Alejandro Valverde se vrátil ve velkém stylu v okolí Valencie


Alejandro Valverde (Movistar) ovládl celkové pořadí závodu Volta a la Comunitat Valenciana. Po skvělém výkonu na Mallorce nyní deklasoval konkurenci v okolí Valencie a navázal na své výhry z let 2004 a 2007. V celkovém pořadí porazil dvojici Astany Luis Leon Sánchéz a Jakob Fuglsang. Skvěle se na úvod sezóny prezentoval i Roman Kreuziger (Mitchelton-Scott), který skončil na 8. místě.

1. etapa

Úvodní etapa na 191 kilometrů byla určena pro spurtery. Jejich týmy si také situaci pohlídaly a únik ve složení Jose Manuel Diaz (Israel Cycling Academy), Ibai Salas (Burgos BH), Paul Ourselin (Direct Energie) a veterán Francisco „Paco“ Mancebo (Inteja Dominican Cycling Team) neměl šanci.

Situaci měla pod kontrolou sestava LottoNL-Jumbo, za kterou v prvním závodě po přestupu ze Sky jel i Danny Van Poppel. Právě jeho bývalý tým se snažil ovládnout čelo, ale tato snaha skončila pouze pádem Gianniho Moscona. Talentovaný Ital naštěstí vyvázl bez zranění a v závodě pokračoval.

Právě Danny Van Poppel pak ovládl závěrečný spurt, ve kterém porazil Luku Mezgece (Mitchelton-Scott) a Jürgena Roelandtse, který jel také svůj první závod v nových barvách a to v barvách BMC.

Danny Van Poppel
Danny Van Poppel v 1. etapě

2. etapa

Ve 2. etapě už byl profil zvlněnější a očekávalo se, že Danny Van Poppel ztratí vedení. Na žlutý dres se třásla plejáda favoritů v čele s domácím Alejandrem Valverdem.

Do úniku se vydala pětka odvážných – Bryan Nauleau (Direct Energie), Garikoitz Bravo (Euskadi-Murias), Mathias Van Gompel (Sport Vlaanderen-Baloise), Jesus Alberto Rubio (Inteja Dominican Cycling Team) a Jon Ander Insausti (Team Euskadi). Ale úspěch nezaznamenali. Peloton si je dokázal pohlídat.

Na čtvrtém stoupání dne, asi v polovině etapy, zaútočili Ruben Plaza (Israel Cycling Academy) a Andriy Grivko (Astana). Připojili se k nim Alessandro De Marchi (BMC), Preben Van Hecke (Sport Vlaanderen-Baloise), Domen Novak (Bahrain-Merida) a Antonio Molina (Caja Rural-Seguros RGA). Zatímco tým Sky udával na čele robotické tempo.

To zapříčinilo postupný zánik úniku a také výraznou redukci jezdců v pelotonu. V nejprudších pasážích posledního stoupání přišel útok Astany, konkrétně od Jakoba Fuglsanga. Toho nenechal ujet Valverde, kterého hlídal druhý muž Astany – Luis Leon Sánchez. Toto trio se drželo před čelní skupinou, kde tempo stále udával tým Sky, ale přítomni byli i Roman Kreuziger, Greg Van Avermaet či Primož Roglič.

Ovšem ani tato silná skupina nedokázala čelní trojici dojet a o výhře se rozhodovalo mezi Valverdem a dvojicí Astany Sánchez, Fuglsang. Jenže Valverde je papírově nejrychlejší a své soupeře zaskočil brzkým nástupem. Luis Leon Sánchez už neměl moc šancí cokoliv udělat a musel se spokojit s druhým místem.

Alejandro Valverde
Alejandro Valverde v 2. etapě

3. etapa

Třetí etapa mohla výrazně změnit celkové pořadí závodu, ale k vůli větru a dešti byly výsledky pro celkové pořadí neutralizovány a na čele tak zůstal Valverde.

Některé týmy se rozhodly neriskovat (Sky, LottoNL-Jumbo a další). Jiné do toho daly všechno, jako třeba Astana nebo AG2R, které nakonec braly druhé, potažmo třetí místo, protože nikdo neměl sebemenší šanci proti nejlepšímu týmu planety v této disciplíně – BMC. To konkurenci deklasovalo a v případě započítání výsledků by šel do vedení Greg Van Avermaet.

BMC
Tým BMC v týmové časovce

4. etapa

V královské etapě se rozhodovalo celkové pořadí a vedení uhájil Alejandro Valverde.

