Giro d’Italia 2017: Sardinie, Sicílie a pak velehory

nabor

Jubilejní stý ročník Gira měl být tahákem pro domácí hvězdy Arua s Nibalim. První jmenovaný však na rodné Sardinii bude kvůli bolavému koleni chybět. Přijde rovněž o očekávaný dvojitý přejezd Stelvia v 16. etapě.

Nové logo Giro d'ItaliaTeprve počtvrté v historii zavítá Giro na Sardinii, kde v pátek pátého května rovnou odstartuje. Výročí italská Grand Tour oslaví s novým logem a trasou, jež si celkově klade za cíl projet maximum regionů.

Profil 2. etapy Giro d'Italia 2017První růžový dres budou atakovat spurteři, hned ve druhé etapě (viz profil) se ale bude jeho držitel možná měnit. Naopak třetí etapa, která skončí v centru ostrova, Cagliari, bude ze všech sardinských etap nejsnazší.

Profil 4. etapy Giro d'Italia 2017Po dni volna, který umožní hladký přesun na Sicílii, přijde ve čtvrté etapě náročný dojezd na Etnu do 1892 m n. m. Uzme Nibali na „domácí půdě“ vedení v závodě? Pokud ano, poprvé jej bude hájit v rovinaté páté etapě do jeho rodné Messiny.

Profil 6. etapy Giro d'Italia 2017Pevninská Itálie přivítá peloton kousavým finále v Terme Luigiane a po ploché sedmé etapě se klasikáři znovu dostanou ke slovu v Peschici. Vrchaři si na závěr druhého závodního bloku střihnou krátkou etapu na apeninský velikán Blockhaus.

Profil 8. etapy Giro d'Italia 2017Profil 9. etapy Giro d'Italia 2017Zvlněná časovka dlouhá 39,2 km po pauze znovu nabourá celkové pořadí, 11. etapa startující v rodišti Gina Bartaliho Ponte a Ema následně nabídne prostor úniku či agresivnímu útoku favorita. Vzápětí hory vystřídají dvě etapy pro spurtery.

Profil 10. etapy Giro d'Italia 2017Profil 11. etapy Giro d'Italia 201714. etapa zamíří z Castellanie (kde se narodil Fausto Coppi) na výživnou prémii Oropa. Předposlední závodní blok pak uzavře hravý, otevřený finiš 15. etapy s cílem v Bergamu.

Profil 14. etapy Giro d'Italia 2017

Profil 15. etapy Giro d'Italia 2017Profil 16. etapy Giro d'Italia 2017Rozhodovat se však bude jinde. Královská 16. etapa nabídne drtivou sestavu Mortirolo – Stelvio – Stelvio a délku 227 kilometrů. Atypická 17. etapa asi bude vyhovovat uprchlíkům, ale hned v 18. etapě se vrátí do hry dvoutisícovky. Pět těžkých kopců, byť závěr bude mírný. Snad počasí dovolí odjetí plného programu.

Profil 17. etapy Giro d'Italia 2017

Profil 18. etapy Giro d'Italia 2017Profil 19. etapy Giro d'Italia 2017Poslední horský dojezd Gira obstará 19. etapa na Piancavallo, ve 20. etapě do Asiaga již vrchaři i pro desítky vteřin budou muset jít „all in“. Závod však ponechá otevřený časovka z Monzy do Milána, kde Giro oslaví stého vítěze.

 

Profil 20. etapy Giro d'Italia 2017 Profil 21. etapy Giro d'Italia 2017Favorité

Vincenzo Nibali, Nairo Quintana a nizozemský milovník italských silnic Steven Kruijswijk nepochybně. Ale kdo k nim? Zvládne nejvyšší hory Dumoulin? Dokáže na pódium z roku 2015 navázat Landa, nebo předvede lepší formu týmový parťák a rival v jedné osobě Thomas? Uspěje Thibaut Pinot, který po nezdarech z domácích silnic pojede Giro vůbec poprvé? A co Jan Hirt? Blonďáka z Třebíče pojí s Francouzem příjemná vzpomínka na extrémní výjezd na Rettenbachgletscher z předloňské Tour de Suisse. Pinot vyhrál, Hirt šokoval sedmým místem. Tehdy se přihlásil mezi vrchařskou elitu. Co ukáže na své první Grand Tour?

Další informace

  • Tento článek je shrnutím celého Gira. Každé ráno vám navíc budeme přinášet podrobný rozbor etap s ohledem na aktuální vývoj.
  • Můžete si také tipnout vítěze na naší FB stránce a vyhrát.
  • Další fakta k jednotlivým etapám jako profily trati a kopců zde: etapy Giro 2017.