Jaká jsou největší překvapení této sezóny?

nabor

Jak je to již v každé sezóně i v téhle jsme mohli pozorovat mnoho překvapení. Tohle je výběr deseti největších.

10. Froomovo zničení soupeřů na Saint-Martin

První horská etapa na letošní Tour de France. Očekávala se tvrdá bitva, ale ne nijak velké rozestupy v celkovém pořadí. Jenže na čelo pelotonu se vyskládal takřka celý tým Sky a rozjel vražedné tempo. A začali odpadat velká jména. Jako první z velké čtyřky opustil čelo závodu Nibali, po něm Contador. Nakonec se vpředu sformovala skupina Quintana-Froome-Porte. Pak šest kilometrů před cílem zaútočil Froome. Dojel si pro etapu a na druhé místo v etapě se ještě dostal Richie Porte. Tato etapa byla zásadní pro vývoj celé Tour de France.

Froome vítězí v desáté etapě Tour de France 2015.

9. Úspěch nových tváří na kočičích hlavách

Při neúčasti Cancellary a Boonena se očekával úspěch mladých a nadějných jezdců. Jenže aby poráželi ostatní favority se nečekalo. V druhém monumentu sezóny Kolem Flander (Ronde Van Vlaanderen) to byl Tiesj Benoot, který skončil pátý. Dokázal porazit takové jezdce jako jsou Boom, Degenkolb, Roelandts nebo Štybar a ukázal s kým se bude muset v příštích letech počítat. Na Paris-Roubaix to byl především Yves Lampaert. Když se vpředu vytvářela skupina, ve které byl i pozdější vítěz Degenkolb, on nechyběl. Poté když se do skupiny dotáhl Zdeněk Štybar dokázal mu rozjet spurt, tak že skončil druhý. Lampaert skončil na výborném sedmém místě. Úspěch na Paris-Roubaix zaznamenal i Luke Rowe. Ten skončil osmý a bude hrozba pro příští ročníky.

Lampaert rozjíždí spurt Zdeňku Štybarovi.

 

8. Jihoafrická stáj na Grand Tour

Úspěch týmu MTN byl už jenom startovat. Divokou kartu dostal na Tour de France a na Vueltu. Tento tým se však jenom nespokojil s účastí. Na Tour de France se pouštěli do úniků a Daniel Teklehaimanot se oblékl na chvíli do puntíkatého trikotu. Jenže zásadní počin přišel ve čtrnácté etapě. Thibaut Pinot a Romain Bardet jsou již skoro v cíli a ohlížejí se kdo za to vezme jako první. V tom se zezadu přiřítí Stephen Cummings a na nic nečeká. Okamžitě nastupuje a vytváří si malý náskok, který si udržuje a v etapě vítězí. Další zářez získala MTN na Vueltě. Po odstoupení Bouhanniho, Sagana a Ewana byl jasným favoritem na etapu John Degenkolb. Již zbývá jen kousek do cíle a Degenkolb je zavřený a stále se nemůže zapojit do spurtu. Těsně před cílem se je Degenkolb vymotá a všechny předjede, až na jednoho. Ital Kristian Sbaragli vítězí v etapě a jihoafrická stáj má druhé etapové vítězství. V celkovém pořadí Vuelty se MTN také dařilo. Louis Meintjes končí na desátém místě.

Stephen Cummings vítězí ve čtrnácté etapě Tour de France.

7. Julian Alaphilippe

Budoucnost cyklistiky. Tak je teď označován Julian Alaphilippe. To co předvedl při debutu ardenských klasikách se nepodaří jen tak někomu. Vlastně už v roce 2014 startoval na Amstelu. Tehdy nedokončil. Letos to už byla jiná liga. Amstel pro změnu dokončil a to na sedmém místě. Pak se na Valonském šípu vyškrábal na Mur de Huy hned za vítězným Valverdem. Druhé místo pro něj bylo obrovský úspěch. No a na poslední ardenské klasice, na monumentu Lutych-Bastogne-Lutych nestačil znovu jen na Valverdeho. Další úspěch bylo vítězství v královské etapě Kolem Kalifornie a celkové druhé místo.

Julian Alaphilippe

6. Saganovo počínání v Kalifornii

Peter Sagan letos nejednou překvapil, jenže to co předvedl v závodě Kolem Kalifornie si budou fanoušci pamatovat dlouho. V úvodních spurtérských etapách se přetahoval o trikot lídra s Markem Cavendishem. V časovce zvítězil. Jenže v další etapě měl trikot ztratit. Těžké stoupání Mt. Baldy. V etapě vítězí Julian Alaphilippe před Sergiem Henaem a Ianem Boswellem. Ovšem Sagan dojíždí na výborném šestém místě se ztrátou 47 vteřin a trikot lídra jen těsně ztrácí. V následující etapě vítězí Mark Cavendish, před Wouterem Wippertem. Sagan jen o pár centimetrů poráží Tylera Farrara v boji o třetí místo. Díky bonifikačním vteřinám vítězí celkově. Ovšem kdyby skončil v etapě až čtvrtý zvítězil by Alaphilippe.

