Jedna z nesmrtelných show, jakých se dočkáváme na Grand Tours, dnes těšila zraky diváků Tour de France. Krutá, do určité míry nespravedlivá etapa ukončila naděje Chrise Frooma a těžce poznamenala naděje jiných, ale sledovat ji bylo opravdovým zážitkem. Kostky k cyklistice zkrátka patří a posunují Tour ještě o level výš. Pokud jste sledovali – souhlasíte?

Etapa začala za deštivého a větrného počasí na belgických ne právě prvotřídních, ale pořád ještě silnicích. Na nich se oddělil první únik, čítající devět jmen, mj. Tonyho Martina, Marcuse Burghardta a Simona Clarkea, který jako jediný měl ve skupině týmového kolegu – Mata Haymana. Byl v něm také Lieuwe Westra, jehož jméno si dobře zapamamatujme. Další závodníci se už před peloton nedostali. Záhy po začátku etapy bylo potvrzeno vynechání úseků kostek 5 a 7 (celkem asi 2,5 km) kvůli přílišné nebezpečnosti, což vyvolalo částečně zmatení, neboť nebyla oznámena přesná nová trasa.

Netradičně vpředu se tentokrát v pelotonu pohyboval už od úvodu NetApp a jeho jezdci projížděli jako jedni z prvních kolem hromadných hrobů z první světové války, na nichž jsou pohřbeny statisíce bezejmenných obětí. Po 35 kilometrech přišla první významnější událost z hlediska celkového pořadí, když druhý den v řadě zkoušel tvrdost asfaltu Chris Froome. Na peloton ztratil víc než minutu a nehledě na pokuty se raději vydal zpět za týmovým vozem. Podobný osud záhy potkal i Tonyho Martina a Janiera Aceveda z vedoucí skupiny, jejího dalšího člena Dumoulina zase stihl defekt a Burghardt byl stažen svým týmem, což přechodně zredukovalo únik takřka na polovinu.

Do problémů se postupně dostávali i spurteři – Démare, Greipel, Kristoff a Kittel, pro nějž šlo o vůbec první komplikaci v krasojízdě letoška. Na čele pelotonu mezitím tvrdě dřel Cannondale a i přes těžké podmínky se spolupodílel na rychlé první hodině s průměrem kolem 49 km/h. Hitparáda pádů neustávala a odnesl to Van Garderen i Valverde, kteří se před prvním pavé úsekem museli s týmovými kolegy vracet do pelotonu, načež opět spadl Chris Chroome a tentokrát to byl pád osudový. Šokující konec největšího favorita ještě než stihl najet na kostky. Už v té době se také rozmělnil peloton na skupinky čítající pouze desítky závodníků a v tomto stavu najel s asi dvouminutovou ztrátou na čelo do prvního ze sedmi zbylých pavé sektorů.

Po něm se chopil tempa Tinkoff, který v bezpečí uchoval Alberta Contadora. Toho doprovázeli Saganovi hoši, skupinka Astany a Belkin. Až do čtvrté skupiny vzdálené desítky vteřin od pelotonu, se propadl Valverde s Van Garderenem, zatímco jejich domestici plivali pro dobro týmu krev.

55 kilometrů před cílem došlo na sprinterskou prémii, kde tentokrát chyběl mezi nejlepšími Bryan Coquard a Peter Sagan si pohodlně dojel pro nejlepší umístění za únikem. Asi desetikilometrovou stíhačku se podařilo dokončit Valverdemu a spol. a na druhý z pavé úseků najížděli všichni hlavní favorité (krom Chrise Frooma) pohromadě.

Na druhém, velmi bahnitém úseku kočičích hlav pokračovala selekce. Peloton vedla Astana s Belkinem, za výpomoci Garminu a Lotta, zatímco všichni ostatní (krom Cofidisu s punítkatým Lemoinem a Omegy) ztráceli a relativně vzato ztrácel i únik, jehož náskok se dostal pod jednu minutu.

Na třetím úseku kostek přišel dramaticky vypadající kotrmelec Van Den Broecka a upadl také Andrew Talansky. Do útoku se vydal Belkin s Boomem a Vanmarckem, jež se jala stíhat Astana s Nibalim, ale zbrzdil je pád kolegy přímo před Italem v zatáčce. S tím se držel i Sagan a Cancellara. Únik táhlo hlavně duo Oricy.

