nabor

Zatímco první týden Vuelta 2019 měl hned pět jezdců v červeném, druhý týden měl jen jediného jezdce. Průběžné vedení si hned v úterní časovce uzmul Primož Roglič z Jumbo-Visma.

10. etapa (Jurançon › Pau; 36 km; Primož Roglič)

Vuelta Espana 2019 – 74th Edition – 10th stage Jurancon – Pau 36,2 km – 03/09/2019 – Primoz Roglic (SLO – Team Jumbo – Visma) – photo Dario Belingheri/BettiniPhoto©2019

Desátá etapa Vuelty zavítala do Francie a potvrdila nadvládu Primože Rogliče. Porazil Patricka Bevina (CCC) o 25 vteřin a Rémiho Cavagnu (Deuceninck Quick-Step) o další dvě vteřiny.

V celkovém pořadí najel Roglič dvě minuty na své soky – Valverdeho a Lópeze. Na Quintanu ještě o minutu navíc.

Celý článek: Primož Roglič je jasným vítězem časovky i držitelem červeného dresu

11. etapa (Saint-Palais › Urdax-Dantxarinea; 180 km; Mikel Iturria)

Vuelta Espana 2019 – 74th Edition – 11th stage Saint – Palais – Urdax – Dantxarinea 180 km – 04/09/2019 – Mikel Iturria (ESP – Euskadi – Murias) – photo Dario Belingheri/BettiniPhoto©2019

Baskická kopcovitá etapa přinesla vítězství baskickému jezdci. Po celodenním úniku (bez absolutního zájmu pelotonu) se jezdec domácího týmu Euskadi-Murias, Mikel Iturria, vydal 24 kilometrů před cílem na sólo jízdu. Taktizující skupina pronásledovatelů už ho dohnat nedokázala. Mikel Iturria zvítězil o 6 vteřin.

Celý článek: Baskický závodník Mikel Iturria rozjásal baskické davy

12. etapa (Circuito de Navarra › Bilbao; 171 km; Philippe Gilbert)

Vuelta Espana 2019 – 74th Edition – 12th stage Circuito de Navarra – Bilbao 171,4 km – 05/09/2019 – Philippe Gilbert (BEL – Deceuninck – Quick Step) – photo Dario Belingheri/BettiniPhoto©2019

Únikům se na Vueltě daří a únikům z úniku ještě více. Dalším takovým vítězem byl ve dvanácté klasikářské etapě Philippe Gilbert z Deuceninck Quick-Step. Ten za to vzal v posledním 2,6 kilometrovém kopci Alto de Arraiz. Ač se Aranburu a Barceló snažili, dojet ho už nedokázali.

Celý článek: Philippe Gilbert uletěl úniku a odolal pronásledovatelům ve 12. etapě Vuelty

13. etapa (Bilbao › Monumento Vaca Pasiega; 166 km; Tadej Pogačar)

Tadej PogačarSlovinci Primož Roglič a Tadej Pogačar řádili ve třinácté horské etapě Vuelty, když si dokázali poradit i s brutálním stoupáním Los Machucos.

Triumfu předcházel početný únik a poměrně slušná naděje, že se ho podaří dovézt až do cíle. Taktovky se ale ujala Astana (která neměla nikoho v úniku) a skupině uprchlíků se peloton dokázal přiblížit. V posledním kopci se dařilo únik dále stahovat. V brutálním kopci samozřejmě začali favorité postupně odpadat, ale Roglič z Pogačarem nikoliv a předčili všechny uprchlíky.

Roglič se spokojil s druhým místem a pojištěným červeným dresem o 27 vteřin na své konkurenty. Etapu bral již podruhé na Vuelta 2019 Tadej Pogačar z UAE Team Emirates a v průběžném pořadí se dostal do nejlepší trojky.

Celý článek: Slovinský den na Vueltě korunoval Tadej Pogačar etapovým triumfem

14. etapa (San Vicente de la Barquer › Oviedo; 188 km; Sam Bennett)

Čtrnáctou etapu poznamenal pod „flamme rouge“ velký pád dvou desítek jezdců včetně nejlepších mužů závodu – Rogliče, Valverdeho a Pogačara. Jeden z favoritů etapy Luka Mezgec musel den na to ze závodu odstoupit. Spolu s ním i Patrick Bevin.

Vyselektovanou skupinu chvíli vezl Zdeněk Štybar pro Richezeho. Na horizontu ale vyrazil Sam Bennett z Bora-hansgrohe a vítězství si už vzít nenechal.

Celý článek: Dojezd 14. etapy poznamenal pád, suverénně zvítězil Bennett

15. etapa (Tineo › Santuario del Acebo; 154 km; Sepp Kuss)

Sepp KussHorská etapa se třemi vrchařskými prémiemi první kategorie – tím se chlubila 15. etapa Vuelty. Movistar si chtěl konečně spravit chuť, a tak likvidoval všechny nástupy. Poté vyslal dopředu svého jezdce – Marca Solera, ke kterému se přidalo dalších 16 závodníků.

Soler skončil na 13. místě se třemi minutami ztráty na vítěze, kterým byl Sepp Kuss z Jumbo-Visma. Kuss stáhl náskok Kiryienky a Samitiera, vybudoval si náskok a už ho nepustil.

Z pelotonu si Roglič pohlídal Valverdeho a Pogačar Lópeze. Obě dvojice si upevnili pozice v celkovém pořadí.

Celý článek: Sepp Kuss zvítězil v patnácté etapě

16. etapa (Pravia › Alto de La Cubilla. Lena; 144 km; Jakob Fuglsang)

Jakob Fuglsang
ALTO DE LA CUBILLA. LENA, SPAIN – SEPTEMBER 09: Arrival / Jakob Fuglsang of Denmark and Astana Pro Team / Celebration / during the 74th Tour of Spain 2019, Stage 16 a 144,4km stage from Pravia to Alto de La Cubilla. Lena 1690m / #LaVuelta19 / @lavuelta / on September 09, 2019 in Alto de La Cubilla. Lena, Spain. (Photo by Justin Setterfield/Getty Images)

Netradičně pokračovala španělská Grand Tour i pondělní etapou a volno přišlo až na dnešní den. Výjimečná etapa si vyžádala i výjimečný profil. Kromě sjezdů se celou etapu prakticky jen stoupalo.

Finální stoupání Alto de la Cubilla mělo 18 kilometrů a 6 % sklonu. 7 kilometrů před cílem definitivně zaútočil Jakob Fuglsang z Astany a do cíle si dovezl náskok 22 vteřin před  Tao Hartem z Ineosu.

V pelotonu se odehrával podobný souboj jako v 15. etapě s jedním rozdílem. Roglič byl tentokrát silnější než Alejandro Valverde a přidal se k dvojici López/Pogačar. V cíli si na Valverdeho připsal dalších 23 vteřin.

Celý článek: V horském dojezdu 16. etapy byl první Jakob Fuglsang

Desková hra Pélotone

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.