Horské pré pro spurtery. Ani nad tisícem vrchařské prémie nepřijdou


Žádné velké kopce, zato slušná nadmořská výška. V případě dojezdů do Madridu, pohybujících se nad 600 metry, jsme na podobný profil zvyklí. Hodinu jízdy od něj dnešek zamíří dvakrát výše. A také bez puntíků. Ačkoli do cíle se bude v Guadalajaře mírně stoupat.

Není třeba příliš zdůrazňovat, že sedmnáctá etapa je krom jednadvacáté jediným hromadným testem s pouze spurterskou prémií. Přijde v Atienze, o níž se přetahovali už Římané s místními Celtiberiány (tedy keltsko-iberskými kmeny) a ještě před dovršením milénia také křesťanská vojska s Maury. Místní skalní hrad dostal současný vzhled ve 12. století a od roku 1931 je španělskou národní kulturní památkou. Fotografie zřícenin nám posloužila jako titulní. Jen to modré nebe si musíte odmyslet. A přidat severoseverovýchodní vítr kolem 30 km/h. Protože se celý den pojede k jihu, může se zdánlivě klidná etapa převrhnout i pro některé borce z top 10 v apokalypsu.

Mapa a profil závěrečných kilometrů 17. etapy Vuelty 2019Začít by mohla na Alto de Carrascosa. Úsek 4,2 km do 3,5 % a následný sjezd natáhne peloton a další zmatky může přinést občerstvovací zóna, po které dojde na zmiňovaný sprint o body a bonusové sekundy. Únik tu vůbec nemusí být první. Za větru a ve 220kilometrové nejdelší etapě Vuelty může trvat pět hodin i pár desítek minut. Ačkoli v případě terezínského rozdělení do skupin bude výhodné nechat se dostihnout tou první. Cílová Guadalajara má větší a známější jmenovkyni v Mexiku, stále však jde o 85tisícové město. Závěr nabídne 3,2 km do 2,9 %. Cílová rovinka bude měřit 780 metrů.

Profil 17. etapa Vuelta 2019Sam Bennett je z Irska větry ošlehaný a sklony kolem tří procent zvládá. Vzpomeňme třeba na druhou etapu letošní Tour of Turkey, kde vyhrál před týmovým kolegou, vrchařem Felixem Großschartnerem. Jeho hlavním vyzyvatelem by mohl být v dobré formě jedoucí Jon Aberasturi.

Tosh Van der Sande je dalším z jezdců, které brdky nezastaví. Quick Step může zkusit štěstí s Richezem, Štybarem, Gilbertem i Jakobsenem. Vyloučit se nedá ani úspěch Valverdeho.

Sedmnáctá etapa Vuelty 2019 začíná v 11:49. Přenosy se přidají ve tři, za spurterskou prémií.

Tipovací soutěž