Druhý týden Vuelty 2019 měl už jen jednoho muže v červeném

nabor

Zatímco první týden Vuelta 2019 měl hned pět jezdců v červeném, druhý týden měl jen jediného jezdce. Průběžné vedení si hned v úterní časovce uzmul Primož Roglič z Jumbo-Visma.

10. etapa (Jurançon › Pau; 36 km; Primož Roglič)

Vuelta Espana 2019 – 74th Edition – 10th stage Jurancon – Pau 36,2 km – 03/09/2019 – Primoz Roglic (SLO – Team Jumbo – Visma) – photo Dario Belingheri/BettiniPhoto©2019

Desátá etapa Vuelty zavítala do Francie a potvrdila nadvládu Primože Rogliče. Porazil Patricka Bevina (CCC) o 25 vteřin a Rémiho Cavagnu (Deuceninck Quick-Step) o další dvě vteřiny.

V celkovém pořadí najel Roglič dvě minuty na své soky – Valverdeho a Lópeze. Na Quintanu ještě o minutu navíc.

Celý článek: Primož Roglič je jasným vítězem časovky i držitelem červeného dresu

11. etapa (Saint-Palais › Urdax-Dantxarinea; 180 km; Mikel Iturria)

Vuelta Espana 2019 – 74th Edition – 11th stage Saint – Palais – Urdax – Dantxarinea 180 km – 04/09/2019 – Mikel Iturria (ESP – Euskadi – Murias) – photo Dario Belingheri/BettiniPhoto©2019

Baskická kopcovitá etapa přinesla vítězství baskickému jezdci. Po celodenním úniku (bez absolutního zájmu pelotonu) se jezdec domácího týmu Euskadi-Murias, Mikel Iturria, vydal 24 kilometrů před cílem na sólo jízdu. Taktizující skupina pronásledovatelů už ho dohnat nedokázala. Mikel Iturria zvítězil o 6 vteřin.

Celý článek: Baskický závodník Mikel Iturria rozjásal baskické davy

12. etapa (Circuito de Navarra › Bilbao; 171 km; Philippe Gilbert)

Vuelta Espana 2019 – 74th Edition – 12th stage Circuito de Navarra – Bilbao 171,4 km – 05/09/2019 – Philippe Gilbert (BEL – Deceuninck – Quick Step) – photo Dario Belingheri/BettiniPhoto©2019

Únikům se na Vueltě daří a únikům z úniku ještě více. Dalším takovým vítězem byl ve dvanácté klasikářské etapě Philippe Gilbert z Deuceninck Quick-Step. Ten za to vzal v posledním 2,6 kilometrovém kopci Alto de Arraiz. Ač se Aranburu a Barceló snažili, dojet ho už nedokázali.

Celý článek: Philippe Gilbert uletěl úniku a odolal pronásledovatelům ve 12. etapě Vuelty

13. etapa (Bilbao › Monumento Vaca Pasiega; 166 km; Tadej Pogačar)

Tadej PogačarSlovinci Primož Roglič a Tadej Pogačar řádili ve třinácté horské etapě Vuelty, když si dokázali poradit i s brutálním stoupáním Los Machucos.

Triumfu předcházel početný únik a poměrně slušná naděje, že se ho podaří dovézt až do cíle. Taktovky se ale ujala Astana (která neměla nikoho v úniku) a skupině uprchlíků se peloton dokázal přiblížit. V posledním kopci se dařilo únik dále stahovat. V brutálním kopci samozřejmě začali favorité postupně odpadat, ale Roglič z Pogačarem nikoliv a předčili všechny uprchlíky.

Roglič se spokojil s druhým místem a pojištěným červeným dresem o 27 vteřin na své konkurenty. Etapu bral již podruhé na Vuelta 2019 Tadej Pogačar z UAE Team Emirates a v průběžném pořadí se dostal do nejlepší trojky.

Celý článek: Slovinský den na Vueltě korunoval Tadej Pogačar etapovým triumfem

14. etapa (San Vicente de la Barquer › Oviedo; 188 km; Sam Bennett)

Čtrnáctou etapu poznamenal pod „flamme rouge“ velký pád dvou desítek jezdců včetně nejlepších mužů závodu – Rogliče, Valverdeho a Pogačara. Jeden z favoritů etapy Luka Mezgec musel den na to ze závodu odstoupit. Spolu s ním i Patrick Bevin.

Vyselektovanou skupinu chvíli vezl Zdeněk Štybar pro Richezeho. Na horizontu ale vyrazil Sam Bennett z Bora-hansgrohe a vítězství si už vzít nenechal.

Celý článek: Dojezd 14. etapy poznamenal pád, suverénně zvítězil Bennett

15. etapa (Tineo › Santuario del Acebo; 154 km; Sepp Kuss)

Sepp KussHorská etapa se třemi vrchařskými prémiemi první kategorie – tím se chlubila 15. etapa Vuelty. Movistar si chtěl konečně spravit chuť, a tak likvidoval všechny nástupy. Poté vyslal dopředu svého jezdce – Marca Solera, ke kterému se přidalo dalších 16 závodníků.

Soler skončil na 13. místě se třemi minutami ztráty na vítěze, kterým byl Sepp Kuss z Jumbo-Visma. Kuss stáhl náskok Kiryienky a Samitiera, vybudoval si náskok a už ho nepustil.

Z pelotonu si Roglič pohlídal Valverdeho a Pogačar Lópeze. Obě dvojice si upevnili pozice v celkovém pořadí.

Celý článek: Sepp Kuss zvítězil v patnácté etapě

16. etapa (Pravia › Alto de La Cubilla. Lena; 144 km; Jakob Fuglsang)

Jakob Fuglsang
ALTO DE LA CUBILLA. LENA, SPAIN – SEPTEMBER 09: Arrival / Jakob Fuglsang of Denmark and Astana Pro Team / Celebration / during the 74th Tour of Spain 2019, Stage 16 a 144,4km stage from Pravia to Alto de La Cubilla. Lena 1690m / #LaVuelta19 / @lavuelta / on September 09, 2019 in Alto de La Cubilla. Lena, Spain. (Photo by Justin Setterfield/Getty Images)

Netradičně pokračovala španělská Grand Tour i pondělní etapou a volno přišlo až na dnešní den. Výjimečná etapa si vyžádala i výjimečný profil. Kromě sjezdů se celou etapu prakticky jen stoupalo.

Finální stoupání Alto de la Cubilla mělo 18 kilometrů a 6 % sklonu. 7 kilometrů před cílem definitivně zaútočil Jakob Fuglsang z Astany a do cíle si dovezl náskok 22 vteřin před  Tao Hartem z Ineosu.

V pelotonu se odehrával podobný souboj jako v 15. etapě s jedním rozdílem. Roglič byl tentokrát silnější než Alejandro Valverde a přidal se k dvojici López/Pogačar. V cíli si na Valverdeho připsal dalších 23 vteřin.

Celý článek: V horském dojezdu 16. etapy byl první Jakob Fuglsang