Greg Van Avermaet vyhrál i Gent – Wevelgem


Jak páteční závod E3 Harelbeke, tak dnešní Gent – Wevelgem mají stejného vítěze. Tím je Greg Van Avermaet (BMC), který dnes porazil ve spurtu Jense Keukeleira (ORICA-Scott). Pro třetí místo si nakonec dojel mistr světa Peter Sagan (Bora-Hansgrohe), který se o výhru připravil vlastní chybou, když rozpojil pětičlenou skupinu po hádce s Nikim Terpstrou (Quick-Step Floors) a nechal Avermaetovi s Keukeleirem dostatečný prostor. Belgičané toho okamžitě využili a náskok bezpečně dovezli do cíle.

Úvodní pasáže závodu

Dnešní závod na 249 kilometrů poznal únik až po 30 kilometrech, kdy odjela devítka Preben Van Hecke (Sport-Vlaanderen), Dennis van Winden (Israel Cycling Academy), Elmar Reinders (Roompot), Hugo Houle (AG2R), Ryan Mullen (Cannondale-Drapac), Mark McNally (Wanty-Groupe Gobert), Jay Thompson (Dimension Data), Loïc Chetout (Cofidis) a Christophe Masson (WB-Veranclassic). Jejich maximální náskok činil 6 minut, ale tým FDJ v prvních fázích závodu kontroloval dění.

Už 171 kilometrů před cílem potrhal tým Quick-Step balík na větru, ale ten se znovu spojil a náskok úniku poskočil až na 7:45. V pelotonu došlo i k pádům a na zemi skončil i Arnaud Démare (FDJ).

První velké útoky

Na sektoru Baneberg se o první dělení pokusil Greg Van Avermaet a vytvořil menší skupinu, kde s ním byli například i Ian Stannard, Luke Rowe (oba Sky), John Degenkolb (Trek-Segafredo), Bernhard Eisel (Dimension Data), Tom Boonen, Matteo Trentin (oba Quick-Step Floors), Daniel Oss (BMC) a Tony Martin (Katusha-Alpecin). Skupina byla brzy spojena a Tony Martin to zkusil sám, ale bez úspěchu.

Na Kemmelbergu to zkusili Avermaet s Boonenem, ale brzy je předjel Gianni Moscon (Sky) a peloton se nikterak závratně nepotrhal. Následně na rovině zkoušeli své štěstí jezdci LottoNL-Jumbo, ale pokaždé se hlavní skupina dokázala spojit.

Prašné cesty

Následovaly sektory na prašných cestách, které byly zařazeny do itineráře nově. Zde přišla chvíle Zdeňka Štybara (Quick-Step Floors), který odvezl svého kolegu Mattea Trentina a také Guillauma Van Keirsbulcka (Wanty-Groupe Gobert) a Edwarda Theunse (Trek-Segafredo) a skupina dojela k úniku dne. Ale týmy BMC a Lotto Soudal tuto skupinu na konci sektorů s prašnými cestami dojely. Mezitím odpadl Luke Rowe a defekt potkal Alexandera Kristoffa (Katusha-Alpecin). Před pelotonem setrvával už jen Preben Van Hecke.

Asi 45 kilometrů před cílem přišel v pelotonu pád, který poslal k zemi například Tonyho Martina. Velké štěstí měl i Peter Sagan, který se jen těsně dokázal vyhnout.

Na druhém průjezdu Banebergem zaútočil Daniel Oss, ale na jeho pokus zareagoval tým Dimension Data a Itala brzy pohltili.

Rozhodující nástup

Na posledním stoupání dne Kemmelberg přišel rozhodující nástup Grega Van Avermaeta. S ním se na vrchol dostal Peter Sagan a ve sjezdu i John Degenkolb. Do skupiny brzy dojeli i Edvald Boasson Hagen (Dimension Data) a také dvojice Quick-Stepu Niki Terpstra a Zdeněk Štybar. Brzy se skupina rozrostla o další jezdce, například zde byli Michael Matthews, Søren Kragh Andersen (oba Sunweb) nebo Jens Keukeleire a Olivier Naesen (AG2R).

Skupina jela především díky práci Van Avermaeta, Degenkolba a Keukeleira. Jenže po průjezdu městem Ypres se začalo nastupovat a skupinu rozdělil útok Jense Keukeleira, který si odvezl Avermaeta, Terpstru a Andersena. Za zadu se dotáhl Sagan a víc nikdo. Ve druhé skupině si nastupovali Edvald Boasson Hagen s Johnem Degenkolbem a užitek to neneslo.

Ve třetí skupině hasily požár týmy FDJ, LottoNL-Jumbo a Lotto Soudal, ale s pořádnou stíhací jízdou začaly příliš pozdě a do boje o pódium už nezasáhly, pouze pohltily skupinu před sebou a do stahování čelní pětky se přidal i Trek.

Jenže na čele to nešlo ideálně. Nejvíce práce odváděl Jens Keukeleire. Za ním svědomitě pracoval i Greg Van Avermaet. Tempu napomáhal i Sagan, ale Terpstra s Andersenem měli za sebou své lídry a spolupráci moc nepomohli.

Zlomový moment

16 kilometrů před cílem se to stalo. Z první pozice odstoupil Sagan a pustil se do debaty s Terpstrou a Andersenem. To je stálo o možnost bojovat o výhru, protože Keukeleire s Van Avermaetem nečekali a prostě odjeli. Poté začala spolupráce i za nimi, ale Peter Sagan se sám odstřelil tím, že si dvojici Belgičanů nechal ujet.

Poté zkusil Terpstrovi s Andersenem ujet, ale oba dva ho dojeli a začala naháněná, protože za nimi zrychlil i peloton. Saganova skupina se v jednu chvíli přiblížila i na odstup osmi sekund, ale na to rychle zareagovala dvojice na čele a ještě zrychlila.

2 kilometry před cílem vzdala stíhací skupina boj o výhru a začalo taktizování v boji o třetí místo. To nakonec urval mistr světa před Terpstrou. Andersen se nevešel ani do nejlepší desítky, když pátý dospurtoval John Degenkolb.

Boj o výhru

Jenže taktizování začalo i mezi první dvojicí. Nejprve odmítl odstřídat Van Avermaet, ale nakonec Keukeleiovi ještě vystřídal, protože si uvědomil, že náskok není nikterak vysoký. Nakonec zůstal i na první pozici, ze které začal i spurt.

Keukeleire skvěle vyčkal, ale na Van Avermaetův spurt nenalezl odpověď a dojel si pro druhé místo. Greg Van Avermaet se dnešní výhrou stal teprve druhým cyklistou historie, který dokázal v jednom roce vyhrát Omloop Het Nieuwsblad, E3 Harelbeke a Gent – Wevelgem. Prvním byl v roce 1981 Jan Raas.

[cyklostat id=“Gent-Wevelgem-in-Flanders-Fields“ etapa=“0″ rok=“2017″ nadpis=“Gent – Wevelgem 2017″]