Greipel prolomil letošní smůlu na Champs-Élysées

nabor

Trpělivost se vyplácí. Tour de France viděla na závěr další z neuspořádaných spurtů, jenž opanoval André Greipel. Zopakoval si tak loňský triumf. Snaha Petera Sagana stačila jen na druhé místo.

Etapa začala v tradičním uvolněném duchu. Froome s kolegy – se speciálním žlutým pruhem na dresu – popíjel pivo i šampaňské a na čele spolu konverzovali jezdci napříč stájemi. Na vrchařské prémii se zvedl Quintana, bojovného ducha však ukázal Roman Kreuziger a dojel si pro poslední bod závodu.

Po prémii tým Sky převzal kontrolu nad pelotonem a zatímco Greipel řešil technický problém, blížila se chvíle slávy Joaquima Rodrígueze. Vrchař, jenž se umístěním v top 10 loučil se svou poslední Tour, dostal možnost projet se pařížským okruhem před pelotonem. Této pocty se naposledy dostalo roku 2012 Georgi Hincapiemu.

Do prvního úniku se vydala osmička závodníků: Gougeard, Craddock, Burghardt, Teklehaimanot, Roy, Costa, Feillu a Jan Bárta. Nepříjemné novinky pak přišly pro Marcela Kittela. Ze závodu odstoupil Tony Martin a ve stejnou chvíli německého sprintera postihl technický problém, při jehož zdlouhavém řešení ztratil spoustu času a nervů.

Přidat k uprchlíkům se krátce zkusil Wouter Poels, 15 kilometrů před páskou byl ovšem celý první únik dostižen. Posledního přežívajícího – Teklehaimanota – vystřídal ve vedení Lutsenko, za nímž se 11,5 km od cíle dotáhl Van Averamaet. Velmi aktivní byl na čele hlavního pole tým Direct Energie, jenž posléze vystřídal vlak IAM a na úsvitu finálního okruhu bylo po úniku. Ke smůle Švýcarů však v nejhorší možnou chvíli píchl Holst Enger a aby toho nebylo málo, spadl Pantano.

“Spravedlivého trestu” za snahu se dočkala i Direct Energie – tři kilometry od cíle píchl Coquard! Pod flamme rouge projeli první rychlíci Lotto Soudal, ale jako na této Tour obvykle převládl chaos. Lead-out Katushy připravil pro Kristoffa neřešitelnou situaci a ze závětří vypálil Greipel. Toho ještě zkusil stíhat Sagan, prostoru však již nebylo dost a “Gorila” se mohla radovat.

„je to nepopsatelné. tým ve mě věřil a pracovali jsme tvrdě. je úžásné vyhrát na champs-Élysées.“

Greipel také přiznal, že mu ve vlaku nakonec chyběl jeden jezdec. Ani to ho nezastavilo. Druhý Sagan, třetí Kristoff. Roman Kreuziger bere desáté místo celkově, ačkoli dojezd Rodrígueze za pelotonem mu dával původně naději na deváté místo. Žlutý dres získal Froome. „Bílý“ je Adam Yates.

[cyklostat id=“Tour-de-France“ etapa=“21″ rok=“2016″ nadpis=“Tour de France 2016, pořadí 21. etapy“]