Gorka Izagirre získal vítězství v osmé etapě Gira d’Italia

nabor

Gorka Izagirre zvítězil v osmé etapě Gira d’Italia. Celkové pořadí se před náročnou etapou na Blockhaus nezměnilo.

Úvod etapy byl opravdu zběsilý. Prvních takřka padesát kilometrů se nevytvořil žádný únik a průměrná rychlost dosahovala padesáti kilometrů za hodinu! Následně již dal peloton zelenou hned šestnácti jezdcům – Jan Bárta (Bora-Hansgrohe), Laurent Didier (Trek-Segafredo), Kristian Sbaragli (Dimension Data), Maciej Paterski (CCC), Branislau Samoilau (CCC), Jasper De Buyst (Lotto Soudal), Viacheslav Kuznetsov (Katusha-Alpecin), Roberto Ferrari (UAE Team Emirates), Mirco Maestri (Bardiani-CSF), Vincenzo Albanese (Bardiani-CSF), Iljo Keisse (Quick-Step), Chris Juul-Jensen (Orica-Scott), Alex Howes (Cannondale-Drapac), Luis Leon Sanchez (Astana), Gregor Mühlberger, Lukas Pöstlberger (Bora-Hansgrohe).

Peloton měl však situaci zdánlivě pod kontrolou. Mnoho jezdců, včetně Jana Bárty, poté však odpadlo a za únikem se mezitím vytvořila početná skupina pronásledovatelů – Giovanni Visconti (Bahrain-Merida), Davide Villella (Cannondale – Drapac), Kristian Sbaragli (Dimension Data), Valerio Conti (UAE Team Emirates), Julien Amezqueta (Wilier – Selle Italia), Clement Chevrier (AG2R La Mondiale), Gorka Izagirre (Movistar), Ivan Rovny (Gazprom – Rusvelo) a propadlo se sem několik jezdců z původního úniku jako Gregor Mühlberger, Lukas Pöstlberger, Laurent Didier nebo Branislau Samoilau. Obě skupiny se spojily a náskok na hlavní pole se zakrátko navýšil.

Pro tým Quick-Step byl nebezpečný zejména Valerio Conti, který virtuálně vysvlékal Boba Jungelse z růžového trikotu. Ital tuto šanci vycítil a byl to především on, kdo udával tempo čelní skupiny. Toto tempo odpáralo mnoho jezdců, kteří se vrátili do pelotonu. Quick-Step dokázal Jungelse navrátit do virtuálního vedení a náskok skupiny, která se zúžila na pouhé čtyři jezdce (Conti, Sanchez, Visconti a Izagirre) sice klesal, ale stále měli dostatečnou výhodu, aby zabojovali o etapové prvenství.

Následoval atak od Mikela Landy ze Sky. Landa je jedním z lídrů tohoto týmu a zakrátko si vytvořil asi patnáctisekundový náskok. Bask tímto útokem znovu vyvolal aktivitu pelotonu a ten ho dojel.

Vpředu mezitím uprchlíci najeli do posledního stoupavého kilometru. Hned v úvodní zatáčce tohoto stoupání spadl Valerio Conti. Toho využil Izagirre a zaútočil. Tento atak se ukázal být jako rozhodující, i když se na Španěla v závěru dotahoval Giovanni Visconti.

Skupinu favoritů pro celkové pořadí přivezl do cíle Enrico Battaglin. Na ně bude zítra čekat druhý horský dojezd tohoto závodu.

[cyklostat id=“Giro-dItalia“ etapa=“8″ rok=“2017″ nadpis=“Giro d’Italia 2017, pořadí 8. etapy“]