pro něj příliš těžký. Na startu ho doplní jeho bratr Juraj, dále Erik Baška, Marek Čanecký, Martin Harnig, Martin Mahďar a Patrik Tybor.

Belgie

Greg Van Avermaet
Greg Van Avermaet

Počítat musíme i s Belgičany, kteří ovšem nejsou zmiňováni jako největší favorité. Své ambice bude mít olympijský šampión Greg Van Avermaet. Bez šance určitě nebude ani Tim Wellens a především Dylan Teuns, který se skvěle předvedl na Vueltě. Na startu je doplní Tiesj Benoot, Laurens De Plus, Ben Hermans, Xandro Meurisse a Serge Pauwels.

Francie

Julian Alaphilippe
Julian Alaphilippe

Hned na několik karet mohou hrát Francouzi. Romain Bardet, Thibaut Pinot, Warren Barguil nebo třeba Tony Gallopin. Ti všichni pomýšlí na úspěch, ale hlavním lídrem by měl být Julian Alaphilippe. Doplní je Alexandre Geniez, Rudy Molard a Anthony Roux. Obrovsky silná sestava bude mít jednu velkou nevýhodu. Tým se může velmi snadno rozhádat, nedá se očekávat brilantní spolupráce mezi Bardetem, Barguilem, Pinotem a Alaphilippem a v rozhodujících fázích se můžou lídři proměnit v jednotlivce, což by je mohlo připravit o cenné kovy.

Itálie

Gianni Moscon
Gianni Moscon

Pro Italy by byl jasnou volbou Vincenzo Nibali. Ten také startuje, ale před šampionátem vyhlásil, že bude pracovat pro Gianniho Moscona, protože se stále necítí ve 100% kondici po pádu na Tour de France. Jinak jde o velmi zkušenou sestavu, kde budou i Franco Pelizotti, Domenico Pozzovivo, Alessandro De Marchi, Damiano Caruso, Dario Cataldo a Gianluca Brambilla. Tým je postaven pro Moscona, který má skvělou formu, ale třeba Domenico Pozzovivo, či samotný Nibali, budou připraveni v záloze.

Španělsko

Alejandro Valverde
Alejandro Valverde

Také Španělé by měli sázet na jediného lídra. Tím bude nestárnoucí Alejandro Valverde, který dostane možná poslední příležitost k zisku titulu mistra světa. Valverde je podle prognóz jedním z největších favoritů na úspěch a po šesti medailích, které nemají zlatou barvu, to bude chtít konečně napravit. Záložní variantou by měl být Enric Mas, který oslnil na nedávné Vueltě. Zbytek sestavy tvoří zkušení závodníci – Jonathan Castroviejo, David de la Cruz, Omar Fraile, Jesús Herrada, Ion Izagirre a Mikel Nieve.

Velká Británie

Simon Yates
Simon Yates

Tým ze Spojeného Království bude při absenci Gerainta Thomase a Chrise Frooma sázet na bratry Yatesovi. Oba jsou také řazeni k největším favoritům na zisk titulu a mohly by si vzájemně pomoci v klíčových momentech. Na startu s nimi budou nachystání Hugh Carthy, Tao Geoghegan Hart, Ian Stannard, Peter Kennaugh, James Knox a Connor Swift.

Nizozemsko

Tom Dumoulin
Tom Dumoulin

Obrovsky silný tým přijede ze země tulipánů. Nizozemská reprezentace by měla jet hlavně na Toma Dumoulina, ale ani Wilco Kelderman, Bauke Mollema, Steven Kruijswijk a Wout Poels nebudou chtít zůstat mimo hru o duhový dres. I přesto se nejvíce mluví o Dumoulinovi a třeba skvěle závodící Kruijswijk zůstává upozaděn. Doplňují je Sam Oomen, Pieter Weening a Antwan Tolhoek.

Kolumbie

Miguel Ángel López
Miguel Ángel López

I Kolumbie vysílá tým, kde mohou hned čtyři jezdci pomýšlet na boj o medaile. Sergio Henao, Rigoberto Uran, Nairo Quintana a Miguel Ángel López budou chtít přivést do své země první titul mistra světa. Velmi snadno se mohou rozhádat nebo vytvořit dvojice uvnitř týmu. Jelikož do Innsbrucku jede bratranec Sergia Henaa – Sebastian, týmový kolega Rigoberta Urana – Daniel Martínez a týmový kolega Naira Quintany – Winner Anacona. Osmým členem týmu bude Rodrigo Contreras, od příštího roku jezdec Lópezovi Astany.

Austrálie

Rohan Dennis
Rohan Dennis

Velké pozdvižení vzbudili Australané. Na šampionátu nebude největší favorit z jejich řad – Richie Porte, který se omluvil. Další hvězda, Michel Matthews, apelovala na vedení týmu, že chce na šampionátu startovat, ale nebyla vybrána. Nyní by měl být lídrem Jack Haig, ale mezi největší favority se neřadí. Doplňují ho Nick Schultz, Rohan Dennis, Simon Clarke, Chris Hamilton, Robert Power, Damien Howson a Rory Sutherland.

