Groenewegen ovládl spurt v první etapě v Dubaji

nabor

Dnes odstartoval závod Kolem Dubaje, který má již tradičně skvělé obsazení a ani letos tomu není jinak. Důkazem budiž vítěz první etapy Dylan Groenewegen (LottoNL-Jumbo). Ve spurtu porazil rychlíka Astany – Magnuse Corta Nielsena a Eliu Vivianiho z Quick-Step Floors.

Kromě prvních třech zmíněných spurterů jsou zde i Marcel Kittel (Katusha-Alpecin), Nacer Bouhanni (Cofidis), Mark Cavendish (Dimension Data), Alexander Kristoff (UAE Team Emirates) nebo John Degenkolb (Trek-Segafredo).

Krátce po startu se vytvořil pětičlenný únik, kde byli Nathan Van Hooydonck (BMC), Daniel Teklehaimanot (Cofidis), Andy Fenn (Aqua Blue Sport), Charles Planet (Novo Nordisk) a Mohammed Al Mansoori (Spojené Arabské Emiráty).

V posledních 20 kilometrech zůstali v úniku už pouze Fenn s Planetem a 15 kilometrů před cílem byl jejich náskok minutový. Fenn se následně odpoutal i od Planeta a zkusil štěstí sám. Na stahování náskoku po celou etapu se podílely především sestavy Quick-Stepu a Katushy-Alpecin, k nimž se v závěru přidaly i čerstvé síly Lotta a Dimension Data. To znamenalo definitivní konec nadějí i pro Fenna.

Osm kilometrů před cílem přišel velký pád a na zemi se ocitli jezdci Bahrainu (včetně Vincenza Nibaliho) a také několik závodníků Astany.

Nejprve se zdálo, že nejlepší pozici bude mít Viviani, který měl k sobě hned 4 domestiky. Na druhé straně vozovky se přetlačovali jezdci Dimension Data a Katushy. Katusha se po otočce, asi tři kilometry před cílem, propadla a sestava Marka Cavendishe se úplně rozpadla.

Po této otočce si čelní pozice stále držela pětka Quick-Stepu, pokus Cofidisu dostat se na první pozice, asi 2,5 kilometru před cílem, nevyšel. Dva kilometry před cílem se vynořili jezdci LottoNL-Jumbo.

Vivianiho zadní kolo si vybral Adam Blythe, kterého se držel Alexander Kristoff, zatímco tempo stále udávali borci Vivianiho Quick-Stepu. Konkurovat se jim snažila Katusha, která se vrátila zpět do čela, ale zavřela tak Groenewegena, který si musel najít jinou cestu.

Holanďanovi nakonec přálo štěstí, když se Katusha rozhodla zavřít i Quick-Step. Před ním a jeho rozjížděčem Timem Roosenem se utvořila mezera, do které oba vnikli a rozjeli spurt z prvních pozic. Za Groenewegena se nestihli pověsit Bouhanni s Degenkolbem a Kittel byl z boje vyřazen přetlačováním s Quick-Stepem.

Viviani měl stále dobrou pozici a pokusil se ji využít, ale Groenewegen si najel k bariéře a Ital neměl šanci svého soka pokořit. Navíc, po druhé straně vozovky skvěle spurtoval Magnus Cort Nielsen a být cíl o pár metrů dál, vyhrál by asi on.

Video

Pořadí etapy

Pořadí Jezdec Tým Čas
1. Dylan Groenewegen LottoNL-Jumbo 3:51:35
2. Magnus Cort Nielsen Astana ,,
3. Elia Viviani Quick-Step Floors ,,
4. Alexander Kristoff UAE Team Emirates ,,
5. Nacer Bouhanni Cofidis ,,
6. Jacob Hennessy Mitchelton-BikeExchange ,,
7. Eric Young Rally Cycling ,,
8. Sonny Colbrelli Bahrain-Merida ,,
9. Andrea Peron Novo Nordisk ,,
10. Loïc Vliegen BMC ,,

Celkové pořadí

Pořadí Jezdec Tým Čas
1. Dylan Groenewegen LottoNL-Jumbo 3:51:25
2. Magnus Cort Nielsen Astana + 0:04
3. Elia Viviani Quick-Step Floors + 0:06
4. Nathan Van Hooydonck BMC + 0:07
5. Alexander Kristoff UAE Team Emirates + 0:10
6. Nacer Bouhanni Cofidis ,,
7. Jacob Hennessy Mitchelton-BikeExchange ,,
8. Eric Young Rally Cycling ,,
9. Sonny Colbrelli Bahrain-Merida ,,
10. Andrea Peron Novo Nordisk ,,