Jaká byla veleúspěšná kariéra Michele Scarponiho?

Život Michele Scarponiho předčasně ukončil střet s dodávkou v sobotu ráno 22.4.2017. Jeho patnáctiletá kariéra byla bohatá na vítězství a za tu dobu se stal mezi jezdci v pelotonu jedním z nejoblíbenějších. Pojďme si jeho příběh připomenout od začátku až do tragického konce.

Začátky

Michele Scarponi se narodil 25. záři 1979 v italském městě Jesi rodičům Giacomu a Flavii. Dětství strávil v nedalekém Filottranu. Poté co dostal své první kolo značky Bianchi, začal v osmi letech závodit za místní klub. Mladý Michele vyhrával mnoho závodů a byl talent od přírody. Ve svých sedmnácti se stal juniorským mistrem Itálie. Poté se stal členem amatérského týmu Zalf a v roce 2002 ve svých dvaadvaceti letech podepsal svou první profesionální smlouvu. V týmu Acqua & Sapone závodil po boku jednoho z nejlepších spurtérů v historii – Maria Cipolliniho. Hned první rok si vyzkoušel Giro d’Italia, kde skončil osmnáctý.

Michele Scarponi
Michele Scarponi v barvách svého prvního profesionálního týmu Acqua & Sapone

První úspěchy

Okolí města Filottrana rozhodně není rovinaté, a tak Scarponi již od samého začátku ukazoval své vrchařské schopnosti. V roce 2003 ukázal, že se neztratí ani na Ardenských klasikách, když na Amstel Gold Race skončil sedmý, na monumentu Lutych-Bastogne-Lutych dokonce čtvrtý a o rok později čtvrtý na Valonském šípu. Svou první profesionální výhru pak získal na závodě Settimana Internazionale Coppi e Bartali, když zvítězil ve čtvrté etapě.

První výhra. V roce 2004 vyhrál Scarponi čtvrtou etapu závodu Settimana Internazionale Coppi e Bartali

Pro rok 2005 změnil tým a přestoupil do španělského Liberty Seguros. Jenže i on, jako většina špičkových cyklistů, byl zapleten do kauzy – tzv. „Operación Puerto“ v roce 2006. Byly objeveny jeho kontakty na nechvalně proslulého doktora Fuentese. Výsledkem byl zákaz závodění na patnáct měsíců. Scarponimu chvíli trvalo než se opět vrátil do své nejlepší formy. Po roku stráveném v týmu Astana a také jeho návratu do Acqua & Sapone, konečně zakotvil v týmu Androni Giocattoli.

Na vítězné vlně

V sezóně 2009 se konečně dočkal velkého vítězství. Na Tirrenu-Adriaticu nejprve ovládl šestou etapu a nakonec dominoval i celkovému pořadí.

Na Giru pak dokonce vyhrál hned dvě etapy. To mu mohlo vynahradit neúspěch v celkovém pořadí a mohl se připravit na další rok.

V celkovém pořadí to sice Scarponimu na Giru nevyšlo, ale oslavil hned dvě etapová vítězství. Na obrázku dojezd osmnácté etapy.

V roce 2010 se tak konečně na italské Grand Tour měří s těmi nejlepšími i v boji o růžový dres. V devatenácté etapě vedoucí přes legendární Mortirolo až do města Aprica odjíždí společně s dvojicí Liquigasu – Ivanem Bassem a Vinceznem Nibalim. Scarponi pak oba poráží ve spurtu o etapu a připisuje si tak jedno ze svých nejslavnějších vítězství.

Právě Basso pak Giro vyhraje, druhý skončí Arroyo a třetí Nibali. Scarponiho na čtvrtém místě dělilo od pódia jen třináct sekund.

Tento závod se pak stane vrcholem sezóny i pro nadcházející roky. Přestupuje do týmu Lampre, vyhrává závod Kolem Katalánska a také Giro del Trentino a na Giru si vede výborně. Nestačí pouze na Alberta Contadora. Jenže Contadorovi jsou poté v krvi objeveny stopy po clenbuterolu. Je z Gira diskvalifikován a Scarponi se tak stává vítězem.

Giro d'Italia 2011 - pódium
Třetí místo obsadil Nibali, druhé Scarponi a první Contador. Contador je ale poté diskvalifikován a Scarponi se stává vítězem Gira 2011.

Následující dva roky tu obsazuje čtvrté místo.

Role superdomestika

Po přestupu do Astany byl pasován do pozice superdomestika pro Vincenza Nibaliho. Právě jeho označil Nibali za svého klíčového muže, kterému může poděkovat za svůj titul z Tour de France. S Nibalim se stávají nerozlučnou dvojicí. Na Giru 2016 je k Nibalimu k ruce při jeho comebacku a zisku dalšího růžového trikotu. Znovu je „Scarpa“ nejdůležitější muž Žraloka z Messiny.

Poslední sezóna a tragická smrt

Překvapivě se nerozhodl odejít s Nibalim do nového týmu Bahrain Merida a zůstává v Astaně. Po zranění Fabia Arua je jmenován lídrem na blížící se Giro d’Italia. Na závodě Tour of the Alps hned úvodní den vítězí v etapě. I v dalších dnech se drží vysoko a nakonec obsazuje čtvrté místo celkově.

Po skončení závodu se vrací domů do Filottrana a hned brzo ráno se rozhodne vyjet na kole. Poté však přijde osudový okamžik. Scarponiho sráží na křižovatce dodávka. Lékařská pomoc je přivolána rychle, ale při převozu do nemocnice umírá.

Zpráva rychle obletí svět a podporu mu vyjádří snad všichni cyklisté. Během fotbalového utkání Juventusu Turín proti CFC Janov drží hráči před utkáním minutu ticha na počest italského cyklisty.

Minuta ticha
Zpráva o Scarponiho smrti přesáhne i za hranice cyklistiky. Během fotbalového utkání Juventusu Turín proti CFC Janov drží hráči před zápasem minutu ticha.

Tragické místo, kde Scarponi přišel o život je rychle obsypáno svíčkami a vzkazy.