Favoritem jediné individuální časovky Tour je Wout van Aert

nabor

Stáj Jumbo-Visma zatím na Tour vyhrála třetinu etap. Po dvoudenní pauze a včerejším překvapivém odstoupení Dennise by měl dnešek být časem Wouta van Aerta. Geraint Thomas chce v Pau rovněž zvítězit, primárně však touží porazit rivaly z celkové top 10.

Pau. Další z kódů, který na Tour de France platí za rovnítko pro pyrenejské pohoří. Loni sem zamířila 18. etapa, letos je čekání o něco kratší. Opět však nebudou mít pré ani vrchaři a ani uprchlíci, již tu přitom tolikrát slavili. Spurterský dojezd střídá časovka jednotlivců, která bude toliko zvlněná. Její dvě hlavní stoupání na kategorizaci nedosáhnou. Před prvním mezičasem to bude Côte de Gelos (1,1 km, 7,8 %), druhé průběžné pořadí určí Côte d’Esquillot (1,1 km, 6,8 %). Závěr pak zpestří rampa s maximem 17 %, jíž si stejně jako zbylé kopce budete moci prohlédnout už při La Course.

Dobrou zprávou především pro mužský peloton je, že Pau zítra očekává slunečný den a žádný déšť. Podobné podmínky by měly panovat i co se týče větru, který bude dominantně boční kolem 10 km/h. Krom úvodu a pasáže před druhým mezičasem není trasa extrémně technická a oproti Bruselu o deset jmen chudší startovní pole proto snad nová kila neztratí. Od lanterne rouge Yoanna Offreda po 36. Mathiase Franka se bude startovat v minutových rozestupech. Díky rozšíření dvouminutových mezer až k jezdcům elitní pětatřicítky dostanou rovné šance všichni, kdo ztrácí na Alaphilippa do 20 minut.

Profil 13. etapa Tour de France 2019Samotný Julian Alaphilippe vyjede v 17:19 jako poslední a nehodlá se jen bránit. Sedmý muž časovky Dauphiné a milovník krátkých kopců patří mezi širší okruh favoritů etapy. Těmi hlavními budou již zmiňovaní Geraint Thomas (17:17) a Wout van Aert (15:30), jehož do této pozice katapultovala demontáž soupeřů právě během nejpopulárnější přípravy na Tour.

Možností je také to, že v horkém křesle vysedí ďůlek Tony Martin. Z rampy sjede ve 14:03 a cíl možná uvidí jako úplně první. Ne-li on, pak to může být o minutu později startující Chad Haga, který ve Veroně na závěr Gira zaskočil Campenaertse. Na začátku startovní listiny najdeme ještě další zajímavá jména: Asgreena, Dowsetta, De Gendta, Scullyho…

Třináctá etapa Tour de France 2019 startuje ve 14:00. 27,2 kilometrů by podle odhadu organizátorů měli jezdci prorazit za 35 minut. Dojezd žlutého dresu tedy přijde krátce před šestou.

Tipovací soutěž