Únik, nebo spurteři? Giro čeká nejdelší etapa ročníku

nabor

I s neutrální zónou 249,4 kilometrů měří desátá etapa Giro d’Italia 2018. Ve svěžím podmračeném počasí nabídne zvlněný profil a poměrně technicky náročný dojezd, jenž bude hostit umbrijské Gualdo Tadino.

Nový profil 10. etapy Giro d'Italia 2018Ano, závod se vrací do srdce Itálie. Umbrie je jediným italským regionem, který nepřiléhá ani k moři ani k pevninské hranici s jinou zemí a Giro má tento malebný kraj celkem v oblibě. Zejména Foligno, jež za poslední čtyři ročníky bylo třikrát startovním a dvakrát cílovým městem; i když letos jej dojezd těsně mine a zítra pouze přes něj pojede etapa z Assisi.

Dojezd 10. etap Giro d'Italia 2018Zpět ke dnešku: jeho únik se oddělí na „dvojce“ Fonte della Creta (15,1 km, 5,9 %). Po sjezdu přijde na řadu třetí kategorie Bruzzolana (5,8 km, 5,4 %) a posledním kategorizovaným kopcem bude „čtyřka“ 30,5 km od cíle v Annifo (0,8 km, 6,3 %). Především ale absentuje skutečná rovina a to platí i o závěru. Mezi 2,5 a 0,85 km od cíle se bude klesat a při tom i po tom zatáčet. Cílová rovinka má tvar bumerangu a měří 750 metrů.

Náročnost etapy je hodnocena třemi hvězdičkami, tedy stejně jako u té nedělní. Organizátoři sice nebyli tak extravagantní, aby ji stejně kategorizovali rovněž pro spurtery, ti přesto pojedou jen o poloviční body oproti rovinatým zkouškám. Budou Quick-Stepu, Boře a spol. stát za namáhu? A bude případně slavit úspěch?

Etapa zkrátka nemá jasného favorita – šanci mají čistokrevní spurteři, klasikáři, ale nedá se vyloučit ani úspěch překvapivého sólo nástupu. Enrico Battaglin, Matej Mohorič, Zdeněk Štybar či José Gonçalves patří k jezdcům, kteří dostanou-li se k vykasání rukávu, mohli by v něm najít eso. Nic víc, nic míň.

Desátá etapa Giro d’Italia 2018 začíná v 10:50 (nultý kilometr v 11:00). Přenosy začnou po jedné a kolem půl páté dojde řada na závěrečnou prémii dne. Vítěze budeme znát zhruba v 17:15.

Tipněte si, komu se bude dařit, v soutěži na našem Facebooku!