V hlavní roli Blockhaus


126 kilometrů na rozjetí, 26 kilometrů na rozhodnutí. Přes Passo Lanciano se peloton dostane na Blockhaus. Jestliže prozatím se favorité do ničeho většího nepouštěli, tady to jinak nepůjde.

Profil 9. etapy Giro d'Italia 2017Giro už má za sebou osm etap, jinými slovy více než 1500 kilometrů. Přesto zatím prvních 14 jezdců dělí jen 14 vteřin. Devátá etapa, v níž se závod východem Itálie posune znovu k severu, začne v drobném regionu Molise, většina trasy se pak pojede v Abruzzu. A to nejdůležitější – v závěru se v plné kráse předvedou střední Apeniny. Právě do nich náleží vrchol Blockhaus (2142 m n. m.). Tak jako v případě Etny cyklisté nemohou vyjet až na vrchol, zůstanou v 1665 metrech.

Blockhaus - profil stoupání 9. etapy Giro d'Italia 2017Blockhausu bude předcházet Passo Lanciano a krátký sjezd. Součtem obou stoupání dostaneme výšlap s průměrem 7,3 % a délkou 26 km. Samotný Blockhaus má 13,6 km a 8,4 %, posledních 10 km dokonce 9,4 %, a to i po započtení ploššího posledního půlkilometru. Giro sem naposledy zavítalo v roce 2009. Etapa byla tehdy ještě kratší (jen 83 km) a začínala v největším abruzzském městě Chieti, kde dnes bude druhý sprint. Po velkém sólu vyhrál Pellizotti, ale o výsledek později kvůli dopingu přišel.

Úder se očekává od favorita číslo jedna, Naira Quintany. Landa, Pinot, Nibali, Yates, Thomas, Zakarin, Kruijswijk, Van Garderen, Pozzovivo, Mollema, Dumoulin či Rui Costa tvoří ovšem silnou a hlavně početnou konkurenci. Prakticky každý ze zmíněných závodníků může uvažovat o etapovém pódiu. Růžový dres se pokusí bránit Bob Jungels, šance na úspěch je ovšem malá.

Fraile, Jesper Hansen, Bilbao, Foliforov a v neposlední řadě Pierre Rolland patří k etapovým favoritům mimo celkové pořadí. Dnešní etapa se kontrolovat nepochybně dá, nicméně po rychlém včerejšku možná dostanou právě tato jména volnost rozdat si to o vítězství. Do které skupiny řadit Jana Hirta? Průběžně je 33. se ztrátou 6:43. Celkové pořadí zatím nevzdal, ale na Blockhausu bude muset zabrat.

Devátá etapa Giro d’Italia 2017 začíná ve 13:00 a přenášena bude celá. Nezapomeňte si tipnout jejího vítěze v soutěži u nás na Facebooku.