Jonathan Milan nejrychlejší ve sprintu druhé etapy Giro d´Italia

nabor

Druhá etapa Gira se odehrávala ve stejné oblasti jako ta první a nabídla možnost jezdcům vytvořit si náskok a bojovat o body v bodovací a vrchařské soutěži. Závěr patřil rychlíkům, ale kvůli pádu se ne všichni mohli závěrečného sprintu účastnit.

Profil 2. etapy

Trať závodu měřila 202 kilometrů a jezdci měli možnost sbírat body na dvou sprinterských a dvou vrchařských prémiích. Vystartovali z města Teramo severovýchodním směrem a po 40 kilometrech se jejich kurz otočil na jih a kopíroval italské pobřeží. Do úniku se vydala pětice závodníků, tři domácí a dva Francouzi. Na první vrchařské prémii na stoupání Silvi Paese odpadl Alessandro Verre (Team Arkéa Samsic) a nejvíce bodů si připsal Paul Lapeira (AG2R Citroën Team). Na sprinterských prémiích ve městech Pescara a Chieti zvítězil Stefano Gandin (Team Corratec – Selle Italia) a poté následovala čtvrtá, poslední, prémie dne, na které svedli krásný souboj krajané Lapeir a Thomas Champion (Team Cofidis).

Do cíle stále zbývalo více než 70 kilometrů, ale výhoda čtyřčlenné skupiny byla pod 2 minuty a navíc Paul Lapeir, který si byl vědom svého náskoku ve vrchařské soutěži, nechal svých snah a rozhodl se počkat na peloton. Ten ho dojel 51 kilometrů před cílem a blížil se i zbytku úniku. Tři poslední mohykáni se drželi až na metu 34 kilometrů, ale dále vzdorovat pelotonu nevydrželi.

Remco Evenepoel v Maglia Rosa

Kruhák za nic nemůže, rychlíci ho zvládli

Poslední kilometry

Před etapou se hodně mluvilo o kruhovém objezdu ve vzdálenosti 1 800 metrů před cílem, ale nebyl to on, kdo rozhodl, že bude skupina rozdělena a že se někteří sprinteři nedostanou do souboje o etapový vavřín. Silnice se totiž 4 kilometry před cílem zúžila a jezdci na to ve vysoké rychlosti nedokázali reagovat a došlo k pádu několika jezdců týmů DSM, Trek – Segafredo a z Astany na zemi skončil sprinter Mark Cavendish.  Bohužel mnoho jezdců bylo tímto pádem zbržděno, a jelikož se neudál v ochranné zóně 3 kilometrů, nabrali časovou ztrátu. Lídr závodu Remco Evenepoel a jeho rival Roglič zůstali na čele. Již zmiňovaným kruhovým objezdem projel na čele tým Alpecin – Deceuninck pro svého sprintera Grovese, ale v závěrečných metrech se před něho dostal mohutný Ital Jonathan Milan (Bahrain-Victorious), který debutuje na akci GrandTour, a také skvělým výkonem David Dekker (Team Arkéa Samsic). Pozadu zůstaly sprinterské hvězdy Ackermann , Gaviria a Matthews, kteří skončili na 6., 7. a 10. místě.

zdroj obrázků: Getty Images 2023 a Giro d´Italia