Interview s Marcelem Kittelem před Tour de France 2014


Byla to zvláštní příprava pro Marcela Kittela (Giant-Shimano) na letošní Tour de France. Poté, co famózním způsobem získal dva etapové primáty na Giro di Italia 2014, byl nucen opustit kvůli horečce závod již ve čtvrté etapě. Jeho nedávné triumfy na Ster-ZLM Toer však naznačují, že je před Tour zpět ve formě.

Kittelovo první vítězství na Staré dámě přišlo v 1. etapě loňského ročníku, což pro mladého Němce znamenalo čest obléct se do žlutého trikotu. Jak tedy vidí své šance v letošní 1. etapě do Harrogate? Kittel není přesvědčen o tom, že tuto etapu zakončí hromadný spurt.

„Pokud se týmy rozhodnou jet opravdu rychle ve střední kopcovité části, pak nevím, jestli se to stane, bude to velmi těžké pro čisté sprintery.“

Pokud by se tak stalo, plánem B by byla práce pro parťáka Johna Degenkolba.

„Ta závěrečná část je mu šitá na míru, pokud se předtím bude tvrdě závodit. Takže k vítězství nejsem určen jen já, máme několik karet v rukávu.“

Avšak se čtyřmi vítězstvími v loňském roce, Kittel nemohl popřít, že je obhájce titulu, co se nejlepších spurtérů týče. Nálepku „nejrychlejšího muže na světě“ mu dokonce dal Michael Matthews z Orica-Green Edge, který držel šest etap celkové vedení na letošním Giru. Před 3. etapou se jej reportéři ptali:

„Jste teď nejlepším sprinterem na světě?“ Pokrčil rameny a řekl:

„Od toho jste tu vy, abyste dělali takové žebříčky. Můžu mít tolik sebevědomí a říct, že jsem porazil nejlepší sprintery na světě, a to mi dává důvěru pro další závody, být tam a znovu je porazit,“ řekl Kittel. „Samozřejmě, pokud bych mohl zopakovat loňský rok a vyhrát čtyři etapy, neřekl bych ne. Ale to byl rok 2013, i když jsou to velmi hezké vzpomínky a je to skvělé pro mou důvěru pro rok 2014.

Zkrátka je tu nový závod, všechno je možné, velký úspěch i velké porážky: může se stát cokoliv. V každém případě získat jedno vítězství na Tour je úspěch, takže můj letošní cíl je vyhrát etapu a pokud se to podaří, budu spokojený. Dojet závod až do konce by taky bylo super.“

Na otázky o zeleném trikotu odpovídá opatrně:

„Zelený trikot? Uvidíme, co se stane. Nikdy neříkej nikdy.“

Kittel se staví na stejnou úroveň s Markem Cavendishem (Omega Pharma-Quick Step) a Andrém Greipelem(Lotto-Belisol). Jedna věc, která dělá jejich bitvy zajímavé, je, že mají velmi odlišné způsoby, jak vyhrávat. Kittel říká, že jeho nejlepší zbraní je čistá síla:

„Největší rozdíl mezi mnou a ostatními je to, že mohu udržovat velmi vysokou rychlost po velmi dlouhou dobu.“

Ve srovnání s rokem 2013 je tu však nová zbraň a to pozdní akcelerace, kterou předvedl na Giru v Dublinu, když 100 metrů před cílem ztrácel šest délek a stejně nakonec uzmul výhru pro sebe.

„To bylo něco jiného,“ vzpomíná s úsměvem. „Kdyby proti mně stáli kluci jako Greipel či Cavendish, tak bych neměl šanci. Byl to víc útok než spurt.“

Den po dublinské parádě byl však nucen Giro opustit.

„Bylo to pro mě velmi těžké opustit závod, neměl jsem to v úmyslu, chtěl jsem se dostat tak daleko, jak jen to bylo možné, ale nemoc mi to nedovolila. Když se to stalo, jel jsem do lyžařského střediska Sierra Nevada ve Španělsku, kde jsem po krátké pauze absolvoval dvacetidenní soustředění v nadmořské výšce. Je pravdou, že na Tour pojedu s menším počtem závodních dnů než v roce 2013, ale to pro mě není problém. Ve skutečnosti je pro mě jedno velké soustředění ve Španělsku a pak několik menších závodů možná lepší. 

Cítím se docela jistý, že to bude stejně dobré, jako v loňském roce, a to je hlavní,“ říká odhodlaně.

Originální rozhovor: http://www.cyclingnews.com/features/exclusive-tour-de-france-interview-with-marcel-kittel