Geraint Thomas senzačně ovládl prolog a oblékne si Maillot jaune

nabor

Geraint Thomas (Team Sky) překvapivě zvítězil v propršeném úvodu Tour de France v Düsseldorfu a do 2. etapy nastoupí ve žlutém trikotu. Druhý dojel Stefan Küng (BMC Racing Team) a třetí Thomasův kolega Vasil Kiryienka. Na 6. místě dorazil do cíle obhájce titulu Chris Froome (Team Sky) a získal obrovský náskok na ostatní favority.

Do úvodního dějství 104. Tour de France se jako první vydal mladý Francouz Elie Gesbert (Team Fortuneo-Oscaro) a stanovil čas 17:24. Záhy byl překonán Sonnym Colbrellim (Bahrian-Merida) a průběžné vedení se poté často měnilo. Na delší dobu se v „horkém křesle“ usadil až domácí závodník Nikias Arndt (Team Sunweb) s časem 16:20.

Skvělý výkon předvedl i mistr světa Peter Sagan (BORA-hansgrohe). Za Arndtem zaostal o pouhých 9 vteřin a zařadil se na průběžné třetí místo. Z virtuálního pódia ho ale o chvíli později sesadil Ital Matteo Trentin (Quick-Step Floors), který se s výkonem za 16 minut a 14 vteřin dostal do čela.

Zbytek závodu ale naprosto ovládl tým Sky. Trentina nejdříve porazil o 3 vteřiny Vasil Kiryienka. Poté dorazil do cíle Michal Kwiatkowski, který za Trentinem zaostal o pouhých 5 vteřin. A nakonec se přiřítil Geraint Thomas a odsunul svého spolujezdce Kiryienku na druhé místo. Tempu „nebeského týmu“ překvapivě nestačil ani Tony Martin (Team Katusha), který dojel 4.

Déšť který provázel celou etapu způsobil hned několik pádů. Na zemi se ocitli Primož Roglič (LottonNl-Jumbo), Geroge Bennett (LottoNl-Jumb) a Tony Gallopin (Lotto-Soudal). Nejhůře ale dopadl Alejandro Valverde (Movistar), který po nárazu přímo do bariér zůstal ležet na zemi a nakonec byl nucen z Tour odstoupit. Ze závodu tak neodjel ani 10 kilometrů. Nebyl to však jediný jezdec, který musel odstoupit. Ion Izagirre rovněž spadl a lídr týmu Bahrain Merida také končí hned první den.

Z favoritů na celkové pořadí dojel suverénně nejlépe Chris Froome. Richie Porte (BMC Racing) dojel na 49. místě a na Frooma ztratil 35 vteřin. Ještě o vteřinu více ztratil Nairo Quintana (Movistar) a rovných 40 dostal Alberto Contador (Trek-Segafredo). Obhájce titul je tak o krok blíž ke svému čtvrtému titulu.

Z českých závodníků si nejlépe vedl Zdeněk Štybar, který na 31. místě zaostal o 39 sekund. Roman Kreuziger byl 78. a zaznamenal ztrátu 56 sekund, podobně jako Alberto Contador nebo Fabio Aru. Ondřej Cink byl 117. a ztratil jednu minutu a třináct sekund.

[cyklostat id=“Tour-de-France“ etapa=“1″ rok=“2017″ nadpis=“Tour de France 2017, pořadí 1. etapy“]