Peter Sagan

5. Ilnur Zakarin na závodě Tour de Romandie

V jediné horské etapě porazil Chrise Frooma i Naira Quintanu. V závěrečné časovce skončil třetí, kde ho porazil jen Tony Martin a Simon Špilak. Třetí byl i přesto, že v průběhu závodu musel měnit kolo. Mimo jiné dokázal i Zakarin vyhrát etapu na Giru nebo skončil čtvrtý na závodě kolem Polska.

Ilnur Zakarin

4. Geraint Thomas na Tour de France

Každý měl „Géčko“ (jak se Thomasovi přezdívá) v paměti jako klasikáře. Zvláště poté co v březnu zvítězil na prestižní klasice E3 Harelbeke, která vede i přes kostky. Na Tour de France jel jako pomocník Chrise Frooma. Froome měl silný vrchařský tým, ale kdo čekal, že právě „klasikář“ Thomas bude Froomovi pomáhat v horách nejvíce. Navíc takovým způsobem, že sám se dlouho držel na čtvrtém místě. Až v devatenácté etapě nestačí a propadá se na konečné patnácté místo. Thomas již oznámil, že se bude v budoucnosti soustředit na Grand Tour místo klasik. Také si prý věří, že on sám by mohl Tour de France v budoucnosti vyhrát.

Geraint Thomas

3. Landův úspěch na Giru

Mikel Landa přijel na Giro jako pomocník Arua. Ovšem již v druhé horské etapě, přesto že pracoval dlouhé kilometry pro Arua, dokázal nastoupit a dojet si pro druhé místo. V časovce ztratil, ale další den už se radoval z vítězství v etapě na legendárním stoupání Madonna di Campiglio. Po volném dnu přišla královská etapa Gira. Růžový muž Contador měl technické problémy a Astana v naději, že by přece jen mohla Giro vyhrát začala udávat tempo. V půlce Mortirola jí a zůstal vpředu už jen Landa a Aru. Contador si tuto dvojici doskočil a následně sám zavelel k útoku. Jenže Aru ne. Landa s Contadorem dostihli Kruijswijka a společně dojeli na cílové stoupání. Landa byl z této trojice nejsilnější, vyhrál etapu, posunul se na druhé místo a stal nakrátko lídrem týmu. V závěrečných dvou etapách byl Aru zase silnější a Landa obsadil celkové třetí místo.

Mikel Landa

2. Mistrovství světa v časovce

Mluvilo se o třech jménech Martin-Dumoulin-Dennis. Tito tři jezdci si měli rozdělit medaile. Ovšem to, že ani jeden nebude na pódiu se opravdu nečekalo. Medaile si rozdělili Coppel, Malori a Kiryienka. Přičemž bělorus Kiryienka zvítězil, druhý byl Malori a třetí Coppel. Je to poprvé od roku 2008 co skončil Tony Martin bez medaile.

Vasil Kiryienka

1. Časovkář málem králem celé Vuelty

Druhá etapa Vuelty a už poměrně tvrdý dojezd. Útočí Cháves. Kdo jako první odpoví na jeho útok? Odpověď na tuto otázku známe: časovkář Tom Dumoulin. Ve finiši s Chávesem prohrává jenže druhé místo kdo to čekal? Po etapě Dumoulin říká, že se pokusí vyhrát jinou etapu. A tak přijde devátá etapa. Ve vedení je Cháves, Dumoulin druhý. V této etapě se odehraje jedna z největších bitev sezóny. Po sériích útoků se vpředu utvořila skupina s Rodríguezem, Froomem a Dumoulinem. První začal spurtovat Rodríguez. V mírně stoupavém dojezdu začal pravděpodobně moc brzy. Po něm začal spurtovat Froome a vypadalo to, že si dojede pro vítězství v etapě. Jenže v tom se okolo Rodríguéze prožene Dumoulin a začíná stahovat Frooma. V mžiku se před něj dostane a vítězí v etapě. Bere si také červený trikot lídra. V dalších horských etapách o něj přichází jenže v časovce si ho bere zpět. V předposlední etapě a zároveň poslední horské etapě na něj dotírá Aru. Dumoulin dělá co může, ale Aru ho poráží. Klesá až na šesté místo, přesto to co bojovný Holanďan dokázal nám zůstane v paměti dlouho.

Tom Dumoulin