Fernando Gaviria vyhrál i 5. etapu a opět oblékne dres pro nejlepšího spurtéra

nabor

Kolumbijská raketa Fernando Gaviria Rendon (Quick-Step Floors) ovládl spurt 5. etapy Giro d’Italia před Jakubem Mareczkem (Willier-Trestina) a Samem Bennettem (Bora Hansgrohe). Získal tak zpět Maglia Ciclamino a potvrdil roli dominantního sprintera na italských silnicích.

Dnešní 159 kilometrů dlouhá etapa končící v Messině, byla víceméně rovinatá a na první pohled ničím zajímavá. Speciální význam ale měla pro jednoho muže a to Vincenza Nibaliho (Bahrain-Merida). Přezdívaný „Žralok z Messiny“ se zde totiž narodil a prožil mládí. Nabízela se tak možnost, že by se Vincenzo mohl pokusit zaútočit a etapu vyhrát. Bohužel profil etapy mu nenahrával a senzace se nakonec nekonala.

Do úniku se po náročném dni dostala pouze dvojice jezdců z kontinentálních týmů. Jako první zaútočil Rus Evgeny Shalunev (Gazprom-RusVelo) a záhy se k němu přidal spolujezdec Jana Hirta a Michala Schlegela, Polák Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice).

 

Duo si ale přes veškerou snahu nebylo schopno vytvořit větší náskok. Peloton vedený Quick-Stepem a Lottem-Soudal totiž navzdory předpokladům nenasadil zrovna výletní tempo. Náskok uprchlíků nepřesáhl 3 a půl minuty a 20 kilometrů před cílem již byl menší než minuta.

14,5 kilometrů před cílem byl únik dojet a sprinterské týmy se začaly formovat na čele pelotonu. Komická situace nastala 8 kilometrů poté, když peloton poprvé projížděl cílem. Luka Pibernik (Bahrain-Merida) totiž neslyšel zvonek a vyrazil vstříc cílové čáře. Poté své „vítězství“ vehementně oslavoval, dokud se se zděšením neotočil a nezjistil, že peloton se žene dál.

V závěrečném sprintu dnes chyběl vítěz posledních dvou dresů pro nejlepšího spurtéra Giacomo Nizzolo (Trek-Segafredo). Celý den se potloukal na konci balíku a po dlouhé závodní pauze zřejmě ještě nemá ideální formu. Vpředu nebyl také Matteo Pelucchi (Bora Hansgrohe), který si ve včerejším pádu přivodil výrazné odřeniny kůže a následujících pár etap si zřejmě protrpí.

Sprinterský vláček Quick-Stepu opět fungoval jako skvěle promazaný stroj a Maxi Richeze s Iljem Keissem dostali Gaviriu do ideální pozice. Přesto měl co dělat aby za sebou udržel Bennetta a obzvláště Mareczka, který jel za Greipelem a cílovou rovinku nejspíše prolétl ze všech nejrychleji.

Velkým zklamáním byl opět Caleb Ewan (Orica-Scott), který dojel na prachbídném 23. místě a porazili ho třeba Ilnur zakarin (Katusha-Alpecin), Geraint Thomas (Team Sky) nebo Domenico Pozzovivo (Ag2R-La Mondiale).

[cyklostat id=“Giro-dItalia“ etapa=“5″ rok=“2017″ nadpis=“Giro d’Italia 2017, pořadí 5. etapy“]