Favorité a spurtéři Gira d’Italia – Vincenzo Nibali a Giacomo Nizzolo

nabor

V našem výčtu favoritů samozřejmě nesmíme zapomenout na Vincenza Nibaliho, který bude obhajovat, a Giacoma Nizzola, který tu dvakrát po sobě vyhrál bodovací klasifikaci.

Vincenzo Nibali

Vincenzo Nibali je jako obhájce vítězství jedním z hlavních favoritů. Při neúčasti Fabia Arua je to suverénně největší naděje domácích fanoušků. Tento Ital, jako jeden z mála (ze současných cyklistů jen on a Alberto Contador) získal trojkorunu Grand Tour – tzn. vyhrát alespoň jednou Giro, Tour a Vueltu. Vueltu vyhrál v roce 2010 a velice blízko druhého triumfu byl i o tři roky později, akorát na Angliru nestačil na Chrise Hornera.

Tour 2014 a Giro 2013 vyhrál naprosto suverénně, když již od úvodních etap bylo jasné, že právě on bude v cíli stát na nejvyšším stupínku.

Ovšem loňské Giro, se pro něj zdálo ztracené. Před devatenáctou etapou ztrácel propastné čtyři minuty a 43 sekund. Ovšem na Colle del’Agnello uniká společně s Chavesem a Kruijswijkem. Kruijswijk poté padá ve sjezdu a Žralok z Messiny Chavesovi v závěru ujíždí. Vítězí v etapě a na vedení ztrácí již jen 44 sekund, když zaostává právě za Chavesem. Následující den rovněž nemá konkurenci. Etapu nevyhrává, ale znovu se zbavuje Chavese a v Giru tak vítězí. Nibali dokázal nemožné.

Giacomo Nizzolo

Gíacomo Nizzolo na Giru předvádí velice stabilní výsledky především poslední dva roky. Poprvé se tu objevil na startu v roce 2012 a od té doby zatím nevynechal a dokončil všechny ročníky. Italský šampion tu však má smůlu. Ještě nikdy tady nevyhrál etapu – v roce 2012 byl jednou třetí, o rok později jednou druhý, v roce 2014 dokonce čtyřikrát druhý, v roce 2015 dvakrát druhý a loni byl možná úplně nejblíže. V ročníku byl dvakrát druhý a dvakrát třetí, ale ještě tu byla poslední etapa vedoucí do Milána. Nizzolo tu dokonce zvedá ruce nad hlavu, když projíždí cílem jako první. Ovšem poté se sejdou rozhodčí a rozhodnou se Itala z důvodu nebezpečné jízdy a vyblokování Sachy Modola posunout ve výsledkové listině na konec skupiny na dvanácté místo. Nizzolo v cíli neskrývá své rozhořčení.

Jako náplast na to mu však mohou posloužit hned dva cenné trikoty. Bodovací klasifikaci vyhrál v roce 2015 a obhájil ji i loni. Letos se bude chtít poprat o třetí trikot a samozřejmě i o etapové triumfy, i když ho zatím v této sezóně trápilo zranění kolene.

Favorité pro Giro 2017 (články)

Datum zveřejnění Spurteři Favorité
25.4.2017 odkaz Jakub Mareczko Thibaut Pinot
26.4.2017 odkaz Sam Bennett Tom Dumoulin
27.4.2017 odkaz Davide Cimolai Bauke Mollema
28.4.2017 odkaz Kristian Sbaragli Adam Yates
29.4.2017 odkaz Nicola Ruffoni Ilnur Zakarin
30.4.2017 odkaz Caleb Ewan Mikel Landa
1.5.2017 odkaz Fernando Gaviria Geraint Thomas
2.5.2017 odkaz Sacha Modolo Steven Kruijswijk
3.5.2017 odkaz Vincenzo Nibali Giacomo Nizzolo
4.5.2017 odkaz Nairo Quintana André Greipel