Champs-Élysées uvidí nejprve ženské kritérium a pak 21. etapu Tour

nabor

Nově zavedená tradice pokračuje i letos. Ještě než do Paříže dorazí peloton Tour de France, utkají se tu mezi sebou v jednorázovém kritériu nejlepší cyklistky. Přinášíme preview k oběma událostem.

La Course by Le Tour de France

Ženská cyklistika si získává stále větší pozornost, o čemž svědčí i letošní vytvoření ženské World Tour. Její součástí je mj. ženské Giro d’Italia, před dvěma lety vzniklé kritérium La Course by Le Tour de France a loni představená paralela k Vueltě – Madrid Challenge.

PROFIL la courseLa Course sestává ze 13 pařížských okruhů, jejichž středobodem je stejně jako u mužské 21. etapy Tour Champs-Élysées. V závodě startují maximálně šestičlenné sestavy a také díky užšímu pelotonu je klání méně kontrolovatelné a předvídatelné. První ročník vyhrála živoucí legenda, Marianne Vos, loni slavila nástupem v posledním kole její krajanka a kolegyně z Rabobank-Liv Anne van der Breggen.

I letos patří Rabobank k nejsilnějším týmům. Van der Breggen sice obětuje La Course formě pro Rio, do sestavy prošpikované známými jmény (Ferrand-Prevot, Niewiadoma..) se však po loňském zranění vrací Marianne Vos. Tým Wiggle High5 má k dispozici hvězdné duo Hosking – Pieters, Cervélo-Bigla bude sázet na sprint, který by vyhovoval Lepistöové. Loni dominantní Boels – Dolmans povede Chantal Blaak, Liv-Plantur může spoléhat na Kanaďanku Leah Kirchmannovou. Překvapit by mohla zámořská stáj UnitedHealthcare, jež přivezla Coryn Riverovou.

V dresu Bepink zasáhne do dění Slovenka Tereza Medvedová, jež bude ve dvaceti spíše sbírat zkušenosti. České závodnice na startu chybí, dobrou vizitkou Gracie Orlová však je účast Rusky Olgy Zabelinské, jež na Gracii dojela čtvrtá a patří rovněž do týmu Bepink, Aleny Amialiusikové (loni Gracii vyhrála celkově, letos bodovací soutěž; v Canyon SRAM by mohla mít volné ruce) nebo Marty Tagliaferrové (čtvrté z bodovací soutěže a vítězky poslední etapy v dresu Alé Cipollini). Další závodnice, například tři sestry Druytsovy z belgického Topsport Vlaanderen, jely Tour de Feminin – O cenu Českého Švýcarska.

La Course začíná ve 13:15, přímým přenosem ji vysílá Eurosport (od 13:45) i Česká televize (13:55).

21. etapa Tour de France

Nedlouho po dojezdu ženského pelotonu (cca v 15:10) se na trať vydají po čtvrté odpolední muži. 21. etapa začne u zámku v Chantilly, nádherné stavby zbudované mezi 15. a 19. stoletím. Je až s podivem, že tato úžasná scenérie nepřitáhla žádný start ani dojezd etapy Tour již dříve a dosud se kolem ní jen projíždělo. Dojezd na Champs-Élysées je naopak od roku 1975 neodmyslitelnou součástí závodu.

chantilly chateau

Profil 21. etapa Tour de France 2016Tradice spurtu ve 21. etapě Tour je etablovaná mnohem méně. Třeba v roce 1979 tady útočil na vítězství druhý muž celkového pořádí Joep Zoetemelk, kterého dostihl a porazil “žlutý” Bernard Hinault. O deset let později se vyjímečně jela poslední den Tour časovka, díky níž o osm sekund ovládl celkovou klasifikaci Greg LeMond. A zatím naposledy se podařilo zkazit radost spurterům Alexanderu Vinokourovi, jenž si na Champs-Élysées poradil s týmovými kolegy Levie Leipheimera a uzmul jeho páté místo v celkovém pořadí. Nezapomínejme ani na loňské Giro a inspirativní výhru Keisseho.

Letošek volá po velké koncentraci jezdců na chvostu top 10. Sedmého Rodrígueze a desátého Romana Kreuzigera dělí jen 13 sekund! Bitva o pozice bude obrovská a možná se dočkáme útoku. Devátý Dan Martin je jezdcem se zřejmě nejvhodnějšími charakteristikami.

I nepřátel chaosu ovšem zůstává mnoho. Týmy Greipela, Kittela, Coquarda, stále aktivnější Matthews a jeho Orica či silná Katusha jedoucí pro Kristoffa a Rodrígueze – od těch očekávejme udávání tempa. V závětří za nimi pak budou čekat Sagan, McLay a snad také lanterne rouge Sam Bennett.

Oba závody bude provázet extrémní počasí. Ne, nebude to smršť dešťových kapek, jež loni poslala na zem polovinu pelotonu La Course a neutralizovala 21. etapu Tour. Závodnice a závodníky zpraží pocitové teploty nad čtyřicet stupňů Celsia, což je před Riem nepříjemný test obranyschopnosti.

Tipněte si na našem Facebooku vítěze 21. etapy Tour de France!