Ilan Van Wilder dosáhl sólového vítězství na Tre Valli Varesine

nabor

Ilan Van Wilder (Soudal-QuickStep) překvapivě vyhrál 102. ročník závodu Tre Valli Varesine, když 9 km před cílem zaútočil z elitní skupiny a udržel se před pronásledovateli o necelých 20 vteřin až na cílovou pásku.

V severní Itálii dospěl k závěru tzv. lombardský triptych. Coppa Ugo Agostoni vyhrál minulý týden Davide Formolo, Coppa Bernocchi včera Wout van Aert, a dnešní závod Tre Valli Varesine Ilan van Wilder. Série přilákala elitní startovní pole a poskytla předzvěst závodu Il Lombardia, který se pojede v sobotu.

Trať měřila 196 km a jezdci nastoupali opět přes 3000 metrů, většinu z nich na 10 okruzích přes stoupání Casbeno a Montello s průměrem kolem 5%, a před cílem na dvojitém výjezdu na obtížnější Morosolo a Casciago.

Po 40 km závodu se vytvořil velký únik, z něhož v poslední čtvrtině trati zůstali Walter Calzoni (Q36.5 ProCycling Team), Samuele Battistella (Astana), Rémy Rochas (Cofidis), Francesco Busatto (Intermarché-Circus Wanty) a Erik Fetter (Eolo Kometa). Calzoni byl nejaktivnější a udržel se vpředu nejdéle.

V prvním ze dvou cílových kol se přes Calzoniho dostali Wilco Kelderman (Jumbo-Visma) a Warren Barguil (Arkéa-Samsic). V závěrečném kole se závod opět spojil, ale zhruba 10 km před cílem vykrystalizovala osmičlenná skupina zájemců o vítězství. O útoky se pokusili Aleksandr Vlasov (Bora-hansgrohe) a Tadej Pogačar (UAE Team Emirates).

Van Wilder vycítil na rovině před Casciagem určitý útlum v aktivitě soupeřů a 9,5 km před cílem zaútočil sólově. A jeho pokus vyšel. I když se do pronásledování zapojil jak Pogačar, tak i Primož Roglič (Jumbo-Visma) a Enric Mas (Movistar), Belgičana se jim nepodařilo dostihnout. Na stupně vítězů se pak dostali méně vysílení Richard Carapaz (EF Education-EasyPost) a Aleksandr Vlasov.

Pro Van Wildera a tým Soudal-QuickStep to bylo nečekané, ale cenné a emotivní vítězství v souvislosti se zprávami o možném spojení s Jumbo-Visma v příští sezoně.

/Zdroj obrázku: Getty Images/