Do úniku se tentokrát pustila sedmička závodníků – Vasil Kiryenka (Sky), Reto Hollestein (Katusha-Alpecin), Cristian Rodríguez (Caja Rural-Seguros RGA), Egoitz Sáez (Team Euskadi), Preben Van Hecke (Sport Vlaanderen-Baloise), Juan Camacho (Polartec-Kometa) a Ion Insausti (Team Euskadi).

30 kilometrů před cílem se na čele sestava trochu promíchala, když se Kwiatkowski připojil ke Kiryienkovi, Hollensteinovi a Rodríguezovi. K úspěchu to nevedlo, neboť tempo udávala Astana, která měla v ohni dvě želízka – Sáncheze a Fuglsanga.

Hned v úvodu stoupání přišel útok od Amara Antuňese (CCC Sprandi Polkowice) a Adama Yatese (Mitchelton-Scott). Postupně byli oba polapeni Astanou. Yatese to neodradilo a v útocích pokračoval a když se zdálo, že by mohl tenký náskok udržet až do cíle, zvedl se Valverde a 200 metrů před cílem mladého Brita dojel, předjel a zvítězil. Třetí do cíle dorazil Luis Leon Sánchez.

Roman Kreuziger dokončil etapu na 8. příčce se ztrátou 18 vteřin na vítěze.

Alejandro Valverde
Alejandro Valverde ve 4. etapě

5. etapa

V závěrečné etapě se rychle vytvořil únik, kde byli Michal Kwiatkowski (Sky), Stefan Küng (BMC), Domen Novak (Bahrain-Merida), Rein Taaramae (Direct Energie), Thomas Sprengers (Sport Vlaanderen-Baloise) a Jan Tratnik (CCC Sprandi Polkowice).

20 kilometrů před cílem se z úniku odpoutal specialista na časovky Stefan Küng a zkusil své štěstí sám. Peloton mezitím sváděl bitvu o celkové pořadí, kdy se Astana snažila balík potrhat na větru a zbavit se Valverdeho, ale Movistar se nenechal zaskočit a útokům odolal.

Sprinterské týmy si na mokré vozovce dokázaly situaci pohlídat a Künga dostihly 10 kilometrů před cílem. Poté přišla řada na rozjížděče. Nejlépe situaci zvládli jezdci LottoNL-Jumbo a připravili perfektní pozici pro Van Poppela. Jenže nejlepším jezdcem byl v tento den Jürgen Roelandts z BMC. Belgičan se dokázal vyhnout padajícímu Naesenovi z AG2R a nejlépe projel i poslední zatáčku po níž se za ním utvořila mezera a Danny Van Poppel už ji nestihl zacelit.

V celkovém pořadí už se nic nezměnilo a pro třetí kariérní výhru si na podniku Volta a la Comunitat Valenciana dojel Alejandro Valverde. Nejlepším mladým jezdcem se stal Kilian Frankiny (BMC) a nejlepším vrchařem Preben Van Hecke (Sport Vlaanderen-Baloise).

Roman Kreuziger závod dokončil na fantastickém 8. místě, Daniel Turek (Israel Cycling Academy) byl klasifikován na 58. místě a Michal Schlegel (CCC Sprandi Polkowice) se bohužel nedostal do cíle poslední etapy.

Jürgen Roelandts
Jürgen Roelandts v 5. etapě
Pořadí Jméno (Národnost) Tým Čas
1. Alejandro Valverde (Španělsko) Movistar 16:14:53
2. Luis Leon Sanchez (Španělsko) Astana + 0:14
3. Jakob Fuglsang (Dánsko) Astana + 0:26
4. Adam Yates (Velká Británie) Mitchelton-Scott + 0:37
5. Jesus Herrada (Španělsko) Cofidis + 0:48
6. Primoz Roglic (Slovinsko) LottoNL-Jumbo + 0:49
7. Pello Bilbao (Španělsko) Astana + 0:54
8. Roman Kreuziger (Česká republika) Mitchelton-Scott + 0:57
9. Kilian Frankiny (Švýcarsko) BMC + 1:03
10. Amaro Manuel Antunes (Portugalsko) CCC Sprandi Polkowice + 1:09
58. Daniel Turek (Česká republika) Israel Cycling Academy + 10:41
DNF Michal Schlegel (Česká republika) CCC Sprandi Polkowice