Fernando Gaviria získal třetí zářez v nejdelší etapě Gira

nabor

12. etapu Giro d’Italia opět ovládl Kolumbijec Fernando Gaviria (Quick-Step Floors). Tentokrát těsně porazil domácího Jakuba Mareczka (Wilier Triestina – Selle Italia) a Ira Sama Bennetta (Bora Hansgrohe). André Greipel, který po zítřejší etapě na Giru končí, dojel až na 8. místě.

Předposlední rovinatá etapa letošního ročníku růžového závodu nás zavedla z Forlì přes 2 horské prémie až do města Reggio Emilia. 12. dějství bylo se svými 229 kilometry nejdelším v celého ročníku.

Peloton dnes projel městem Castelfranco Emilia, které má v cyklistické historii zvláštní místo. Narodila se zde totiž Alfonsina Morini Strada, jediná žena která jela Giro d’Italia. Talentovaná Italka se do Gira v roce 1924 přihlásila pod jménem Strada, Alfonsin. Pořadatelé předpokládajíc, že její pravé jméno zní Alfonsino, ji nechali startovat. O tom, že je žena, se dozvěděli až den před závodem a to už bylo příliš pozdě. Ve dvou etapách sice nestihla časový limit, ale i tak jí vedení závodu dovolilo pokračovat. Do Milána nakonec dorazila o 28 hodin později než celkový vítěz, ale z pouhých 38 závodníků kteří závod dokončili, dokázala stejně 2 z nich porazit. Odnesla si 50 000 Lir a přezdívku „Ďábel v šatech“.

Do úniku dnes vyrazilo ihned po startu trio jezdců Mirco Maestri (Bardiani-CSF), Sergej Firsanov (Gazprom-RusVelo) a Marco Marcato (UAE Team Emirates). Jejich náskok na peloton střídavě stoupal a zase klesal. V balíku se totiž výrazně zvyšovalo tempo, když se blížily horské prémie. O body spolu totiž soupeřili Jan Polanc (UAE Team Emirates) a Omar Fraile (Team Dimension Data). Frailemu dokonce pomáhal jeho spolujezdec Daniel Teklehaimanot, který rozjížděl velmi rychlé tempo.

Trojice jezdců po celých 210 kilometrů v úniku doslova potila krev. Takto dlouhý pobyt na čele by byl i pro Jana Bártu s dalšími 6 jezdci mimořádný počin. Právě počet závodníků byl nejvíce zarážející, trojice či čtveřice to zpravidla nedotahují tak daleko. Mirco Maestri se nevzdal ani poté co byli Firsanov a Marcato pohlceni pelotonem a na čele vydržel až do mety 7 kilometrů.

Do závěrečných kilometrů opět vyrazila na plný plyn Bora-Hansgrohe s Bennettem, Pelucchim, Seligem a Pöstelbergrem. Zdatně jim sekundovalo Lotto-Soudal a týmy na celkovou klasifikaci jako Movistar a FDJ. Většinu z posledních 10 kilometrů se ale na čele neobjevoval Quick-Step. Jejich vlak naprosto rozhodil klíčový muž pro Gaviriu Maximiliano Richeze, který měl technické potíže. Do pelotonu se ale nakonec stihl vrátit a Gaviriovi pomoci.

Těsně před Flamme Rouge to zkusil Eugert Zhupa (Wilier Triestina). Na čele se ale udržel pouze chvíli a ironicky ho dojel Lukas Pöstlberger, který slavně vyhrál 1 etapu po podobném nástupu. Quick-Step a jmenovitě Richeze si již zbytek pohlídal a Gaviria slavil své 3. vítězství na letošním Giru.

[cyklostat id=“Giro-dItalia“ etapa=“12″ rok=“2017″ nadpis=“Giro d’Italia 2017, pořadí 12. etapy“]