Dánsko

Jakob Fuglsang
Jakob Fuglsang

Dánové mají jediného lídra – Jakoba Fuglsanga. Závodník Astany bude určitě nebezpečným jezdcem a celý tým je mu podřízen. Záložním plánem by mohl být Michael Valgren. Dále startují Matti Breschel, Kasper Asgreen, Niklas Eg, Jesper Hansen, Mads Würtz Schmidt a Emil Vinjebo.

Německo

Maximilian Schachmann
Maximilian Schachmann

Příliš se nemluví ani o Němcích. Ti přijíždí s Emanuelem Buchmannem či Maximilianem Schachmannem. Oba v horách umí a pokud se jim podařilo načasovat formu, mohou být velkým překvapením. Doplňují je Marcus Burghardt, Nico Denz, Simon Geschke a Paul Mertens.

Slovinsko

Primož Roglič
Primož Roglič

Slovinci mají obrovskou šanci uspět. Jedním z největších favoritů je bývalý skokan na lyžích Primož Roglič. Ten se letos soustředí jen na tento závod a neobhajoval stříbro z časovky. Bude mít k ruce loajální pomocníky. I Matěj Mohorič prohlásil, že celý tým jede jen na Primože Rogliče. Tým, kde budou Grega Bole, Domen Novak, Luka Pibernik, Jan Polanc, Simon Špilak a Jan Tratnik.

Polsko

Michał Kwiatkowski
Michał Kwiatkowski

Další z úzké špičky favoritů je mistr světa z roku 2014 Michal Kwiatkowski. Polský tým nemá letos možnost nasadit 8 jezdců, a tak závodník týmu Sky nedostane takovou podporu. Důležitou osobou bude Rafal Majka, který si ovšem může postavit hlavu a zkusit jet na vlastní pěst. Dále startují Maciej Bodnar, Maciej Paterski, Michal Golas a Lukasz Owsian.

Rakousko

Lukas Pöstlberger
Lukas Pöstlberger

I domácí se budou chtít předvést v dobrém světle. Mají skvělou motivaci a pojedou ve známém prostředí. Lídr Patrick Konrad v horském terénu umí závodit velmi dobře. Navíc mu k ruce budou kvalitní spolujezdci, které většinou zná ze společného působení z Bory. Domácí vysílají Georga Preidlera, Michaela Gogla, Felixe Grossschartnera, Gregora Mühlbergra a Lukase Pöstlbergra.

Irsko

Daniel Martin
Daniel Martin

Vůbec se nemluví o Irech. Ovšem ti mají ve svém středu Dana Martina, kterému může vyhovovat jak profil, tak i fakt, že je přehlížen a je postaven do role černého koně. Navíc s ním na startu bude stát Nicolas Roche, mladík Connor Dunne a Ryan Mullen.

Česká republika

Ötzaler 5500 Roman Kreuziger
Roman Kreuziger

I s naší reprezentací se musí počítat. Lídrem je Roman Kreuziger, záložní variantou Jan Hirt. Jako pomocníci jsou připraveni Jan Bárta, Zdeněk Štybar, Karel Hník a Michael Kukrle. Češi se budou chtít statečně rvát a doufáme, že naše barvy uvidíme na čele po celou dobu závodu. Roman Kreuziger navíc loni ovládl závod Ötztaler 5500, což je patrně nejtěžší závod světa, který se také koná v Tyrolsku. Což značí, že mu místní terén svědčí.

Rusko

Ilnur Zakarin Tour de France 17. etapa
Ilnur Zakarin

Lídrem Rusů je jednoznačně Ilnur Zakarin. I on má šanci uspět a zabojovat o první titul mistra světa pro svoji zemi. Na startu ho doplní Ildar Arslanov, Sergei Chernetski, Pavel Kochetkov, Pavel Sivakov a Dmitry Strakhov.

Lucembursko

Bob Jungels v cíli Lutych - Bastogne - Lutych 2018
Bob Jungels

Silného jezdce má ve svém středu i malá zemička z Beneluxu. Je jím vítěz monumentu Lutych – Bastogne – Lutych Bob Jungels. Kvalitní vrchař bude mít k ruce zkušenou sestavu – Laurent Didier, Jean-Pierre Drucker, Ben Gastauer, Alex Kirsch a Tom Wirtgen.

Nový Zéland

George Bennett
George Bennett

To nejlepší co mají, posílají i z Nového Zélandu. Jasným lídrem bude George Bennett. Závodníkovi týmu LottoNL-Jumbo bude k ruce trojice Patrick Bevin, Sam Bewley a Dion Smith.

Kanada

Michael Woods Vuelta 2018 etapa 17
Michael Woods

Opomíjet bychom neměli ani druhou největší zemi světa. I ta má závodníka s vysokými ambicemi. V jejich případě to je Michael Woods. Klasikář a vítěz etapy na Vueltě bude mít v týmu Roba Brittona, Antoina Duschena a Huga Houleho.

Ekvádor

Richard Carapaz

Jako poslední zmiňme dvojici Ekvádorců Jhonathan Navaréz – Richard Carapaz. První jmenovaný ještě nezískal velké jméno v profi pelotonu, ale je závodníkem Quick-Stepu Floors a svoji kvalitu jistě má. Ovšem spoléhat by měli především na druhého jmenovaného. Carapaz je kometa letošní sezóny. Čtvrtý muž Gira a skvělý domestik z Vuelty bude černým koněm závodu.

1 komentář

Comments are closed.