Kdo přežije peklo na trase Ypres – Roubaix – Arenberg?

nabor

První z vrcholů letošní Tour de France je tady. Etapa, která podle některých názorů nemá v itineráři co dělat. Slovy Monty Python: „trochu morbidní, ale hodně zábavy.“ Právě takové jsou kostky, jichž čeká na peloton víc než 15 kilometrů a které pohřbí během vteřin naděje některých měsíce se připravujících cyklistů.

Celá letošní Tour je mírně nezvyklá a je záměrem organizačního týmu ukazovat divákům její méně obvyklé tváře. Dění v pelotonu je zatím dosti podobné. Ani včera jsme neviděli jednoduchou etapu s úhledným spurtem, „má“ Omega plýtvala silami dotahováním Kwiatkowského do první skupiny a jedinou jistotou tak zůstalo, že na prémiích bojovali Sagan s Coquardem a v cíli (marně) všichni proti Kittelovi.

Dnes se asi ničeho překvapivého nedočkáme. Zkrátka proto, že nás nepřekvapí vůbec nic. Nejde jen o kostky, ale i o předpověď počasí – dnešní odpoledne bude na Tour patrně vůbec nejdeštivější v celém prvním týdnu. A to je jedním slovem problém. Ač byla předpověď nakonec poněkud zmírněna, po suchu se takřka jistě nepojede.

Favoritem v těžkých podmínkách bude Fabian Cancellara. Ten se sice nechal slyšet, že „to bude masakr,“ na druhou stranu ale rázně odmítl, že by etapa do Tour nepatřila nebo měla být v případě deště neutralizována:  „to bychom pak mohli odstranit i hory, aby to bylo snazší. Musíme se s tím naučit žít a spočítat si rizika.“ Pozor rozhodně musíme dávat i na Petera Sagana, který je schopen přejet naprosto cokoli, kostky nevyjímaje, a jeho forma a tělesná konstituce z něj činí dalšího velkého kandidáta na vítězství. Navíc bude chtít získat v cíli také zelené body. Giant by měl tentokrát sázet především na Johna Degenkolba v rámci schématu, které úspěšně fungovalo už loni – za zeleným dresem se neženeme, lídry střídáme dle typu etapy. Samozřejmě, že pole ne-zcela-favoritů a outsiderů na vítězství je široké a obsahuje řadu dalších jmen, tato tři by ale měla představovat největší hrozbu. Mně se líbí kurz na Petera Sagana, zejména v duelu s Kristoffem. Nora rozhodně neradno podceňovat, ale přecijen, měl by zaostávat – 1.794 na Sagana, nabízených v Pinnacle Sports, stojí za pokus. Při mém dosavadním štěstí se raději nebudu pouštět do spekulací o tom, kdo etapu vypustí a kdo nikoli, a zůstanu u této jedné konzervativní volby.

Etapa začíná ve 13:45 a její konec je očekáván kolem půl šesté. Pokud máte rádi cyklistiku (a nevadí vám trocha krve), rozhodně především její druhou polovinu nemiňte!