Supertempo torz Astany a Omegy kolem nájezdu na čtvrtý pavé sektor dorazilo únik ze začátku dne a následně se dění lehce uklidnilo. Čelní skupina se na čtvrtém a pátém úseku drobila a zase spojovala, i přes viditelnou bolest se v ní držel Nibali. Neuvěřitelnou práci odváděli i jeho kolegové Fuglsang a Westra. Vzadu nastoupil Talansky a spol. Contadorovi a naplňoval tak předchozí slova o tom, že kostek se nebojí.

I na šestý úsek najel jako první gladiátor Westra, nasadil páté plíce a prorážel vzduch. Sky vsadilo na Porta a pokusilo se pláchnout Contadorovi. Astana šokovala okolí a spolu s Boomem utvořila na hranici sil jedoucí kvarteto. Vzadu se marně snažili stíhat Sagan a Cancellara.

Poslední úsek pavé viděl již jen trio Boom – Nibali – Fuglsang, které vedlo závod. Boom na začátku pasáže nasadil tempo a posledních pět kilometrů odjel vítězně komplet na čele. Nibali s Fuglsangem se dlouho drželi na dosah, ale nakonec kapitulovali, přesto zaostali v cíli jen o 19 sekund a pohodlně předčili stíhající skupinu, v níž si dospurtoval pro čtvrté místo Sagan. Za jejich zády zavládl až na členy Belkinu a Astany chmur a zmatek. Contador, Talansky, Porte, Mollema… – všichni nuceni sami za sebe bojovat o minimalizaci ztráty, která přesto dosáhla úrovně noční můry.

Zdrcující den pro skoro všechny favority. Naopak Nibali po zpackané Dauphiné ukazuje neuvěřitelný klid a po vypadnutí Frooma je v mžiku, jakkoli je předčasné to tvrdit s přehnanou vahou, favoritem na vítězství v Paříži. V dalších dnech patrně uvidíme velmi zajímavé tahy týmu Tinkoff. Chyběl dnes Roman? Možná. Ale Contador prostě nebyl ve své kůži, stejně tak ani jeho domestici, kteří naprosto nezúročilipočetní převahu, když jim pláchla v podstatě ve třech Astana. A nejde jen o Nibaliho, taktické hrátky jistě ocení i Fuglsanga. Zpět ve hře je s Portem i Sky.

Leopold Konig se celý den držel s nejlepšími (krom Nibaliho) a ukázal slušné sebevědomí. Snad neutratil ani toli sil jako někteří jiní. Cílovou pásku protnul 45. ani ne minutu za Contadorem, na vítěze ztratil 3:46. Celkově je 32. se ztrátou 4:45. Jan Bárta dojel 147. a celkově mu patří 122. místo se ztrátou skoro půl hodiny, pro úniky ideální.

Výsledky 5. etapy

P. Jezdec Tým WT Čas
1 BOOM Lars Belkin 20 3:18:35
2 FUGLSANG Jakob Astana 10 + 00′ 19“
3 NIBALI Vincenzo Astana 6 + 00′ 19“
4 SAGAN Peter Cannondale 4 + 01′ 01“
5 CANCELLARA Fabian Trek 2 + 01′ 01“
6 KEUKELEIRE Jens Orica + 01′ 01“
7 KWIATKOWSKI Michal Omega + 01′ 07“
8 WESTRA Lieuwe Astana + 01′ 09“
9 TRENTIN Matteo Omega + 01′ 21“
10 LEMOINE Cyril Cofidis + 01′ 45“

Celková klasifikace po 5. etapě

P. Jezdec Tým Čas
1 NIBALI Vincenzo Astana 20h 26′ 46“
2 FUGLSANG Jakob Astana + 00′ 02“
3 SAGAN Peter Cannondale + 00′ 44“
4 KWIATKOWSKI Michal Omega + 00′ 50“
5 CANCELLARA Fabian Trek + 01′ 17“
6 VAN DEN BROECK Jurgen Lotto + 01′ 45“
7 GALLOPIN Tony Lotto + 01′ 45“
8 PORTE Richie Sky + 01′ 54“
9 TALANSKY Andrew Garmin + 02′ 05“
10 VALVERDE Alejandro Movistar + 02′ 11“