Jon Izaguirre v dešti ovládl předposlední etapu, Kreuziger do Top 10!

nabor

Jon Izaguirre vyhrál poslední horskou zkoušku, kdy na něj nestačili ve sjezdu Pantano s Nibalim. Chris Froome obhájí loňské prvenství a Roman Kreuziger díky úniku vklouzl do Top 10!

Před startem dnešní předposlední etapy 103. ročníku Tour de France jezdci uctili minutou ticha oběti střeleckého útoku v Mnichově, bohužel to v rámci letošní Staré dámy nebylo poprvé.

Kreuziger do úniku!

Hned po opuštění neutrální zóny došlo k prvnímu pokusu o únik, ve kterém nechyběli Chavanel nebo Vakoč. Ostatní závodníci vycítili příležitost a hýřili snahou dotáhnout se na čelo. Náskok si posléze vypracoval Thomas De Gendt, který shrábl první vrchařskou prémii a osamocen se vydal v dešti na sjezd. Ve skupince si vzal vše do parády Peter Sagan a Gendta v poklidu dojeli. Na čele nechyběl ani Vincenzo Nibali nebo Roman Kreuziger. Český závodník již po včerejším dojezdu tvrdil, že zítra se bude pokoušet dostat do úniku a své slovo dodržel. Co se týče Nibaliho, byl to buď jeden z favoritů na vítězství v etapě nebo součást plánu Fabia Arua posunout se napříč top desítkou. Velkou podporou pro Kreuzigera byl Peter Sagan, který nastolil na čele drtivé tempo a náskok na peloton narostl až přes 5 minut. Tato československá spolupráce stála Sagana ohromné množství sil, odstoupil si až 62 kilometrů před cílem a jsme velmi zvědavi, jak na tom bude zítra při prestižním dojezdu v Paříži.

Po odstoupení Sagana z vedoucí skupinky se Roman Kreuziger musel vypořádat s tím, že ostatní jezdci nebyli příliš ochotni spolupracovat. Jediný, kdo střídal na čele skupinky, byl Jarlinson Pantano. Následně nastoupil Thomas De Gendt, aby si pro sebe opět uzmul vrchařskou prémii a definitivně tak potvrdil druhou příčku v soutěži o puntíkatý dres.

Sjezd poté přál opět Kreuzigerovi. Na mokru ztráta pelotonu musela samozřejmě narůstat, zvlášť po včerejšku byla nervozita vysoká. Na čele se střetli a síly spojili možná dva nejlepší sjezdaři letošního ročníku – Jarlinson Pantano a Julian Alaphilippe, kteří najeli ve sjezdu na peloton zhruba minutu a 45 sekund. Důležitější zprávou pro české fanoušky byl posun Romana Kreuzigera virtuálním pořadím na fantastické druhé místo.

Nibali na čelo, Aru v problémech

Na krátké rovině však skupina okolo něj opět nespolupracovala, zbytečně ztratila a před námi byl poslední kopec letošní Tour de France – Col de Joux Plane. V pelotonu už se na čelo hrnuly týmy mužů z elitní desítky, protože Kreuziger byl pro všechny velkou hrozbou. Hned zkraje kopce přišel velký šok. Z pelotonu začal odpadat Fabio Aru, lídr Astany, který si začal vybírat nováčkovskou daň na Tour. Z Kreuzigerovy skupiny nastoupil další z kazašské stáje, vítěz Gira Vincenzo Nibali a stáhl velký náskok vedoucí dvojice, která se na tomto kopci evidentně trápila. Nibali nastoupil i jim a zdálo se, že si jede pro triumf, jenže Pantana jako by polila živá voda a společně s Jonem Izaguirrem se dostal zpět. Akce střídala akci, Kreuziger nadále držel slibnou šanci na Top 10. Peloton už nebyl pelotonem, Sky velkou skupinu značně očesal.

V deštivém sjezdu Jon Izaguirre vypálil rybník dvojici skvělých sjezdařů – Nibalimu i již zmiňovanému Pantanovi, který jednou chyboval a ocitl se na moment mimo trať. Izaguirre se tak stal prvním španělským vítězem na letošní Tour, druhý byl Pantano, který se v úniku ocitl počtvrté v posledních šesti etapách! Roman Kreuziger dojel šestý se ztrátou 1:44 na vítěze a získal vysněnou pozici v Top 10. Chris Froome dojel v poli favoritů a s přehledem obhájí prvenství na Tour de France. Vyhraje už potřetí. Bojovníkem celé Tour de France byl, už v průběhu etapy, vyhlášen Peter Sagan.

[cyklostat id=“Tour-de-France“ etapa=“20″ rok=“2016″ nadpis=“Tour de France 2016, pořadí 20. etapy“]