Historický úspěch pro Bělorusko! Vasil Kiriyenka je mistrem světa v časovce

nabor

Naprosto nečekaný výsledek časovky na MS. Místo souboje tria Martin, Dennis, Dumoulin jsme sledovali trojičku Kiriyenka, Malori, Coppel.

Úvod

Marcin Bialoblocki
Marcin Bialoblocki

Jako první vystartoval Sam Bewely a stanovil velmi kvalitní čas. Po něm se na startu objevili například Tobias Ludvigsson, Rein Taaramäe, Ilnur Zakarin nebo Petr Vakoč. Nikdo z nich však Bewelyho nepřekonal. První, kdo se dokázal před reprezentanta Austrálie dostat byl Stephen Cummings, který Bewelyho přeskočil o 31 setin sekundy. Nedlouhu poté projel cílem Marcin Bialoblocki a stanovil nejlepší čas. Přiblížil se mu pouze Moreno Moser z Itálie.

1. mezičas

Tom Dumoulin
Tom Dumoulin

To už se kamera stěhovala na start, kde postupně startovali největší favorité. Na prvním mezičasu se mezitím objevil na prvním místě Honza Bárta, kterému se režie vůbec nevěnovala. Fanoušci u televize poslouchali, která jména Bárta na tomto mezičase porazil. Jména jako Bodnar, Castroviejo, Dowsett, Malori, Dennis nebo Dumoulin byli na tomto mezičase za Honzou Bártou. Pouze Vasil Kiryienka, který byl vůbec nejlepší po 16 kilometrech jízdy a Tony Martin porazili českého jezdce.

2. mezičas

Jerome Coppel
Jerome Coppel

Na druhém mezičase se pořadí naprosto přesypalo. Velmi dobře zajel Jerome Coppel, kterého překonal o pár sekund Adriano Malori. Rohan Dennis ho nepřeskočil, ale Vasil Kiryienka se posunul do čela o 23 sekund. Jan Bárta se pohyboval ve druhé polovině první desítky společně s Tomem Dumoulinem, které od sebe dělilo jen 8 setin sekundy. Velký problém postihl Rohana Dennise, který musel měnit kolo.

3. mezičas

Adriano Malori
Adriano Malori

Na třetím mezičase ztrácel Jan Bárta na Jeroma Coppela 53 vteřin. Postupně se zlepšoval Adriano Malori a na mezičase se to potvrdilo. Bártu na mezičase přeskočili Castroviejo, který byl pouze 14 vteřin za Coppelem a Bodnar, který byl o 2 vteřinky lepší než jezdec Bory. To už přes mezičas přehoupli další jezdci. Vasil Kiryienka zpomaloval, Malori zrychloval a Coppel čekal, tito tři byli najednou největšími favority. Honza Bárta zde byl nakonec na 11. místě, ale na letenku do Ria to stále stačilo. Tony Martin, největší favorit hodně zpomalil a projel mezičasem těsně před Bodnarem a Bártou.

Cíl

Taylor Phinney
Taylor Phinney

V cíli se jako první z favoritů objevil skvěle jedoucí Jerome Coppel a Poláka Bialobockiho porazil o 55 sekund. Další byl v cíli Taylor Phinney, který se zařadil až za Morena Mosera. Honza Bárta projel cílem za Morenem Moserem a byl průběžně čtvrtý. Maciej Bodnar poskočil před svého krajana na druhé místo.

 

 

Jonathan Castroviejo
Jonathan Castroviejo

Následně se bojovalo už o vedení, když cílem projel Jonathan Castroviejo. Španěl zaostal jen o pár vteřinek za Coppelem, tomu se naopak začala na krku pomalu houpat medaile. Další, kdo ohrožoval Coppela byl Adriano Malori, který to nakonec před Coppela stihnul o 17,51 vteřin. Do cíle pak dojel Dennis, který byl přibržděn defektem. Hned za ním se rozhodovalo o titulu mistra světa.

 

 

Vasil Kiryienka
Vasil Kiryienka

Do cíle se řítil Vasil Kiryienka a všichni sledovali časomíru. Bělorus dojel do cíle o 9 vteřin před Malorim a mohl se pomalu radovat z duhového dresu. Po něm už následovali jen Tom Dumoulin a Tony Martin, kteří nezajížděli dobré časy a v cíli se to potvrdilo.

Důležitý bod je, že i Jan Bárta se kvalifikoval na olympijské hry do Ria. Pro Bělorusko je to historický moment, protože je to jejich první medaile v historii na silničářském MS.

Petr Vakoč byl v cíli klasifikován na 53. místě se ztrátou 5 minut a 1 vteřiny.

Jan Bárta
Jan Bárta
Petr Vakoč
Petr Vakoč

 

Výsledky

MS Richmond 2015 Jezdec Tým Čas
1 Vasil Kiryienka Bělorusko 1:02:29
2 Adriano Malori Itálie 0:09
3 Jérome Coppel Francie 0:26
4 Jonathan Castroviejo Španělsko 0:29
5 Tom Dumoulin Nizozemsko 1:01
6 Rohan Dennis Austrálie 1:07
7 Tony Martin Německo 1:16
8 Maciej Bodnar Polsko 1:17
9 Marcin Bialoblocki Polsko 1:22
10 Moreno Moser Itálie 1:31
11 Jan Bárta Česká republika 1:34
12 Taylor Phinney USA 1:36
13 Nelson Oliveira Portugalsko 1:52
14 Stephen Cummings Velká Británie 1:58
15 Michael Hapburn Austrálie 1:59