Hromadné závody žen a mužů uzavřou innsbrucké mistrovství

nabor

Celkem více než 400 kilometrů špičkové cyklistiky nabídne Tyrolsko během víkendu. V sobotu pojede silniční závod elitní kategorie žen, v neděli se budou na kopcovitém okruhu kolem Innsbrucku o zlato prát muži.

Igls - stoupání silničního závodu žen i mužů - mistrovství světa Innsbruck 2018Zatím to vypadá, že organizátoři letošního šampionátu měli s termínem šťastnou ruku. Před pondělním drastickým ochlazením a příchodem deštivých dní by měly ženy a s trochou štěstí i jejich mužští kolegové absolvovat svá finální klání suchou galuskou. 23,9 kilometrů dlouhé okruhy s výjezdem do Igls (7,9 km, 5,7 %) a následným sešupem zpět do Innsbrucku jsou už tak obtížné až dost.

Silniční závod žen, v sobotu od 12:10

Ženský silniční závod bude měřit 156,2 kilometrů a začne v sobotu po poledni. Až na samotný závěr mistrovství se i cyklistky dostanou do kopců. Stejně jako muži odstartují z druhého největšího tyrolského města, dvacetitisícového Kufsteinu, co by kamenem dohodil od hranic s německou spolkovou zemí Bavorsko. Po zvlněném úvodu, který zřejmě přinese neurovnanou cyklistiku s nástupy outsiderek či méně věhlasných jmen silných týmů, přijde necelých 100 kilometrů od cíle stoupání do Gnadenwaldu. Jen 2,6 kilometrů, leč s průměrem přes 10 %, může přinést první větší taktické manévry. Následovat bude zmiňovaný okruh na trase Innsbruck – Igls – Innsbruck, jíž cyklistky projedou třikrát, než dorazí na mírně stoupající poslední kilometr. Dojíždět se bude u budovy Tyrolského státního divadla.

Profil silničního závodu žen - mistrovství světa Innsbruck 2018Jména dvou hlavních favoritek snad ani netřeba zmiňovat. Annemiek van Vleuten, nejlepší vrchařku a tempařku současnosti, čeká opět souboj s věhlasnou krajankou. Anna van der Breggen se jí pokusí oplatit porážku z časovky či předjetí na cílové pásce La Course. Třetí byla ve Francii Jihoafričanka Ashleigh Moolman, čtvrtá Dánka Cecilie Uttrup Ludwig, pátá loučící se Američanka Megan Guarnier, šestá Katarzyna Niewiadoma; všechny mají šanci na medaili. To platí také pro Amandu Spratt, Australanka letos zazářila především na Giru.

Terezu Korvasovou bohužel ani tentokrát nedoplní Nikola Nosková, která mohla patřit mezi černé koně. Slovenky k Tatianě Jasekové přidají Terezu Medveďovou, jež na náročném profilu může jen překvapit. Start je naplánován na 12:10. ČT sport závod odvysílá celý, český Eurosport 1 se připojí ve 14:00.

Silniční závod mužů, v neděli od 9:40

Profil posledních kilometrů siničního závodu mužů - mistrovství světa Innsbruck 2018 (Gramartboden)Muže čeká v neděli od 9:40 totožný profil, ovšem nastavený o další tři okruhy. Po nich bude následovat ještě ten úplně poslední, prodloužený na 31 kilometrů. Osvědčené stoupání do Igls (7,9 km, 5,7 %) tu doplní stojka Gramartboden (2,8 km, 11,5 %, max. 28 %) s vrcholem jen 8,5 km od cíle. Právě tady by mohl být závod rozhodnut. Úplný závěr pak bude v centru Innsbrucku shodný s kategorií Elite žen.

Profil silničního závodu mužů - mistrovství světa Innsbruck 2018Francouzi jsou v mužském silničním závodě historicky třetí nejúspěšnější. Ale. Nové milénium jim přineslo pouhý jeden bronz (před 13 lety pro Geslina). Julian Alaphilippe by cyklistické velmoci rád vrátil čest. Alejandro Valverde či Vincenzo Nibali, přes značně odlišný průběh sezóny, patří k jeho nejvážnějším vyzyvatelům. Britové vsadí na bratry Yatesovy, Slovinci na Rogliče. Skvělou formu si i po 90 závodních dnech udržuje Polák Kwiatkowski. Kolumbijci se mohou spolehnout na trio Quintana – Urán – López. Za Italy se bude prát (snad ne doslovně) Gianni Moscon, s pošramoceným kreditem, ale silnýma nohama…

No a pak je tu Roman Kreuziger. Neví. Doufá. Vsadil vše na jednu kartu a po měsících příprav je jeho velký den tady. Jeho největšími pomocníky, ať už z pelotonu či z úniku, by měli být Jan Hirt a Zdeněk Štybar. Peter Sagan se pokusí o nemožné. Coby lídr slovenského týmu bude chtít uviset čelo a dospurtovat si pro čtvrtý titul v řadě. Podobně jako u závodu žen ČT sport pokryje celé klání, Eurosport 1 se připojí v 11:45.