Bojovník a smolaři: 5. etapa Lieuwe Westra vs. Christopher Froome

nabor

Obávaná 5.etapa byla pro favority od začátku Tour velkým strašákem, ale že závod bude nucen opustit zřejmě největší kandidát na titul již před dlouho očekávanými kostkami? Ano. Dnešní etapa nabídla šok v podobě odstoupení obhájce prvenství Chrise Frooma.

Bojovník dne: Lieuwe Westra (Astana Pro Team)

Málokdo čekal, jak fantastickým způsobem si Astana pohlídá dnešní etapu i žlutý dres. Právě Westra byl jedním ze strůjců úspěchu party kolem Vincenza Nibaliho ve žlutém. Ten výrazně navýšil náskok na svoje hlavní soky a hned za něj se v průběžném pořadí vyhoupl Jakob Fuglsang. Westra byl už před etapou považován za klíčového muže pro Nibaliho v tomto dni a svoji úlohu na kočičích hlavách jednoznačně potvrdil.

Smolař dne: Christopher Froome (Team Sky)

Devětadvacetiletému Britovi se lepila smůla na paty již od generálky na Tour – Critérium du Dauphiné. Ve včerejší etapě se pak táke nevyhnul pádu, kdy si odřel levou část těla a pochroumal zápěstí. Vše vygradovalo dnes, kdy ho v dešti potkaly dva pády, z nichž ten druhý, 68 kilometrů před cílem a těsně před prvním sektorem kostek, se mu stal osudným. Začal kulhat, držel se za již poraněné zápěstí, nastoupil do doprovedného vozu týmu Sky a všechno bylo jasné.

Etapa o přežití si vybrala svou oběť a ve Velké Británii teď určitě bude omíláno nenasazení Bradleyho Wigginse na letošní Tour de France. V hierarchii týmu Sky tak přichází čas pro věčného domestika, Richieho Porta, který se po dnešním dnu stává plánem B.

Chris Froome později na Twitter napsal:

„Je devastující muset odstoupit již teď z letošní Tour, ale  v kombinaci tvrdých podmínek a zraněného zápěstí se stala kontrola nad mým kolem takřka nemožnou. Přeji Richiemu Portovi a zbytku týmu co nejlepší výsledky po zbytek Tour.“